Česká ženská lobby poukázala na násilí na ženách

od redakce

Mezinárodní den proti násilí na ženách, který připadl na 25. listopad, řešily členky České ženské lobby (ČŽL). Informovaly o výskytu násilí na ženách v České republice a o potřebě řešit ji, např. přijetím Úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Česká ženská lobby vyzvala veřejnost k ukončení násilí na ženách a dívkách v české společnosti. Připojila se ke celosvětové kampani OSN Orange the World (25. listopadu). Společně s 35 členskými organizacemi chce ČŽL poukázat na míru násilí, kterému ženy a dívky v ČR čelí, a potřebu tento problém řešit. Upozorňuje, že přes závažnost situace Česká republika nepřijala Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (také známa jako Istanbulská úmluva). Úmluva má zajistit, že obětem a jejich dětem se dostane adekvátní ochrany a podpory, aby se mohly vymanit z násilí.

Ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová poukazuje na pozitivní dopady v zemích, které Úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí přijaly. »V Srbsku se po přijetí zvýšil počet hlášených případů domácího násilí, díky tomu, že oběti získaly odvahu případy hlásit a vědomí, že se jim dostane profesionální pomoci. Ve Finsku se zvýšil počet míst v azylových domech i jejich celkový počet a byla zavedena bezplatná nonstop linka pro oběti násilí. Podobné pozitivní změny potřebujeme zavést i u nás,« uvedla Stelzerová.

Více než polovina českých žen zažila za život fyzické, či sexuální násilí (FRA, 2014). Podle dostupných dat vyhledá lékařskou pomoc ročně v 2500 případech v rodinách, kde vyrůstají děti (Úřad vlády, 2018), které mohou být jeho svědky a mohou se stát přímými oběťmi násilí.

Mezinárodní úmluva je návod, jak státy mohou efektivně řešit násilí na ženách. Klade důraz nejen na legislativu, ale řeší problém komplexně, včetně prevence a ochrany obětí. V otázce domácího násilí kupř. úmluva vybízí k opatření dostatečného počtu bezpečných a dostupných azylových domů pro jeho oběti a násilím ohrožené děti. Dle doporučení Rady Evropy by mělo být jedno rodinné místo na 10 000 obyvatel, což by znamenalo zabezpečit 1000 míst v ČR. V nynější době je 90 lůžek v bezpečných a specializovaných domech a jsou dostupné pouze ve dvou městech. (MPSV, 2021)

Nedostatečná pomoc obětem

»Současná pomoc obětem u nás není dostatečná. Pokud obětem neposkytneme dostatečnou péči a pomoc (bezpečné azylové domy, linky pomoci, terapeutické služby, odborné poradenství), musí se do násilné domácnosti vrátit a násilí může dále eskalovat. Za rok 2022 evidujeme z médií 21 zavražděných žen svým partnerem,« uvedla Zdena Prokopová, vedoucí SOS linky ROSA – centrum pro ženy, z. s.

Násilí na ženách a dívkách je společenský problém, který je potřeba řešit komplexně a zajistit, že jeho obětem je poskytnuta pomoc, kterou potřebují. Přijetí Úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí je první krok na této cestě. Je to zároveň signál obětem, ž jejich zkušenost není přehlížena.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.