České strašidlo chudoby

od redakce

Narůstající ceny energií a s nimi spojená inflace stále více okusují reálnou hodnotu peněz. A pak se mnoho lidí i firem dostává do situace, kdy přestávají zvládat své měsíční příjmy a výdaje. Stát ale s inflací nijak zásadním způsobem nebojuje. Firmám nepomáhá téměř nijak. Hrozí tak reálné propouštění. Lidem s finančními problémy pak radí obrátit se na úřady a žádat o sociální dávky. Ani ty ale už v mnoha případech nemusejí stačit. Nehledě na to, že jejich vyřízení je zdlouhavé a během několika měsíců, než začne stát dávky vyplácet, se mohou mnozí lidé dostat do těžkých finančních problémů.

Hlavním spouštěčem těchto aktuálních problémů jsou energie a jejich chování se na trhu po zahájení speciální operace Ruska na Ukrajině. Ale zatímco jiné vlády na situaci reagovaly již před půl rokem, vláda České republiky vyčkávala. Následná opatření jsou pak opožděná a nedostatečná. »Je nutné uvědomit si rozsah dopadu energetické krize a inflace na občany naší republiky, protože nejen že zdražují energie a s tím i výrobky a služby, ale i například potraviny. Ten rozsah dopadu může být v řádech až dvou set miliard korun během roku. Vláda ale přislíbila pomoc v upravených tarifech a různých podporách do konce roku v řádech několika desítek miliard korun. Tato pomoc pokryje tedy zhruba pouze dvacet procent nákladů vyvolaných zdražováním energií a inflací,« říká Jiří Dolejš, expert KSČM na ekonomiku. Další úlevu napnutým rozpočtům může přinést šetření. I když budeme mluvit o průměrném ušetření okolo dvaceti procent nákladů, stále zbývá 60 až 50 procent nárůstu výdajů, které ovlivní výdaje většiny rodin. »Tady by bylo na řadě zastropování cen. Je ale otázkou, jaký dopad to bude mít po čase, například na konci topné sezony, když dnes nikdo vývoj na trhu s plynem nedokáže odhadnout. Jiná u nás může být situace s elektřinou, ale to by musel stát garantovat a hlídat celý proces výroby a distribuce tak, aby nedocházelo k výpadkům levné zastropované energie,« říká Jiří Dolejš.

Chybí pomoc firmám, hrozí propouštění

Je tedy důležitý sociální polštář pro lidi, ale i firemní polštář pro podniky. Co se týče energie, zhruba třetinu spotřebovávají domácnosti, a převážnou většinu spotřebovává ekonomika. Dopad zdražování energií a inflace na firmy se odhaduje ve výši zhruba 700 miliard korun! Vysoké ceny energií pak nutí firmy šetřit, zdražovat produkty, nezvyšovat mzdy, a to dál tlačí inflaci. »Reálný propad mezd je letos v průměru zhruba deset procent. Ve veřejném sektoru se mzdy mírně zvyšovaly, a i některé větší podniky navyšovaly mzdy o několik procent (5 % až 8 %), a naopak značné části zaměstnanců v průměru mzdy stagnovaly a zažívají tedy v reálu propad mnohem větší,« upozorňuje expert KSČM.

Navíc mnohé větší firmy se zahraničním majitelem kvůli nedostatečné kompenzaci vysokých energetických nákladů a nedostatečném polštáři (jako byla například finanční pomoc během covidu) proto uvažují o odsunu výroby mimo Českou republiku do zemí, které mají momentální situaci ošetřenou lépe. Německo například plánuje poskytnout firmám a domácnostem až 200 miliard eur na stabilizaci cen energií (tedy téměř pět tisíc miliard korun). Takový odchod firem by ale vyvolal velkou vlnu propouštění a nárůst nezaměstnanosti.

