Na místě po stovky let funkčního hřbitova německojazyčného obyvatelstva Brna, tj. na dnešním Jakubském náměstí, začal v pátek 22. července 7. ročník festivalu Meeting Brno. Letos pod mottem »místa křížení« české, německé a židovské kultury v moravské metropoli.
Patronem festivalu je český exministr kultury a nyní honorární konzul Lichtenštejnského knížectví v ČRDaniel Herman. Při zahájení festivalu za chrámem sv. Jakuba promluvili ministr pro evropské záležitosti ČR Mikuláš Bek, primátorka města Brna Markéta Vaňková a další, přítomen byl i rakouský konzul v ČR.
Účastníci desetidenního festivalu debatují o křížení či prolínání české, německé a židovské kultury v Brně v dávné i nedávné minulosti a jaký to má význam pro dnešní setkávání lidí různých národností, náboženství a kultur.
Sobotní (23. července) tzv. Pouť smíření i letos připomínala osud německých obyvatel Brna odsunutých do Rakouska v květnu a červnu 1945 z rozhodnutí vítězných mocností. V sobotu pochod symbolicky vedl od hromadného hrobu u Pohořelic (kde část účastníků pochodu v roce 1945 zemřela v polním lazaretu na úplavici nebo vyčerpáním) zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. Čeští představitelé se Němcům za odsun vícekrát omluvili, za vyhnání českého obyvatelstva z českého pohraničí v roce 1938 wehrmachtem a německými fašisty se neomluvil nikdo, to také bylo hlavním důvodem protestů antifašistů, členů vlasteneckých a levicových organizací, kteří si na protesty přinesli i transparenty. Účastníci festivalu Meeting Brno 2022 v neděli 24. července uctili památku obětí z let 1939-1945 v bývalém nacistickém vězení – Kounicových kolejích, kde němečtí nacisté popravili zastřelením nebo oběšením skoro půldruhého tisíce českých vlastenců. Za účasti hostů z Německa ve spolupráci s Ackermann-Gemeinde tam účastníci festivalu uctili památku těchto obětí. Po válce byli v těchto kolejích vězněni brněnští Němci podezřelí z kolaborace.
Neděle patřila mezinárodní bohoslužbě k 200. výročí narození vědce a opata Gregora Johanna Mendela, rovněž poznávací procházce po Ústředním hřbitově v Brně za hroby známých osobností německé národnosti.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD
6 komentáře
Odsun Němců byl správný.
Spíš český č.rák…😀
Cenzura v Americe na vzestupu. Pro Česko je příkladem.
Útoky proti svobodě projevu jsou na vzestupu. Jedna britská vysoká škola nedávno vyloučila studenta za to, že vyjádřil souhlas s deportací ilegálních imigrantů, která je oficiální vládní politikou. Jedna školní rada ve státě Wisconsin minulý měsíc obvinila tři středoškoláky ze sexuálního obtěžování, protože odmítli používat v souvislosti s jedním svým spolužákem zájmeno “oni” [1]. Národní poradkyně amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatu Gina McCarthy nedávno vyzvala společnosti provozující sociální média, aby na svých online platformách cenzurovaly názory, které jsou v rozporu s Bidenovým podáním změny klimatu.
V Naší Pravdě nechají i nejsprostší slova .
Ty jednostranné pochody usmíření mají situaci konce války rozdmychat. Lidé dávno usmíření jsou, ale aktivisté do ohníčku ještě foukají,.
A ještě připomenu. Podle sčítání v září 1941 žilo v Brně 11 102 židovských obyvatel. Do konce války pak bylo jen z Brna a blízkého okolí deportováno do Terezína přes 10 000 lidí. Válečné běsnění přežilo asi 700 osob.
Pokud se pochody mají pořád, což uspořádat pochod za tyto umučené upálené v pecích koncentráků a za zavražděné Čechy ukázat, že jsme ne ně a na hrůzné činy s tím spojené, nezapomněli?
Máte krátkou paměť to svinstvo co tady dělali fašisté za války na to stě rychlo zapomněli nikdy se toto svinstva nedá odpustit.Rudoarmejci se musí obracet v hrobě.Nikdy ,nikdy,nikdy.Zlati komunisti.
“… rozhodnutí vítězných mocností….
Bylo rozumné!
Komentáře jsou uzavřeny.