Ráno šálek kávy, další během dne. Odpoledne pak chvilka klidu a k tomu vychlazené pivo. To je pro mnoho lidí základem příjemného nejen letního dne. Pivo patří zvláště mezi mnoha muži k nejoblíbenějším nápojům. Má ale jedno zásadní úskalí. Ač jde hlavně o chlapské pití, přemíra piva naopak mužnost ubírá. Vytlačuje totiž z těla mužský hormon testosteron. A podobně se dokáže chovat i káva pitá jen na chuť.
Kofein a testosteron
Pití kávy během dne má neblahé účinky na mužské tělo. Je známo, že vyšší dávka kofeinu zvedá hladinu kortizolu v těle. A více kortizolu rovná se méně testosteronu. Dle posledních studií však může být kofein pro testosteron i užitečný. Platí to ovšem pouze pro kofein konzumovaný před tréninkem. Tehdy totiž dokáže zvýšit hladinu testosteronu i přes fakt, že se mírně zvýší hladina kortizolu. Studie dokázaly, že 4mg/kg kofeinu hodinu před tréninkem pomůže zvýšit hladinu testosteronu o 12 % u profesionálních atletů v porovnání s placebem. »Cvičíte a chcete mít po tréninku extra nášup testosteronu? Dejte si před tréninkem malé espresso nebo kofeinové tablety,« doporučuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS, www.primulus.cz.
Pivo mužům spíše škodí!
Přestože je pivo typický mužský nápoj, je z několika důvodů nevhodný pro mužské hormonální zdraví. Svým složením obsahuje látky, která vytlačují testosteron a nahrazují ho ženským hormonem estrogenem, A nebo jiné, které prostě tvorbu testosteronu blokují. Znáte chlapská úskalí piva?
8-PN – Tato látka vyskytující se v chmelu je silný fytoestrogen, který dokáže u žen v době menopauzy snížit návaly horka. Další studie dokonce potvrdila, že ženy sbírající chmel rukama bez ochranných pomůcek trpěly menstruačními poruchami (kvůli vysoké dávce estrogenu).
Xanthohumol – Tato sloučenina vyskytující se v chmelu je sice považována za silný antioxidant (při velkých dávkách), který by mohl mít protirakovinné účinky, ale bohužel také blokuje tvorbu testosteronu.
Estrogen – Etanol v pivu stejně jako v jiném alkoholickém nápoji zpomaluje produkci enzymu P45 v játrech, díky kterému zůstává hormon estrogen déle ve vašem těle. A jak už víme, čím více estrogenu v těle – tím méně testosteronu. 100 gramů chmele obsahuje od 30 000 do 300 000 IU jednotek estrogenu!
Více tělesného tuku – Jedno velké pivo má v sobě 200 kalorií, což je stejně jako v koblize s marmeládou. Dále pivo pozitivně ovlivňuje chuť k jídlu a pomáhá urychlit trávení. »Všechno dohromady je vražedná kombinace. Pár sklenic piv, něco k zakousnutí a kila jdou rychle nahoru. A čím více máte v těle tuku, tím snadněji udržujete ženský hormon estrogen a potlačujete tvorbu testosteronu. Jak vidíte z informací výše, pivo opravdu není pro muže nejlepším přítelem,« varuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS, www.primulus.cz.
Proto je pro muže lepší, než holdovat pivu, dopřát si jednu, dvě sklenky suchého červeného vína. To totiž obsahuje málo cukrů a je bohaté na antioxidanty. Prospěšnější je i sklínka čisté pálenky. Kvalitní pálenka neobsahuje žádné přidané (a pro testosteron negativní) látky a cukry. »Ale snažte se vypít maximálně 2-3 drinky. V případě, že je příjem alkoholu pod 1g na kg Vaší hmotnosti, nemá to na hladinu testosteronu žádný vliv (dokonce dle některých studií dojde i k mírnému zvýšení,« dodává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.
Helena KOČOVÁ