Výdaje rostou, úředníci nestíhají

Česká republika tak bude čelit energetické chudobě. Kvůli zvýšeným nákladům ale čelí reálné chudobě stále více obyvatel. Vládní pomoc je ale zdlouhavá a nedostatečná a lidem s finančními problémy docházejí ušetřené peníze i čas. Podle Milana Taraby, předsedy Sdružení nájemníků ČR (SON), je v mnoha případech, kdy se nájemníci či vlastníci bytů a domů dostanou do těžké finanční situace, právě čas velmi důležitý. »Setkávám se nyní v praxi stále častěji s akutními žádostmi o finanční pomoc a rady, jak co nejrychleji postupovat. Nastavená pravidla ale vyžadují od občanů trpělivost, a navíc v mnoha případech dávky zdaleka nepokrývají celkové náklady,« říká předseda Sdružení nájemníků.

O dávky je potřeba zažádat na úřadu práce. Dávky existují dvě – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. První má pomoci s pravidelnými platbami nájmu či energií. Její nárokovost se ale hodnotí jednou za čtvrt roku. Žadatel tedy musí být tři měsíce bez odpovídajících příjmů, aby dávku získal. Druhá dávka je určena pro mimořádné situace, jako je například vysoký nedoplatek na energiích. Přiznání této dávky ale podléhá majetkovému testu, a tedy je určena jen pro skutečně potřebné domácnosti v nouzi.

Ilustrační FOTO-Pixabay

I když ale žadatel nárok na některou z dávek má, může se čekání na její vyřízení kvůli pomalé práci úředníků ještě víc protáhnout. »Pracovnice úřadu práce jsou přetížené a nejsou naplněny jejich plánované stavy. Jak mi přiznal na pracovní schůzce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, jen v Praze chybí na úřadech práce víc než 170 úředníků. Důsledkem je i opožděné vyřizování žádostí. A ve výsledku dávky ani nepokrývají celé navýšení nákladů,« informoval Naši pravdu Taraba.

Narůstá hrozba zadlužení

Na ekonomickou situaci a nastupující krizi reagují stále častěji i firmy zabývající se půjčkami. Reklamy na výhodné půjčky s relativně nízkými úroky v situaci, kdy běžné věci zdražují o desítky procent, mohou znít zajímavě. Řešit ale obtížnou situaci, kdy se nedostává jednotlivcům dostatek financí na zaplacení energií či dalších, nečekaně vyšších výdajů půjčkou, však může být jen dalším špatným krokem do dluhové pasti.

Důležitá je v těchto situacích finanční gramotnost. Lidé by neměli řešit své problémy neplacením, nebo dokonce nesmyslnými půjčkami, které sice vypadají lákavě, ale jsou ve výsledku velmi drahé. Pokud se finanční problémy na sebe nabalují, snadno dojde k předlužení, respektive platební neschopnosti u fyzických osob. Ta vzniká v situaci, kdy má dlužník dva a více věřitelů, dluží již více než 30 dnů ode dne splatnosti závazků a současně tyto závazky není schopen plnit. Do těžké situace se tak může člověk dostat během velmi krátké doby.

To, že zdaleka nejde o ojedinělý případ, potvrzují i právníci z neziskových organizací a advokátních kanceláří zaměřujících se na pomoc lidem, kteří se do dluhů zamotali. »Předlužení dlužníků z části vzniká z nesprávného odhadu svých možností, nicméně velkou část lidí do dluhů přivede i nenadálá životní situace. Ztráta partnera, snížení nebo výpadek příjmů, změna zdravotního nebo rodinného stavu. Například snížení příjmů z důvodu ztráty schopnosti pracovat, kdy invalidní důchod nenahradí původní příjmy, dlouhodobá nemoc a s ní spojené snížení příjmů, nebo ztráta příjmů z důvodu dlouhodobé péče o rodinného příslušníka,« řekl Naší pravdě JUDr. David Vozák z právní kanceláře Abivia, která se zabývá oddlužením.

