Na Svátek práce, jenž je od konce 19. století revolučním svátkem všech, kteří se hlásí k obhajobě práv pracujících, se podařil malý zázrak – uskutečnil se levicový První máj, na němž na stejném místě (na pražském náměstí Míru) a ve stejný čas (od 15 hodin) vystoupili představitelé více levicových subjektů, kteří si stanovili téma: Za důstojnou práci a bydlení pro všechny! Solidarita nezná hranice!
Podařilo se to díky někdejšímu ministru zahraničí za ČSSD a bývalému předsedovi Valného shromáždění OSN Janu Kavanovi, který je váženou postavou levicového hnutí a je na levici všeobecně uznáván. Přípravných schůzek k akci se účastnily všechny významné levicové subjekty v ČR. Avšak představitelé ČSSD a Mladých sociálních demokratů, ačkoli dorazili na akci, odmítli se jí účastnit s odkazem na konkrétní plakáty, jež na akci již visely a vadily jim (byly však protiválečné!), a pak na protest akci svižně opustili. Ale navzdory tomu celkové vyznění prvomájové manifestace levice bylo dobré a pro příští ročník levicového Prvního máje 2023 je na čem stavět.
Dohodu uspořádat společnou akci umožnila Výzva celé české levici, která se v 15 bodech pokusila zformulovat společný jmenovatel programů většiny levicových subjektů. Koncem loňského roku ji předložili Sociálně demokratičtí senioři (SDS) a levicová platforma Spojenectví Práce a Solidarity (SPaS) a jako jediné noviny ji otiskl deník Haló noviny.
A co si mohli lidé vyslechnout od levicových lídrů? V kostce jsme zaznamenali podstatu jejich vystoupení, a to v pořadí, v jakém přistoupili na pódiu k mikrofonu. Moderátorem byl Jan Májíček.
Důstojné důchody a výstavba bytů
Karel Růžička z Alternativy zdola otevřel téma důstojných důchodů. Varoval před nápady spořit si na důchod prostřednictvím soukromých penzijních fondů, což se do veřejné diskuse stále vrací. Provozní náklady průběžného státního důchodového systému, »kdy na úřad přijdou ráno peníze od plátců pojištění a odpoledne putují k důchodcům«, jsou ve světě v průměru okolo 3 % z vybrané částky, u nás okolo 1,5 %. Zato provozní náklady soukromých penzijních fondů se ve světě pohybují okolo 9 %, protože se musí tučnými odměnami uspokojit členové různých správních rad a makléři. »Za to, že vám soukromé fondy z levé kapsy peníze vezmou, aby vám je do pravé nasypaly, jim za prsty zůstane nějakých 6-7 mld. Kč, no neberte!« glosoval s nadsázkou zájem těchto soukromých podniků zřízených kvůli zisku akcionářů. Ale ve svém propagačním letáku to samozřejmě napsáno nemají. Růžička varoval také před obvyklým strašením pravicových politiků, »kolik seniorů musí živit jeden pracující«. Zásadně totiž tito »strašitelé« mlčí o rostoucí produktivitě práce.
Podle členky Celostátního vedení Levice Martiny Veverkové je letošní Svátek práce ve znamení tísnivé situace, kdy po dvou letech pandemie zažíváme neúnosnou inflaci, energetickou krizi a blízko se odehrává válečný konflikt. »Právě proto je tak důležité dnešní den využít k tomu, abychom společně přemýšleli, jak můžeme věci měnit,« vyzvala. První odpovědí je mezinárodní solidarita.Z toho důvodu se Levice zapojila do »společné kampaně progresivních levicových stran« ze střední a východní Evropy, která vyzývá ke zrušení zahraničního dluhu válkou sužované Ukrajiny. Mezinárodní půjčky byly totiž Ukrajině poskytnuty za podmínek omezování jejích sociálních výdajů.
