Miloslav Vrzal, lídr STAČILO! v kraji Vysočina: Výroba důležitých léků měla zůstat v působnosti státu

od redakce

Rozhovor s Miloslavem Vrzalem, lídrem kandidátky STAČILO! v Kraji Vysočina

PharmDr. Miloslav Vrzal se narodil v roce 1964 v Jihlavě. Žije s rodinou v Brtnici na Jihlavsku. Absolvoval Farmaceutickou fakultu UK. Nyní pracuje jako vedoucí lékárník v jedné z třebíčských lékáren. V komunální politice se pohybuje od roku 1994 coby zastupitel města a člen komisí a výborů. Třetí volební období pracuje ve Zdravotní komisi Rady Kraje Vysočina. Je členem KSČM. Hlavním tématem, kterým se zabývá, je zdravotnictví a léková politika. Jeho zálibami jsou hudba, cestování a zvířata, ale především jej těší fotografování.

Čím to je, že se stále potýkáme s výpadky některých potřebných nebo žádaných léků v lékárnách? Letos v létě je to opět Endiaron, bude nedostupný nejméně do ledna 2025. Čím vznikají tyto výpadky?

Výpadků léků je v současně době poměrně hodně. Vznikají z řady důvodů – jedním, a to velmi častým, je chybějící surovina. Ty se hodně často vyrábějí mimo EU – hlavně v Asii, tedy ve velmi vzdálených a často neklidných oblastech. Stačí zpoždění v logistice a komplikace je na světě. Často jde i o problémy s obalovým materiálem. Mnoho léků je u nás také mnohem levnějších než v jiných zemích EU, tím pádem firmy preferují trhy, kde mají větší zisk.

Konkrétně u Endiaronu jde o chybějící surovinu. Otázkou zůstává, jestli se vůbec jeho výroba obnoví. Mimochodem otázka na budoucnost tohoto léku je v poslední době u nás v lékárně jednou z nejčastějších.

V Československu jsme měli řadu farmaceutických závodů, čímž jsme si mnohé potřebné léky vyráběli sami. Část byla ztracena již rozpadem federace, ale co se stalo s tím zbytkem?

Ano, před rokem 1989 jsme byli v oblasti důležitých léků soběstační, a to pokud jde o dnes velmi často diskutovaná antibiotika. Do praxe jsem nastoupil v roce 1988 a nepamatuji si, že by chyběl například penicilin. Bohužel se řada našich farmaceutických závodů rozpadla, skončila v likvidaci nebo v zahraničních rukou. Myslím, že výroba důležitých léků měla zůstat v působnosti státu, možná bychom řadu dnešních výpadků nemuseli řešit…

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek souhlasí s očkováním v lékárnách. Je to podle vás dobrý nápad?

Otázka očkování v lékárnách je dnes stále častěji otevíraná. Zatím není legislativně vyřešená a i pohledy lékárníků na toto téma se různí. Bylo by třeba vyřešit důkladné proškolení personálu, zajistit prostory pro tuto činnost a dát lékárníkům nové kompetence. A co třeba v případě neočekávané reakce na očkování? Osobně bych očkování raději nechal v rukou lékařů na místech k tomu určených a uzpůsobených, s patřičným zázemím.

Třetí volební období pracujete ve zdravotní komisi rady kraje. Co jste v komisi řešili? Čím jste se zabývali a čím byli prospěšní občanům Kraje Vysočina?

Zdravotní komise rady kraje se zabývá celou řadou zdravotnických témat. Řeší úkoly krajské, mnohdy i celostátní. Probíralo se hospodaření nemocnic, nedostatek zdravotnického personálu, výpadky léků, vzdělávání zdravotníků, pravidelně jsou zváni členové příslušných profesních komor. Jsem moc rád, že se na podnět KSČM podařilo prosadit zřízení pozice koronera s působností v celém Kraji Vysočina. Jeho činnost je mimochodem velmi pozitivně hodnocena jak ze strany zdravotnického personálu, tak i pozůstalých. Zdravotní komise jako poradní orgán rady kraje řeší zadání z praxe nemocnic, záchranné služby, od praktických lékařů, zkrátka z celého zdravotnického terénu, předkládá radě a mnohdy i zastupitelstvu návrhy a řešení. Voliči sami brzy rozhodnou, zda se nám naše práce daří.

Jaké jsou největší problémy Kraje Vysočina?

Ve zdravotnictví jde určitě o nedostatek lékařů, dostupnost odborné péče. Chybějící lékaři, ať už pediatři, zubaři, obvodní lékaři jsou velmi palčivým problémem, naprosto tristní je situace stran revmatologů. V našem volebním programu máme vizi vybudování lékařské fakulty v Kraji Vysočina, což by určitě zvedlo atraktivitu regionu, přivedlo mladé lékaře a udrželo je v místě i po ukončení studia.

Obecně Vysočinu trápí komplikace v oblasti dopravy, vyrovnáváme se s důsledky sucha a kůrovcové kalamity, voda jako taková je obrovským a dlouhodobým tématem.

A co mladí ve vašem kraji? Asi není tajemstvím, že mnozí odcházejí do metropolí. Jaký je váš recept na to, jak je udržet na Vysočině? Jistě je krásná příroda na Vysočině silným lákadlem, ale mají i mladí odborníci u vás pracovní příležitosti a možnosti bydlení?

Rozhodně je třeba řešit nezájem mladých o učňovské obory, jejich odchod na studia do Brna či Prahy, odkud už nemají chuť se vracet. Ano, možnosti ve velkých městech jsou samozřejmě mnohem širší, ať jde o práci, zábavu či životní styl sám o sobě. Naším úkolem je nabídnout zajímavé a přitažlivé studijní a učňovské obory, nejlépe spojené s praxí, a následně výběr atraktivních zaměstnání, dostupné bydlení, bohaté volnočasové aktivity, školky pro jejich děti nebo odpovídající lékařskou péči. A jak ukázala i covidová pandemie, je třeba zajistit i v menších obcích kvalitní internetové připojení, stále vyhledávanější je možnost pracovat z domova.

Kdo tvoří koalici STAČILO! v Kraji Vysočina?

Koalici v Kraji Vysočina tvoří KSČM, Česká suverenita sociální demokracie a Česká strana národně sociální.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.