»Asi nejzávažnější situace sledujeme u matek samoživitelek, které při očekávání dalšího potomka přijdou fakticky o jediný příjem pro ně i svou rodinu a jsou odkázány výhradně na dávky státní podpory (mateřská a rodičovský příspěvek). Počet těchto případů nyní významně narůstá.«

Tvrdý exekutorský byznys

Už delší dobu jedním z chronických problémů České republiky je, že počátkem století se vytvořil neuvěřitelně tvrdý exekuční systém. »Tím, že byl zprivatizován a že se rozjel exekuční byznys. Jeho cílem nebylo vyrovnávat vztahy mezi dlužníky a věřiteli, ale aby exekuční firmy co nejvíce vydělaly. Tvrdost pravidel u nás dosáhla obrovských rozměrů, nesrovnatelných s okolními zeměmi,« říká ekonomický expert KSČM. Postupnými krůčky se zatím ten exekuční systém změkčuje, aby se alespoň trošku přiblížil civilizovanější podobě. »Těch kroků se už udělalo několik, ale bohužel zatím málo. Navíc ta sociální situace zhoršená energetickou krizí a energetickou chudobou ten problém znásobí. Takže jestli teď máme nějaké procento nevymahatelnosti exekucí, dokonce jich je většina, respektive více než polovina, tak logicky těch nevymahatelných přibude,« upozorňuje Dolejš.

Při vymáhání dluhů by se mělo podle experta KSČM postupovat ohleduplně tak, aby nenastala sociální tvrdost. Měla by se také řešit v první řadě jistina a teprve později úroky a poplatky. Měla by existovat také snadnější cesta k rozložení splácení dluhu a i možnost přerušit splátky v případě výpadku příjmů bez nárůstu úroků.

Situaci je třeba řešit u kořene

Důležité je si uvědomit, že kořenem všech těchto problémů je chudoba. Jestliže bude existovat nerovnováha na globálním trhu s energiemi v řádu několika bilionů, tak někde se ty biliony musejí nabrat, aby se to pokrylo. A vždy je tendence, aby to platili lidé, kteří se mohou nejméně bránit. Dostáváme se tedy do situace, kdy bude chudoba narůstat. A tady je na řadě stát, aby jejímu rozšiřování předcházel. »Tedy když vyřešíme energetickou chudobu, tak se celému systému ulehčí a nebude docházet k dalšímu zadlužování. Když budeme řešit strukturální nezaměstnanost z hlediska míst i odvětví a podporovat rozvoj jednotlivých regionů. Tedy celý vládní deštník, který pouze nedostatečně kryje následky, by vůbec nemusel být, kdyby stát předcházel problémům komplexně a včas,« uzavírá Jiří Dolejš.

Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

63 komentáře

fronda 04/11/2022 - 23:13

Dolejš jako obvykle nejde až k jádru problému. V rámci kapitalismu řešení neexistuje.

Jan Gavroch 04/11/2022 - 23:00

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu, paní , chtěla vystoupit v s rozborem a návrhem možného řešení cen energií.Poslanci KSČM, spolu s poslanci dalších stran. ji toto vystoupení neumožnili. To je jeden z důvodů proč KSČM ztratila hlasy svých stabilních voličů, hlasy solárních baronů , obchodníků s energiemi, spekulantů v obchodu s energiemi, kterým posloužila, hlasy nedostala a nedostala se do parlamentu.
Původní voliči KSˇCM jsou překvapeni a zklamáni ze spolupráce poslanců KSČM s poslanci zastupujícími
zájmy extrémně agresivních a krutých kapitalistů
KSČM se již do parlamentu nedostane Je to škoda.
Na pozici PREZIDENTA ČR kandiduje i bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu, paní Vitásková .

nikoho nezajímáš 05/11/2022 - 19:47

Zalez kokote

mladý liberál 04/11/2022 - 22:23

No dobře, tak se trošku uskromníme, člověk nakonec nepotřebuje mít teplé jídlo každý den a v našich klimatických podmínkách se dá přežít se dvěma či třemi svetry i v hlubší škarpě. Hlavně že nevládnou komunysti, protože to bi bilo fšecko ještě bambilionkrát horšý.

Expert 04/11/2022 - 21:43

Návrat životní úrovně Čechů o 50 let zpět? Drtivá předpověď! Národní rada obnovy dnes vystoupila.

„Česká republika se už v tomto roce propadne do hluboké recese,“ upozornila na páteční tiskové konferenci skupina odborníků vystupující jako Národní rada obnovy. Hovořili o prohlubující se energetické, ekonomické a ekologické krizi a nabízeli řešení, jak z toho ven. Varovali před návratem životní úrovně o 50 let zpět. „Vláda vůbec nezvládá situaci. Musíme zachránit českou energetiku. Jsme v pozici kolonie,“ zaznívalo z řad expertů,

fronda 04/11/2022 - 23:11

No, nemálo lidí by si návratem životní úrovně o 50 let zpět docela polepšilo. 😛

Rudý vítr 05/11/2022 - 13:04

Chovej se slušné hňupe.