Veverková připomněla zhoršující se nedostupnost bydlení u nás: V roce 2021 se v bytové nouzi nacházelo až 62 tisíc domácností, dalších až 190 tisíc bylo ohroženo ztrátou bydlení a dalších až 350 tisíc domácností bylo zatíženo nadměrnými náklady na bydlení – mezi nimi třetinu tvoří senioři a seniorky. Dohromady všechny tyto skupiny tvoří až milion lidí v ČR! Vinou dlouhodobé absence politiky bydlení a laxnosti vlády Česká republika nedokáže zajistit adekvátní možnosti bydlení mladým rodinám, ani uprchlíkům a uprchlicím z Ukrajiny. Řešení vidí Levice v tlaku zdola na výstavbu městských bytů, na regulaci nájemného, sociální bydlení na principu Housing First, povinnost pro developery podílet se na veřejné infrastruktuře a odevzdávat část nového bytového fondu městu, zdanění prázdných bytů, na přísnou regulaci AirBnB či družstevní bydlení.
Odvaha je vzácné koření
Za odvahu všem účastníkům, kteří se v dnešní náročné době nebojí hlásit k levicovým myšlenkám, poděkovala předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Ve vyspělé zemi 21. století by neměl být znám pojem pracující chudoba, ale počet lidí v ČR, jež patří do této kategorie a kteří vykonávají i několik úvazků, rychle stoupá. Ostudou jsou nízká cena práce, kterou pravicové vlády vydávají za devizu naší země; průměrná mzda ve výši minimální mzdy v Německu, přičemž na tu průměrnou dvě třetiny pracujících ani nedosáhnou; o zkracování pracovní doby či pracovního týdne, o nichž se v rozvinutých státech dávno vede debata, jak uvedla Konečná, nechce vláda ani slyšet a snahu KSČM na uzákonění pěti týdnů dovolené pro všechny zaměstnance vlády (i ta Babišova) blokují. Čeští pracující tráví v práci nadprůměrný čas, podtrhla. »A dnes už zaměstnanec není vykořisťován pouze zaměstnavatelem, ale nově i pracovními agenturami. Toto nikdo jiný na levici za nás neudělá,« vyzvala předsedkyně ÚV KSČM.
V atmosféře, kdy jsou pěstovány hysterie a skandalizace, je odvaha vzácné koření, řekla dále a sklidila potlesk. »Existuje jediný způsob, jak překonat šířící se strach. Vlastní příklad. Levicovost je morální odpovědnost, nikoli klacek neschopných a neúspěšných, jak se snaží namluvit některá média a pravicoví komentátoři,« uvedla. »Pro všechny z nás je na prvním místě člověk, a ne peníze! Stojíme na straně míru, a ne války! Práce musí přinášet plody těm, kdož pracují!« zakončila svou řeč důraznými apely.
Ne války, pouze diplomacie
Jménem SPaS promluvil Jan Kavan (člen ČSSD a Sociálně demokratických seniorů). Kromě snu, aby žil v zemi, v níž levicová vláda zaručí občanům dostupné a důstojné bydlení, práci v důstojných podmínkách, bezplatné školství a zdravotnictví a lidská, občanská a sociální práva, sní také o tom, že se u nás levicové síly mezi sebou přestanou hádat a začnou táhnout za stejný provaz.
Kavan odsoudil ruskou invazi, žádá příměří, mírovou dohodu a ukončení zabíjení. »Odsuzuji okupaci území jednoho státu druhým, ať už je to na Ukrajině, na Golanských výšinách či na Západním břehu Jordánu. Odsuzuji invazi jednoho státu či koalice států proti jinému suverénnímu státu, ať už se to děje na Ukrajině, nebo třeba proti Iráku. Odsuzuji bombardování měst, ať už se to děje na Ukrajině, nebo před 23 lety v Bělehradě, nebo už osm let v Jemenu…«
Kavan vyznává systém jednoho metru. Politické konflikty se dle něho nesmějí řešit agresí, invazí, okupací či válkou, pouze jednáním a diplomacií.
