Chybějící domovy pro seniory vládu zajímají až před volbami

od redakce

Domovů důchodců je nedostatek, ty existující jsou přeplněné, nové se nestaví. Na umístění čekají senioři měsíce, někde i roky. Jde o dlouhodobý problém, s určitým řešením přichází vláda Petra Fialy (ODS) až nyní, deset měsíců před volbami. Podle memoranda, které premiér podepsal s Českou asociací pojišťoven (ČAP), by mělo vzniknout až 20 nových domovů pro seniory s 2500 lůžky.

Situaci někteří odborníci už nyní označují za kritickou, v příštích letech se bude ještě zhoršovat. Napovídá tomu demografický vývoj. Podle propočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude v Česku do poloviny století zhruba 3,1 milionu penzistů. Přibýt by mělo hlavně lidí nad 85 let. Zatímco teď je jich kolem 200 tisíc, v roce 2051 by jich podle střední varianty mohlo v Česku žít 520 tisíc. Logicky s tím poroste i potřeba lůžek v domovech pro seniory. Scházet bude téměř 30 tisíc míst.

Premiér Fiala chybějící péči označil za palčivý problém, na jehož řešení se budou podílet společně veřejný a soukromý sektor. »Tlak na zajištění péče bude růst. Stát se snaží, ale sám by potřebné kapacity zajistit nedokázal. Bude potřeba, aby se kombinovaly soukromé a veřejné prostředky, abychom skutečně dokázali seniorům zajistit kvalitní stáří,« uvedl po podpisu memoranda.

Podle něj asociace pojišťoven přislíbila v krajích vybudovat 20 zařízení, díky čemuž vzniknou i nová pracovní místa. Problém však je, že o tato místa není příliš zájem. Důvodem jsou především nízké platy. Od ledna by si sice zaměstnanci v sociálních službách měli polepšit o 1400 korun, odborníci to ale nepovažují za dostatečné. Nedostatek personálu, s nímž se potýkají existující zařízení, to zřejmě nevyřeší. Podle nedávné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group pro ministerstvo práce by při zachování dosavadního tempa rozši- řování služeb pro seniory mohlo v roce 2035 chybět 16 tisíc pečujících pracovníků.

Na obranu peníze jsou

»Je hezké, že si pan premiér všiml, pár měsíců před volbami, a určitě v tom nikdo necítíme účelovost, že máme rapidní nedostatek domovů důchodců, a přišel s tím, že je nutné tuto situaci řešit. Stárnutí populace obzvlášť v některých krajích je dlouhodobý problém, kterým se vedení většiny krajů zabývají už několik let. A pan premiér měl tři roky na to, tuto situaci řešit,« reagovala na podpis memoranda bývalá poslankyně KSČM Marie Pěnčíková. Zapojení soukromého sektoru do řešení situace považuje v současné době za možnou variantu. »Nemám nic proti zapojení pojišťoven a soukromého sektoru do budování sítě domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem, protože v současné chvíli je to asi maximum, které je schopna naše současná pravicová vláda vymyslet. Přesto ale musím konstatovat, že je smutné, že tuto potřebu není schopen zajistit stát, obzvlášť ve chvíli, kdy je schopen navyšovat výdaje na obranu,« dodala Pěnčíková.

Proti zapojení soukromého sektoru nic nenamítá ani současná opozice, připomíná však, že je potřeba řešit také nastavení plateb za pobyt tak, aby bylo v silách seniorů to uhradit.

Podle šéfa ČAP Martina Diviše by firmy a pojišťovny, které v tuzemsku podnikají a vydělávají, měly část zisků společnosti vracet. Investici do domovů označil za stabilní. Ujistil, že nová zařízení nebudou jen pro »horních deset tisíc«.

(jad)

Přečtěte si další články

1 komentář

SV SLOVO VOLIČÚ 10/12/2024 - 10:10

AVANTGARDA AKTIVISTÚ SV MA OKAMŽITY NAVRH RESENI

Ať za státní peníze místo zbraní,které stejně budou tím hrozným Puttlerem zmasakrovaný na šrot,zakoupí vláda celoroční místa na mořských vyletnoch parnících ,gigantech brázdící moře,kabiny jsou tam i volně.
Když bude penzistu ,kteří pochopí jaké to má výhody více, muže vláda vyjednat i příslušnou množstevni slevu.
Jen si to moji drazí voliči představte🐿️🌞si to ,každý den jinde ve světě,nemusí se nic stavět,prima kuchyně,lekař a i zubař na palubě ,bazén taky no to by bylo žúůůžó,no ni?

Odpovědět

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.