Už i politikům ODS vadí Fialův přístup 04/11/2022 - 21:40

Fiala se soustředí právě na Ukrajinu a neřeší těžké domácí problémy a krize, které nejspíš ještě nedostoupily ke svému vrcholu.

Premiéra se za to nebojí veřejně kritizovat i byznysmen a minoritn akcionář energetického polostátního gigantu ČEZ Michal Šnobr. Ten na svém twitterovém účtu sdílel screen Fialova příspěvku o pomoci Ukrajině a doplnil překvapivě drsnou, byť slušně formulovanou větu: “Jak dlouho se ještě může vláda na domácí scéně plácat bez premiéra?”

Bestseller Jak jsme se stali kolonií vyšel v aktualizovaném anglickém vydání 04/11/2022 - 21:02

Kniha Jak jsme se stali kolonií vyšla v češtině v roce 2015 a stala se bestsellerem, protože se dotkla tématu, které bylo tabu. Úspěšně podkopala mýtus o „úspěchu transformace“ a ukázala, že postavení České republiky ve světové ekonomice je neudržitelné a pro její občany nevýhodné. Navíc upozornila na zájmy některých aktérů, kteří stojí za transformační politikou, a na tendenci zachovat politiku levné práce, z níž měly prospěch určité skupiny. S touto knihou jsem procestovala celou Českou republiku, protože se zdá, že nadšení čtenářů pro debaty nebralo konce. Široký zájem o knihu odráží hlubokou nespokojenost skrytou v české společnosti. Slovo „kolonie“ se od té doby dostalo do slovníku některých politiků a témata, jako je odliv dividend, rozdíl ve mzdách a role nadnárodních společností, jsou nyní zahrnuta do „mainstreamových“ diskusí a nejsou již vnímána pouze jako „komunistická kritika“.

Bretschneider by se divil 04/11/2022 - 20:57

Bretschneider by se divil
Američtí zpravodajci si vytvořili systém pokrývající celý svět, na všech dostupných kanálech elektronické komunikace a přisvojili si moc zaznamenávat, analyzovat a navždy ukládat všechna data z vašeho života i ze života každého politika, jednotlivce či každé organizace ve světě–Tak se každý dotčený stává korumpovatelným digitálním otrokem.

Jan Gavroch 04/11/2022 - 20:57

Komunisté jenom žvaní – tedy ne všichni – ale nic užitečného a realizovatelného nenavrhují
V ČR je téměř milion EXEKUCÍ. KSČM by možná mohla získat pár hlasů kdyby PŘELOŽILA
zákon o vymáhání pohledávek z Finska, Rakouska, nebo odněkud odjinud, dala ho na web
a udělala mu pořádnou REKLAMU

Jak se vám to líbí? Stále nepůjdete do ulic? 04/11/2022 - 19:47

Lidi jsou pohodlní a rádi ty přemrštěné marže řetězcům a obchodníkům zaplatí a do tuzemských ulic již nikdy nevyjdou. Prostě nejhloupější ovce v Evropě 🙂

Restart 04/11/2022 - 20:19

Jsou pohodlní a jsou to ovce, ale nežijeme např. ve Francii, kde jsou kvůli každé blbosti stávky nebo demonstrace. Jo, ještě k té Francii. V minulých dnech veřejné i soukromé televize zveřejňovaly přejezd francouzského vojska přes naše území. Nikdo je nevítal, žádné vlaječky. Zato, když tu byl tranzit amerických vojáků, tak se našinec mohl přetrhnout. To tak až daleko lezeme USA do zadku a dobrovolně?

