Česká krajina je k požárům náchylnější, než bývala

od redakce

Aktuální rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko podle experta Mendelovy univerzity v Brně Petra Čermáka jasně ukazuje, jak je česká krajina v posledních letech k podobným rizikovým situacím náchylná. Vzhledem ke klimatické změně a s ní spojenými horkými a suchými obdobími se zvyšuje riziko vzniku lesního požáru i pravděpodobnost, že se požár rozhoří na větší ploše. Větší požáry jsou pak obtížněji uhasitelné a nesou s sebou vysoké riziko škod na majetku či ohrožení zdraví a života obyvatel.

»Zatímco pro včasné odhalení požáru a jeho následné účinné hašení je naše vysoká hustota osídlení výhodou, v případě rozhoření lesního požáru na větší ploše to znamená výrazný nárůst rizika vážných dopadů, tj. zničení majetku, ohrožení zdraví a životů obyvatel. Přesně to právě nastává v NP České Švýcarsko,« uvedl Petr Čermák z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (MU).

Převážná většina lesních požárů byla v českém prostředí dosud jen malé či střední velikosti, tj. s vyhořelou plochou v řádu arů či maximálně několika hektarů. Výjimkou byl v nedávné době požár tzv. Moravské Sahary před deseti lety. Odborníci z MU již letos na jaře upozorňovali, že lesní požáry se mohou stát významným problémem české krajiny. Se změnou klimatu jich totiž přibývá a dále bude přibývat.

V územích charakteru NP České Švýcarsko, tj. požárně rizikových, vysoce navštěvovaných a zároveň přírodně cenných je velmi důležitá prevence. Zabránit proschnutí a tak vysoké zápalnosti porostů nelze, respektive jen velmi komplikovaně a omezeně. Omezení zdrojů zapálení je tak klíčové pro snížení rizika vzniku požáru. Je potřebné návštěvníky přesvědčit, že je opravdu nutné, aby se v území chovali bezpečně, nerozdělávali oheň, nekouřili apod.

»Většina požárů jsou v českém prostředí nedbalostního rázu. Míra, s jakou se u nás nedodržují platné zákazy a jak celkově nebereme vážně rizika spojená s aktivitami v lese, je u nás opravdu vysoká,« uvedl Čermák.

A co bude po uhašení lesa následovat?

Obnova lesa po požáru se liší dle přírodních podmínek a míry zasažení požárem. V případě, že požár rychle projde porostem, tj. hoří jen přízemní vegetace a u dospělých stromů, které mají hrubou kůru (jako např. borovice) ohoří jen spodní část kmene (nechytnou jejich koruny), pak část takových stromů většinou požár přežije a podmínky pro obnovu tak nemusí být zhoršeny. »Obnova lesa pak může nastat v podstatě neprodleně a nemusí s ní být spojeny žádné komplikace. V případě pomalejšího průchodu požáru, shoření celého porostu, nebo např. hrozící vodní či větrná eroze či skalních sesuvů bude situace s hospodařením v těchto lokalitách složitější. Mohou nastat i problémy s obnovou lesa, zejména s umělou obnovou či obnovou některé z cílových dřevin,« informoval Čermák s tím, že v případě podmínek v NP České Švýcarsko připadá podle jeho mínění v úvahu jen přirozená obnova lesa a lze předpokládat, že s ní nebudou v borových lesích těchto stanovišť větší problémy.

(vž)

FOTO – Filip VRÁNA

Přečtěte si další články

4 komentáře

Vilma 02/08/2022 - 18:45

ZA KOMANCU LESY NEHORELY !!!
JEN PALACH.

Paterak 02/08/2022 - 20:28

“Jsme proti posílání hasičské techniky do Českého Švýcarska. Akorát tím přiléváme vodu do ohně a požár dál eskalujeme. Jsme pro mírová jednání. ÚV KSČM je proti požáru,” !

Na vlastní oči jsem viděl evakuované z Hřenska odjíždět v Mercedesech a Audinách. Nejsou to žádní chudáci. Těmhle mají naši lidi platit náhradní ubytování? Vždyť ani nehoří ve všech domech….

Piče rudé 02/08/2022 - 17:32

Je 160. den ruské invaze na Ukrajině. Zde najdete aktuální thread [2.8.2022]
Chujlo bohužel stále žije.

Minibus, kterým se lidé snažili dostat z Chersonské oblasti. Rusové ho rozstříleli. Tři lide zemřeli, pět jich leží v těžkém stavu v nemocnici.

Ukrajinské centrum proti dezinformacím uvádí dost děsivá čísla.

Rusové útočí na civilní cíle 60x častěji než na cíle vojenské. Tři a půl milionů Ukrajinců zůstalo bez domova, což představuje 8% ukrajinské populace. Celkově bylo provedeno zhruba 17 300 úderů na civilní cíle.

Gruzie na své území nepouští obyvatele Krymu, kteří jedou do země s ruskými pasy vydanými po roce 2014. Stejně tak do země nepouští ty, kteří mají v pase napsáno Krym, Rusko.
No, tak si prostě na dovolenou z

upřesnění 02/08/2022 - 14:55

Požár v Českém Švýcarsku způsobili oddaní homosexuálové, tvrdí lidovci.
Byli to uprchlíci, kontruje Okamura. Podle Babiše to byla vláda Petra Fialy, Lubomír Volný za požárem vidí NATO. ČSSD se k situaci možná vyjádřila, ale nikdo si toho nevšiml

Komunisté se vyjádřili v tom smyslu, že není důležité, kdo požár způsobil, ale že je tato tragédie šancí znovu obnovit vztah s Ruskem a požádat ho o pomoc při hašení. Co říkají komunisté, však už nikoho nezajímá.

Požár v Českém Švýcarsku způsobili oddaní homosexuálové, tvrdí lidovci.
Byli to uprchlíci, kontruje Okamura. Podle Babiše to byla vláda Petra Fialy, Lubomír Volný za požárem vidí NATO. ČSSD se k situaci možná vyjádřila, ale nikdo si toho nevšiml

Komunisté se vyjádřili v tom smyslu, že není důležité, kdo požár způsobil, ale že je tato tragédie šancí znovu obnovit vztah s Ruskem a požádat ho o pomoc při hašení. Co říkají komunisté, však už nikoho nezajímá.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.