»Můj dům, můj hrad« opět ve hře

od redakce

Lidé by měli mít právo bránit své obydlí i se zbraní v ruce. Počítá s tím úprava, kterou navrhl poslanec hnutí SPD Radek Koten připojit k vládní novele, podle které má být působení v nestátních ozbrojených skupinách v cizině samostatným trestným činem se sazbou až pět let vězení.

Sněmovna bude o rozšíření možnosti použití nutné obrany, jak je prosazuje hnutí SPD, rozhodovat zřejmě už na příští schůzi.

Podle úpravy SPD známé jako »můj dům, můj hrad« by možnost zakročit i se zbraní v ruce dostali lidé v případě, že by někdo neoprávněně vnikl do jejich obydlí za použití násilí či pohrůžky násilím a vyvolal by oprávněnou obavu, že ohrožuje život či zdraví bránící se a případně i jiné osoby. Poslanci hnutí předložili stejnou novelu samostatně, kabinet ji označil už dřív za nadbytečnou a postavil se k ní záporně. Proti změně byla ministerstva spravedlnosti a vnitra, Nejvyšší soud i Nejvyšší státní zastupitelství.

Ministerstvo spravedlnosti upozornilo na to, že by obránce nemohl nutnou obranu v pojetí poslanců SPD použít, pokud by bezpečně nevěděl, že někdo vnikl do obydlí neoprávněně. Hrozilo by podle ministerstva také to, že by obránce mohl použít zbraň například proti záchranářům.

Nyní vymezuje trestní zákoník nutnou obranu jako čin, který by byl jinak trestný, ale protože odvrací hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestními předpisy, se za trestný čin nepovažuje. »Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku,« dodává předpis.

O změnu trestního zákona ve věci nutné sebeobrany před časem usilovali i senátoři.

Postačí jen úmysl

Vládní novela, kterou Sněmovna projednávala ve druhém čtení, reaguje na to, že trestní zákoník zná nyní jen trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Týká se pouze českých občanů a není možné jej použít na působení v nestátních skupinách, například v povstaleckých silách nebo v různých útvarech, které ve skutečnosti státem nejsou. Čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen v případě, že se prokáže teroristický charakter uskupení, stojí ve zdůvodnění.

Nový trestný čin nazvaný »účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu« nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takové skupiny. Postačí, když do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti uskupení.

Z širší předlohy ústavně-právní výbor už dřív doporučil vypustit z podnětu Heleny Válkové (ANO) navrhovanou změnu u nároku obětí kriminality na peníze od státu. Vláda chtěla, aby byl nárok na peněžitou pomoc opět podmíněn zhoršením jejich sociální situace. Úprava reaguje podle důvodové zprávy k předloze na problematický výklad jednoho z ustanovení. Válková ve druhém čtení navrhla úpravu tak, aby byl výklad ustanovení jednoznačný. Vládní novela se týká také začlenění některých evropských směrnic do českého právního řádu.

(jad)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.