Josef 04/11/2022 - 19:14

Hrůzovláda Čechů. Za Rakouska-Uherska bylo mnohem lépe, například byla obrovská láce v potravinách – 1 kg brambor 5 haléřů, jedno vejce – 4 haléře, 1 kg másla 2 koruny. Knedlo, vepřo, zelo v restauraci 60 haléřů, jiný oběd od 40 po 70 haléřů, dršková polévka – 10 haléřů, snídaně a vidličku 20 – 30 haléřů. V restauraci půllitr piva 12 – 20 haléřů, tamtéž litr vína 60-80 haléřů atd. Češi skutečně neumí vládnout a obětí jejích stoleté zkurvené a zatuchlé republiky jsou milióny zchudlých Čechů.

Zvou k nám "armádu" Ukrajinců 04/11/2022 - 18:53

J. Kulhavý jednoduchou “inventurou” zničujících kroků Fialovy “kyjevské vlády” dochází k závěru, že milion dalších Ukrajinců, které k nám na zimu zvou, má být možná “armádou”, která za žold příspěvků, sociálních dávek a dalších benefitů z rostoucího astronomického dluhu, je má ochránit před hněvem lidu

Není smrt jako smrt. Některá se uctívá, jiná naopak 04/11/2022 - 18:50

Na nábřeží Edvarda Beneše, kde sídlí Úřad vlády, zastřelil člověk. Místo svíček sedm policajtů. Pietní místo je pryč. Svíčky zlikvidovali a nastoupila na jejich místo policie.

Restart 04/11/2022 - 20:13

To jsem nevěděl. A dozvíme se, proč se ten člověk zastřeli?

Zase windfall tax 04/11/2022 - 18:44

Exministryně financí Alena Schillerová označila schválený návrh za paskvil a samotné jednání vládní koalice za katastrofu.

To, co rozpoutali vládní poslanci ohledně zdaňovacího období, případné retroaktivity a limitů, od kterých bude na podniky uvalena daň z mimořádných zisků, je naprostá katastrofa,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO

Vážená paní Pekarová, 04/11/2022 - 18:43

„Vy jste taková hloupá husa! Tak neskutečně hloupá. Já se divím, že jste se vůbec dostala na takový post.“

🇨🇿❗️Žena se obrátila na Pekarovou-Adamovou a obvinila ji, že rozprodává svou vlast, a místo toho, aby se starala o lidi, navrhuje jim obléct si svetr.

Křetínský se stěhuje ! 04/11/2022 - 18:39

Sněmovna schválila daň z neočekávaných zisků neboli windfall tax, která má vynést 85 miliard korun.
A už to má důsledky.

Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského se rozhodl přesunout svou dceřinou společnost EP Commodities do zahraničí .
Bude platit daně někde jinde.

KSČ důrazně protestuje !! 04/11/2022 - 17:28

Associated Press a série PBS „Frontline“ získaly z Bucha záběry z bezpečnostní kamery, které poprvé ukazují, jak vypadá očistná operace na Ukrajině. Jednalo se o organizovanou brutalitu, která se ve velkém měřítku opakovala na územích okupovaných Rusy po celé Ukrajině – strategie k neutralizaci odporu a terorismu místních obyvatel, aby se podřídili, kterou ruské jednotky používaly v minulých konfliktech, zejména v Čečensku.

Rudý vítr 04/11/2022 - 17:10

No je mně smutno.Nejkrasnejsi roky kdy se krásné žilo byli roky v náručí komunistů.Bylo všechno od svobody, práce sociální a zdravotní jistoty, bydlení žádnej stres a deprese.Ted nevíte co bude zítra…….skurv#na demokracie.

Jak se vám to líbí? Stále nepůjdete do ulic? 04/11/2022 - 13:57

Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Přitom patří k jejím největším vývozcům na světě.

https://www.kurzy.cz/zpravy/668138-cesi-maji-nejdrazsi-elektrinu-v-evrope-pritom-patri-k-jejim-nejvetsim-vyvozcum-na-svete/

doporučení vlády 04/11/2022 - 18:03

To ti houbelec platný 🙂 Daně zaplacené máš, uhlíři ? 🙂 🙂 🙂

Komik ... 04/11/2022 - 13:55

… jmění 596 milionů dolarů (2022)

https://caknowledge.com/zelenskyy-net-worth/

jmm 04/11/2022 - 13:38

Neuvěřitelné kam jsme to dopracovali- hanba!

1 2 3

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.