Zástupci Deklarace lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie či armády vyzvali vládu, aby zrušila vyhlášku minulého kabinetu o povinném očkování proti COVID-19 pro vybrané profese. Připojili se také k hnutí Chcípl PES, které dlouhodobě kritizuje protiepidemická opatření státu.
Vakcíny podle signatářů deklarací nefungují a způsobují nevratné vedlejší účinky. Zrušeno by podle nich mělo být očkování malých dětí. Nelíbí se jim ani povinné nošení respirátorů, kritizovali také informování veřejnosti o očkování.
Deklarace několika profesních skupin na internetu, které ale nejsou právně závazné podle petičního zákona, podepsalo přes 80 000 lidí. Tisíce signatářů uvedly, že pracují v těchto oborech.
Za Deklaraci lékařů vystoupil na tiskové konferenci Václav Hrabák. Podle něj očkování ani přeočkování nedává mysl a naopak se prý objevují negativní dopady, jako jsou např. trombózy. »Může (očkování) podpořit nádorové bujení, následky se mohou projevit se zpožděním. Je proto nezbytně nutné okamžitě zastavit jakékoliv povinné očkování,« řekl. Hrabák rovněž kritizoval prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka. Nelíbí se mu jeho výrok, kdy vyzval lékaře, aby z komory vystoupili, pokud nesouhlasí s očkováním.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale koncem prosince řekl, že vláda urychluje očkování třetími dávkami, které bude od 4. ledna dostupné pro všechny dospělé po pěti měsících. Data z Dánska a Velké Británie podle něj ukazují, že očkování funguje i na variantu omikron. »Je zřejmé, že třetí dávka chrání dostatečně proti závažnému průběhu onemocnění i v případě mutace omikron,« řekl ministr.
Právník Jindřich Rajchl upozornil na to, že někteří zaměstnanci jsou nuceni k očkování ze strany zaměstnavatelů. Deklarace podle něj nejde pouze proti vyhlášce, ale také proti pandemickému zákonu. »Vyhláška je v rozporu se zákonem, listinou práv a svobod i zdravým rozumem. Je arogantní vůči lidem, kteří sloužili dlouho tomuto státu,« prohlásil.
(zmk)