Edvard Beneš představuje garanci a jistotu české státnosti. Odkaz a význam Prezidenta Budovatele je jednou provždy pevný a trvalý, a to navzdory všem různým snahám o opak.
Dne 16. července se členové Klubu českého pohraničí z Tábora, Českých Budějovic a z jihu Čech podíleli na vzpomínkové akci pořádané Národně sociálním klubem 1897, Českou stranou národně sociální (ČSNS) v Sezimově Ústí, kde často a rád pobýval druhý československý prezident na svém letním sídle.
Velké poděkování patří Ivanu Fabiánovi z ČSNS a Ladislavu Starému za organizační rámec tohoto příjemného letního setkání. U hrobu velkého státníka, bez něhož bychom nikdy neměli republiku (jak ostatně pravil i sám T. G. Masaryk), jsme se společně poklonili památce Dr. E. Beneše a položili zde květiny.
Řečníci z ČSNS a KČP při pietním aktu na tomto důstojném místě zdůraznili historický a mezinárodně politický význam druhého československého prezidenta, stejně jako jeho diplomatické mistrovství při budování mezinárodní prestiže Československa.
Nebýt diplomatické úlohy Dr. Beneše, nestalo by se nikdy Československo významným ostrovem demokracie a humanity, ani oním pomyslným mostem mezi Východem a Západem. Zdůraznili jsme též Benešovu touhu po přátelství se všemi mocnostmi a připomněli jsme rovněž i pomoc Sovětského svazu našemu protifašistickému odboji v době, kdy nás západní tzv. spojenci ponechali téměř napospas německé nacistické a fašistické zvůli. V nedaleké restauraci U vily poté pokračovalo setkání neformální besedou spojenou s občerstvením.
Naše poděkování patří všem účastníkům letního pietního aktu. Zcela konkrétně za krásnou květinu a videozáznam z akce na YouTube děkujeme Světlaně Šatné. Dále si velmi vážíme cenné spolupráce s Českou stranou národně sociální, stranou blízkou i srdci prezidenta Beneše. Stejně tak jsme vděční za přítomnost členů Českého svazu bojovníků za svobodu.
Národní i sociální idea prezidenta E. Beneše, navazující na duchovní tradici humanity prezidenta T. G. Masaryka, a doplněná ideou tzv. československé cesty k socialismu, zůstává platná i pro dnešní dobu. Právě tato idea nás nikdy neopouští, a to ani v naší mysli, ani v našich srdcích.
Všechny případné útoky na život a dílo druhého československého prezidenta jsou neopodstatněné a jsou dokladem neznalosti dobových kontextů historie. Edvard Beneš se zasloužil o stát! Edvard Beneš uchránil svou zemi před krveprolitím i před rizikem občanských válek. Byl to právě prezident Beneš, kdo svým diplomatickým úsilím významně přispěl k porážce fašismu, a to na západní i na východní frontě! Nesmíme zapomenout a musíme znovu a znovu připomínat Benešovu iniciativu při budování přátelství mezi ČSR a SSSR, jehož nástupnickým státem je dnes Ruská federace.
Edvard Beneš žije dál v našem vědomí jako sjednotitel našich bratrských národů. Jako budovatel státu, v němž se zrodila realizace prvních pokusů o demokratický socialismus.
Mgr. Marek Adam, Ing. Zdeněk Trippé, doc. Lubomír Pána, Národně sociální klub 1897, Okresní rada KČP Táborsko Dr. Edvarda Beneše, Oblastní rada KČP Českobudějovicko Jakuba Kubaty