Krásný pobyt v šumavské přírodě si v týdnu od 8. do 13. srpna užilo patnáct děvčat a kluků na dětském táboře v chatě Kamzík v Železné Rudě-Špičáku. Děti by si za normálních okolností musely letní dovádění na horách odepřít, protože jejich rodiče si takový luxus nemohou dovolit. Díky stoprocentnímu příspěvku na pobyt od KSČM však mohly načerpat na Kamzíku nové síly a upevnit své zdraví.
Tábory pro děti se v této sympatické chatě konají každoročně již desetiletí, a vždycky s příspěvkem na pobyt od KSČM. Ovšem se stoprocentní úhradou, kdy to rodiče nestálo ani korunu, letos poprvé. »Náš nápad byl pomoci českým rodinám,« zdůraznila pro náš týdeník Ladislava Kopalová z OV KSČM Plzeň-jih, která byla hlavní vedoucí tábora. »Postavili jsme to takto: Naše vláda pomáhá cizincům, ale našim rodinám pomáhají komunisté,« podtrhla.
Kopalová je zkušenou táborovou vedoucí, začínala samozřejmě v pionýrské organizaci, až se vypracovala na oddílovou a pak také hlavní vedoucí. Své celoživotní zkušenosti z práce s dětmi plně využila i na tomto šumavském dětském táboře. Pomocnicí »k ruce« jí byla praktikantka Karolína Bláhová.
»Rodiny byly dopředu vytipovány z okruhu našich známých. Jedná se o rodiny, kde je například matka samoživitelka nebo mají více dětí a nemají dost peněz, aby každé mohlo jet na tábor apod.,« vysvětlila Kopalová, z jakého prostředí děti pocházejí.
»Dohodli jsme se, že zorganizujeme tábor pro děti, abychom v dnešní špatné ekonomické situaci pomohli rodičům a uhradili jim celé náklady,« doplnil Roman Ramach, předseda Zlínského krajského výboru strany. Pro děti bylo všechno zdarma, nejen pobyt a celodenní vydatná strava, ale také vstupy do železnorudského muzea, které nabízí například expozici skla a místní historie. Náklady vyšly celkově na 50 000 korun. O tuto částku se podělily Zlínský a Plzeňský krajský výbor a zapojili se také tři sponzoři z řad členů KSČM.
Mezery ve znalostech přírody
Na táboře si děti užily přesně to, co mají rádi všichni táborníci a na co dospělí a odrostlejší již jen vzpomínají: vycházky a výlety do přírody, hry, poznávání v lese, sportování, bojovky, zpívání atd. Ukázalo se, že současné děti neumí rozeznávat stromy, jejich listy, plody, neznají rostliny a lesní zvěř, připojila zajímavý poznatek Laďka. »Ačkoli mají zvládnutou sdělovací techniku lépe než my dospělí, ve znalostech přírody jsou dosti slabé« Otázka zní: Co tedy dělá naše základní školství? Proto se součástí táborového dění na chatě Kamzík stalo i poznávání přírody, a že je na Šumavě krásná!
Ale na táboře si děti užily i cesty za pokladem, šifrování, dokonce se vydaly na stanoviště Horské služby, kde se dozvěděly, jak se bezpečně chovat na horách, a mnohé další zajímavosti. Na začátku tábora se děti vzájemně neznaly, neboť žijí na Valašsku a na Plzeňsku, a odjížděly jako dobří kamarádi.
Závin braly útokem
A ještě k jídelníčku. Na táboře na Kamzíku vařil zkušený Jaroslav Kresa z plzeňské organizace KSČM, a výborně, neboť všichni byli spokojeni a najedli se dosyta, jak potvrzovaly samy děti, když si pro ně rodiče přijeli. »Děti říkaly, že závin braly útokem,« smála se při vzpomínce na hezký týden prožitý s kluky a děvčaty uprostřed šumavské přírody Laďka Kopalová, když ji naše zpravodajka zpovídala.
(mh)
FOTO – Karolína BLÁHOVÁ
10 komentáře
Děkuji za upozornění a objednávám. To bude mít soused, 30 let velký antikomunista, radost. Přitom jeho otec byl ve straně, narozdíl od naší rodiny, kde nebyl komunista nikdo. A dnes volíme komunisty. Jsou to životní paradoxy…
No, on “zmoudřel” až počátkem roku 1990, kdy se, k převelikému údivu mnohých, masivně zahazovaly rudé knížky a z lidí, mnohdy i do té doby komunistů, se stávali antikomunisté. Do plyšáku se vůči ničemu nevymezoval, nikdo by ho netipoval ani na stoupence perestrojky, natož na antikomunistu. Jestli ono to nemá spojitost spíše s charakterem, než s inteligencí.
Ani charakter zjevně nemusí být dědičný, jeho otec až do smrti nepřevléknul kabát. Nejen proto si ho vážím a vážili jsme si ho vždy. Ne jako straníka, ale jako člověka. Rovný chlap, ale musel mít nějakou karmickou zátěž, když se mu narodil takový zmetek.
Vy máte nějaký závažný problém se čtením? Nic takového v mém textu není a žádného takového souseda nemám. Snad jen to pako, které po mém sousedovi zůstalo, by mělo nějaké násilnické sklony, kdyby mělo tu moc. Ale nemá ani moc, ani dostatek sil a asi není zase až tak vylízaný, aby se tím chlubil.
Rád vzpomínám pro Feryho cez dráty utíkali podivné existence,lidem kterým hrozil kriminál,vrazi…. normálně se jezdilo cez colnici a víš jak prisne bylo použití zbraně ve strážní službě?Asi ne takže raději mlč.
winterhilfe!
Skvělé. Děti (vnuci, pravnuci) jsou naše budoucnost.
Ti se na vás vyserou
Jo Šumava tam jsem “vojákoval”…
Dost často tam prší/sněží…
Zlikvidoval jsem sedm diverzantů a jsem na to právem hrdý!!!
🤮
Komentáře jsou uzavřeny.