Na potřeby nejstarší generace občanů, kdy každý z nás jednou dospěje do důchodového věku, poukázal předseda SDS Jan Prokeš. Jak uvedl z vlastní zkušenosti, nástup do penze je nepředstavitelný zlom v životě člověka, provázený mj. ztrátou dvou třetin dosavadních příjmů, ztrátou společenských kontaktů apod. SDS navrhují valorizaci důchodů všem stejnou částkou, protože procentní navyšování znamená vyšší navyšování penzí nejbohatším důchodcům, zato ti nejchudší mají přidáno méně. Právo na obydlí musí být součástí Ústavy, aby důchodci měli možnost nájemního bydlení v místě, kde žili celý život, domnívá se Prokeš.
Do rámce prvomájového shromáždění levice pod heslem Solidarita nezná hranice zapadla i praktická činnost terénního pracovníka Jozefa Mikera z Teplic, jenž pod hlavičkou antirasistické organizace Konexe pomáhá sociálně vyloučeným lidem. Miker uvedl několik příkladů ze života: »Vláda sice přidává, ale na úřadech práce a na sociálkách už mají jiné názory; pokud překročíte třeba jen o korunu nějaký rozpočet, ztrácíte dávky.«
Bez spolupráce se levice neodrazí ode dna
V týdnu po Prvním máji obdržela NAŠE PRAVDA usnesení pražského výboru Sociálně demokratických seniorů. Protože tato platforma stála u vzniku prvního Prvního máje levice, sluší se uvést její hodnocení společné veřejné akce. SDS vítají Výzvu k dialogu napříč levicovým spektrem, kterou koncem loňského roku iniciovali. »Na náměstí Míru v Praze se sešli nejvyšší představitelé SDS, KSČM, Levice, SPaS, AZ a Mladých sociálních demokratů. Bohužel zástupci Mladých soc. dem. hned na začátku akce odešli na protest proti některým protiválečným heslům a proti údajně příliš velké viditelnosti KSČM. ČSSD tedy byla na akci reprezentována jen předsedou SDS Janem Prokešem. KV SDS Praha chce i nadále podporovat hlavní myšlenku této společné akce, tedy potřebu sjednotit českou levici v jejím společném úsilí postavit hráz proti asociální politice současné vládní pravicové koalice. KV SDS Praha věří, že se podobných společných levicových akcí v budoucnu budou aktivně účastnit i zástupci MSD a ČSSD. Bez jisté formy spolupráce nebude levice úspěšná a neodrazí se ode dna.«
A co kdyby se za rok setkala celá širší levice, včetně letos trucujících sociálních demokratů, na Střeleckém ostrově, kam První máj v hlavním městě historicky patří? To mají lídři levice za domácí úkol. I běžný člověk, který nemá politologické vzdělání, chápe, že pravice v ČR zvítězila ve sněmovních volbách jen proto, že se spojila. Dokáže to ve jménu zájmů neprivilegovaných občanů a pracujících i levicová politická scéna?
Monika HOŘENÍ
FOTO – autorka
4 komentáře
Protiválečné komentáře? Imperialisti, prestaňte útočit na členskou zemi OSN, opusťte jejií svrchované území a nechte OSN vyšetřit vaše zločiny? To tam asi nebylo, že?
Sedmaseddesáté výročí vzpomínek na téměř osmdesát milionů mrtvých v druhé světové válce přimělo lid k porovnání co již jednou bylo a co je na obzoru. Myšlenky na sociální stát stále žíjí. Nezabije je náhubkový zákon?
Jsem už starý docela úspěšný žinostník,pravičák. S nostalgii vzpomínám na socialismus. Neviděl jsem v té době bezdomovce,slovo exekutor jsem neznal,s cikány jsem se podkávál v práci. Spolupracovníkům komunistům jsme nadávali při každém zdražení benzínu a po šichtě jsme s nimi šli bez problému na pivo. Také jsem neznal nikoho,kdo by měl problém ze svého dělnického platu zaplatit jídlo nebo bydlení. Pravda je ,že na televizor nebo auto se muselo nějakou dobu šetřit a s autem hodně lidi vyjelo jen v neděli.
To bylo v době kdy to byla Československá socialistická republika. Garantem byla KSČ.
Komentáře jsou uzavřeny.