Dufek: Šmarda je vrchol klientelistické politiky ČSSD

od redakce

Předseda Asociace svobodných odborů (ASO) Bohumír Dufek bez servítků zhodnotil skutečnost, že předseda sociálních demokratů Michal Šmarda podpořil před druhým kolem prezidentské volby vládního kandidáta Petra Pavla. »Podporou pravicového kandidáta na funkci prezidenta ČR tak de facto uzavřel své trapné působení ve vedení české sociální demokracie,« shrnul Dufek.

Dufek se ohlédl do nedávné historie ČSSD a k jejím vrcholným představitelům – a to například do doby, kdy tehdy velmi úspěšného předsedu ČSSD Miloše Zemana vystřídal v čele strany Vladimír Špidla. V důsledku nedostatku Špidlova sebevědomí, kdy nebyl osobností jako Miloš Zeman, podle Dufkova soudu tehdejší šéf ČSSD podrazil při parlamentní volbě hlavy státu kandidáta ČSSD, kterým byl právě Zeman. »Dá se říci, že právě tímto okamžikem, touto změnou politiky ČSSD, začal postupný pád sociální demokracie,« míní Dufek.

Jeho nástupci v čele ČSSD Stanislav Gross, Bohuslav Sobotka a Jan Hamáček s příchodem do vyšších, zodpovědných i dobře placených funkcí prý v podstatě zapomněli, ve které politické straně jsou členy. Dufek konstatuje, že když sledoval jejich působení ve vysokých státních funkcích, nemohl se ubránit dojmu, že ačkoli od českých zaměstnanců požadovali loajalitu ve volbách s tím, že sociální demokracie hájí práva zaměstnanců, tak ve skutečnosti u moci na »své« zaměstnance zapomněli. Naopak ve svých vysokých funkcích »udržovali klientelistické vazby na své kamarády, kteří se na ně nalepili,« hodnotí Dufek jejich počínání.

Sebezničující důležitost

Samostatnou kapitolou byl poslanecký klub ČSSD, který se podle šéfa ASO »utápěl v sebezničující důležitosti a přitom schvaloval takové nesmysly, jako byla podpora solárním baronům ve výši 20 miliard korun ročně, které šly z kapes daňových poplatníků«. Dufek soudí, že »neslýchaná« byla podpora OSVČ a podnikatelů na úkor zaměstnanců. »Vždyť poslanci ČSSD tehdy neuměli nic jiného, než zvyšovat daně. V tom si notovali s pravicí v parlamentě,« hodnotí.

»Nedá mně to, a musím se zmínit ještě o jedné věci. Vzpomínám si na jejich velice trapná vystoupení, když jako vládní politici či jako poslanci hovořili k problematice zemědělství. Jim šlo hlavně o to, aby udržovali přátelské vztahy na různé klientelistické skupiny, které neustále žádaly o pozemky, na které neměly vůbec nárok,« ostře soudí Dufek sociálnědemokratické politiky předchozích let.

Vrcholem této klientelistické politiky sociální demokracie je dle odboráře Dufka současný předseda ČSSD Šmarda, na kterého »spadla« funkce předsedy strany, protože v tom nepořádku (mnozí řadoví straníci ČSSD prý používají mnohem jadrnějšího slova) to nikdo nechtěl dělat. Podporou pravicového kandidáta na funkci prezidenta ČR tak de facto uzavřel své trapné působení ve vedení české sociální demokracie.

Prý nedůvěryhodní a nevolitelní

»Tito bývalí vedoucí činitelé sociální demokracie u nás nikdy nechápali, jaké jsou potřeby a zájmy zaměstnanců. Pouze se starali o svá dobře placená místa a funkce. Přitom bohatli na úkor zaměstnanců. Vzpomeňte si na působení Vladimíra Špidly jako eurokomisaře Evropské komise v Bruselu, dále Stanislava Grosse s jeho nákupy nemovitostí nebo Bohuslava Sobotku a jeho ‚kamarádyči Jana Hamáčka, který se jen staral o to, aby měl své ‚dobře placené bydlo‘. Tudíž, sečteno a podtrženo, nejen že jsou sociální demokraté nedůvěryhodní, jsou také nereformovatelní, a tím pádem i nevolitelní,« zakončil předseda ASO.

(svo, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.