Komunisté podporují požadavky odborářů Úřadu práce ČR
KSČM považuje požadavky odborářů úřadu práce na zvýšení platů za oprávněné. Odbory si stěžují na přetížení úředníků a zmrazení platů, navýšení výdělků požadují ještě letos. Ve čtvrtek oznámili, že 1. května chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost.
»KSČM vyslovuje podporu oprávněným požadavkům odborářů sdružených v Podnikovém výboru odborových organizací při Úřadu práce ČR. Ti v souvislosti s rekordní inflací a mohutným nárůstem drahoty požadují navýšení platů zaměstnanců veřejné sféry tak, aby jejich výše reálně neklesala. Symbolicky od 1. máje, Svátku práce, proto také vyhlašují stávkovou pohotovost,« stojí v tiskové zprávě z jednání Výkonného výboru ÚV KSČM. Komunisté dodávají, že jak uvedl Odborový svaz státních orgánů a organizací, je vyhlášení stávkové pohotovosti důsledkem neochoty současné vlády a ministerstva práce problém zaměstnanců úřadů práce jakkoliv řešit. Úřady práce přitom podle nich nyní čelí velkému nárůstu agendy spojené, mimo jiné, s aktuální migrační vlnou související s konfliktem na Ukrajině. »KSČM vyhlášení stávkové pohotovosti zaměstnanců Úřadu práce ČR podporuje, stejně jako všechny další kroky vedoucí k navýšení platů a mezd zaměstnanců ve veřejném i soukromém sektoru. KSČM je vždy na straně pracujících!« uvádí VV ÚV KSČM.
Vyhlášení stávkové pohotovosti je podle předáka Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře »důsledek neochoty problém úřadů práce řešit, vláda a ministerstvo práce s nimi nejednají«. Podle něj odborářky a odboráři zvolili pro vyhlášení stávkové pohotovosti symbolicky 1. máj jako Svátek práce. Na reakci a zahájení vyjednávání chtějí vyčkat do konce května. Podle představ odborů by se výdělky měly v dalších měsících zvýšit tak, aby neklesla jejich reálná hodnota.
Odboráři vyzvali ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) k jednání. Po pracovní schůzce ministra se zástupci úřadů mluvčí resortu Eva Davidová informovala, že jednání o možných krocích k řešení situace se uskuteční příští týden.
Jurečka ve čtvrtek večer na Twitteru uvedl, že stávkovou pohotovost považuje za hraniční nástroj. Napsal, že s odboráři kvůli zmrazení platů úředníků jednal v lednu, kdy jim sdělil svůj další postup. Ministr už dřív řekl, že navýšení výdělků bude záviset na vývoji rozpočtu, podle výsledků pak bude ve vládě jednat o případném přidání.
Minimalizovat propad reálného výdělku
Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů o různé podpory, tvoří se u nich fronty. Vyřizují humanitární dávku pro uprchlíky, solidární příspěvek na ubytování běženců pro české domácnosti, příspěvky na bydlení či mimořádnou okamžitou pomoc kvůli zdražování energií, upravují dávky po zvýšení životního minima. Podle odborů se úřady potýkají s velkou fluktuací. Už dřív jim chyběla zhruba desetina pracovníků. Zaměstnanci jsou také na nemocenské. »V úřadech práce to bobtnalo už delší dobu. Mladí zaměstnanci nastupují za 18 000 či 19 000 korun hrubého. Lidé, kteří vyhrají výběrové řízení, měsíc po nástupu odcházejí,« popsal šéf úřednických odborů. K jednání vyzval premiéra a ministra práce koncem března, podle předáka dopis zůstal bez odpovědi.
Ministr uvedl, že úřady dostaly například od 11. dubna přes 25 500 žádostí o solidární příspěvek. Ty se podávají jen elektronicky. On-line dorazilo také téměř 128 800 z celkem 339 400 podaných žádostí o humanitární dávku. »Digitalizace dávek, která byla spuštěna u solidárního příspěvku a humanitární dávky, je cestou, jak se dá ulevit přetíženým úřadům,« podotkla mluvčí resortu.
Jurečka sdělil, že si vypětí zaměstnanců úřadů uvědomuje a jejich přetížení se dlouho neřešilo. Podotkl ale, že za první čtvrtletí dostali pracovníci mimořádné odměny. Před týdnem po jednání vlády k jejich výši řekl, že částky jsou »mimo rámec« běžného odměňování.
Odbory rozhodnutí o odměnách chválí, dál ale žádají navýšení platů. »Nejedná se o odměnu, je potřeba jít do platových tarifů. Je nutné minimalizovat propad reálného výdělku,« řekl Bednář.
Podle takzvané systemizace, která upravuje počet pozic ve státní správě, je od ledna v úřadech práce zhruba 11 660 služebních a 640 pracovních míst. Podle odborů byl průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s platem na ministerstvech a v ostatních úřadech loni nejnižší.
Předáci odborové konfederace mimořádné navýšení výdělků ve veřejném sektoru požadovali už 12. dubna na tripartitě. Premiér Petr Fiala (ODS) pak uvedl, že kabinet možná opatření ke zmírnění zdražování zváží, k plošným krokům ale přistupovat nechce. Podle předsedy vlády může dobře míněné opatření inflaci ještě posílit a země si nemůže dovolit inflační spirálu roztáčet.
(jad)