Dvě stě lidí z břeclavského OTIS skončí na dlažbě. Příčina problému? Kapitalismus

od redakce

Odvrácená strana neviditelné ruky trhu se bolestivě dotkla i zaměstnanců společnosti OTIS, jednoho z největších světových výrobců výtahů a eskalátorů. Ředitelé OTISu oznámili propouštění ve svém závodě v Břeclavi. To vzbudilo obavy nejen mezi zaměstnanci, ale také mezi odborníky a místní komunitou, pro kterou je tento podnik významným zaměstnavatelem.

Hlavní příčinou plánovaného propouštění je změna globální strategie společnosti OTIS, která reaguje na ekonomické tlaky a změny na trhu. Závod v Břeclavi, který se zaměřuje na výrobu komponentů pro výtahy, je ovlivněn snižováním poptávky po výtahových zařízeních v některých klíčových regionech, zejména v Evropě.

Kromě toho se stále více projevuje tlak na efektivitu výroby a náklady, to vede k přesunu části produkce do jiných zemí s nižšími provozními náklady. Kromě ekonomických faktorů se na rozhodnutí podílejí také technologické změny. Modernizace výroby, automatizace a digitalizace procesů vedou k menší potřebě pracovní síly, což nutí firmu přehodnocovat rozsah zaměstnanecké struktury ve svých výrobních závodech.

Volných pracovních míst není nadbytek

Propouštění ve firmě OTIS Břeclav zasáhne dvě stovky zaměstnanců, kteří čelí nejisté budoucnosti. Většina propuštěných pracovníků bude muset hledat nová zaměstnání v regionu, kde je sice jistá míra průmyslové výroby, ale pracovních míst není nadbytek. To vyvolává obavy i o sociální stabilitu regionu.

Místní úřady a odbory se snaží najít řešení pro zmírnění negativních důsledků. Diskutuje se o možnostech rekvalifikací pro zaměstnance, aby mohli najít práci v jiných sektorech, například v technologickém či automobilovém průmyslu. Odborová organizace tlačí na společnost, aby poskytla spravedlivé odstupné a přístup ke kariérnímu poradenství pro odcházející pracovníky. OTIS by měl také podle jejich požadavků nabídnout adekvátní finanční podporu a případně najít v rámci společnosti nové pozice pro ty, kteří jsou ochotni se přestěhovat nebo změnit svou profesní dráhu.

Důsledek hospodářského systému

»Propouštění je důsledkem kapitalistického hospodářského systému, který klade důraz na zisk nad zájmy pracujících,« komentuje situaci zastupitel Jihomoravského kraje za koalici STAČILO! Bohumil Smutný. Řešení by podle něj mělo spo- čívat ve změně současného systému. »Zájmy pracujících a regionu jsou nad zájmy mezinárodních korporací, které vykazují stamilionové zisky. Namísto toho, aby firma musela reagovat na výkyvy globální poptávky po výtazích, by se v socio-ekonomickém systému, který je spravedlivější pro pracující, produkce mohla přesměrovat na výrobky, které jsou aktuálně potřeba – například na výrobu jiných strojírenských produktů nebo zařízení pro veřejný sektor, jako jsou zdravotnická zařízení či hromadná doprava,« uvedl s tím, že tak by se zajistilo, aby každý pracovník v továrně měl jisté zaměstnání a nebyl by vystaven existenčním hrozbám, jaké přináší kapitalistické propouštění.

»V socialistické ekonomice by se i mzdy stanovovaly spravedlivěji a nebyly by podřízeny tržním mechanismům či nákladovým tlakům nadnárodních společností. Navíc by stát zajistil, že pracovní podmínky budou bezpečné a pracovní doba spravedlivě nastavena, aby se předešlo vykořisťování zaměstnanců. Zároveň by sociální programy, jako je bezplatné zdravotnictví, školství a bydlení, poskytly pracujícím větší jistoty. Namísto toho, aby se firma musela přizpůsobovat mezinárodnímu konkurenčnímu tlaku a přesouvat výrobu do zemí s levnější pracovní silou, by systém měl usilovat o mezinárodní solidaritu pracujících,« popsal s tím, že situaci v OTIS to nezachrání, ale určitě by se o tom měly vést debaty v širší souvislosti.

Zmíněný princip by podle něj vedl k tomu, že pracující v různých zemích by neexistovali jako konkurenti na globál- ním trhu práce, ale jako partneři v globálním boji za lepší podmínky.

Vojtěch MIŠIČÁK

Přečtěte si další články

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.