Brněnská pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství (SČKP) uspořádala 15. září jednodenní autobusový zájezd do Lukové. Cílem byla návštěva tamního soukromého Česko–kubánského muzea, spojená se setkáním s novou kubánskou velvyslankyní Saylin Martinez Tarrío. Zájezdu se zúčastnilo 49 osob, členů SČKP Brno a sympatizantů.
Hezké slunečné podzimní počasí přispělo k dobré atmosféře. Jedničku s hvězdičkou si zaslouží především hostitelský Kulturní dům v Lukové, ve kterém se uskutečnilo první setkání s kubánskou delegací. Kromě velvyslankyně přijela do Lukové i konzulka Kubánské republiky Vanesa Ortega Guerrero s manželem a tlumočnice Eva Mufová. Po uvítání a výměně dárků následoval společný oběd v hezkém prostředí s dobrou obsluhou a vynikajícím obědem.
Novinky v expozici
Při prohlídce muzea byl pro nás viditelnou novinkou především památník k útoku na kasárna Moncada, instalovaný letos k 70. výročí dané události. Na žlutém podkladu, který symbolizuje kasárna v Santiago de Cuba, je červenočerná vlajka s plastickou bílou hvězdou. Po obou stranách vlajky jsme četli jména zabitých při útoku na kasárna a po boji v Santiago de Cuba a Bayamo. Do paměti se nám vryla i jména padlých účastníků v průběhu guerillové partyzánské války (76 bojovníků).
Památníkem v muzeu byly doplněny další mezníky boje Kubánské revoluce: útok na kasárna Moncada, guerillová válka, první porážka imperialismu v Latinské Americe na pláži Girón, vítězství revoluce vedené Fidelem Castrem, Che Guevarou, Raulem Castrem a Camilem Cienfuegosem. O všem se lze dovědět v muzeu.
Novinkou v muzeu je i kolekce kubánských vyznamenání a reprezentativní výběr kubánských platidel od roku 1949 po současnost. Rozšířila se tím stopa zanechaná panem Langrem v 70. letech minulého století na Kubě, který se podílel na jejich vydání, včetně účasti při podpisu Che Guevary na bankovce v Praze a ražbě mincí.
V muzeu zůstala stopa i po akademickém malíři panu Dimitriji Kadrnožkovi, zakladateli malířské školy v Havaně v 70. letech, po panu Královi, zabezpečujícím spolupráci mezi ČSSR a Kubou, který poskytl také Fidelovi Castrovi chvilky odpočinku ve svém havanském bydlišti při večerních návštěvách, po panu Čmokovi, který se v době převratu v Československu v roce 1989 podílel na dokončování energetických bloků ve městě Nuevitas (daroval dětské houpací křesílko od kubánských spolupracovníků).
Vyhledat stopy dalších Čechoslováků můžete sami při osobní návštěvě muzea.
Své významné místo v muzeu zaujímá i dělová koule, kterou Španělé dovezli do Havany v době své dobyvačné války a která se komplikovaným způsobem vrátila na kubánské velvyslanectví do Prahy. Jako dar byla do muzea v Lukové předána v roce 2020 bývalým velvyslancem Kuby v ČR Danilem Alonzem Mederosem. V muzeu jsou instalovány i další desítky exponátů.
Samostatnou část muzea tvoří kolekce kubánského rumu. Vévodí jí stůl vyrobený z kmene stromu rostlého vedle muzea. Vyrobili ho bratři Carbolové a pohodlně k němu zasedne 20 spolustolovníků.
Degustace kubánského rumu
Součástí prohlídky muzea je i degustace kubánského rumu. Nebylo tomu jinak ani u našeho zájezdu. Než však došlo k nalití prvních skleniček, dostala slovo velvyslankyně. Hovořila k přítomným o výzvách, kterým dnes čelí kubánský lid v důsledku blokád uvalených USA (1961 až dosud) a poděkovala za systematickou práci, kterou odvedli přítomní, stejně za podporu, kterou čeští přátelé nabízejí Kubánské revoluci po mnoho let. Stejně tak zdůraznila význam, který Kuba přikládá projevům solidarity v různých částech světa. V závěru svého vystoupení paní velvyslankyně umístila květiny k portrétům Fidela Castra a Ernesta Guevary. V diskusi odpověděla na množství dotazů ke zřejmé spokojenosti tazatelů. Pak se již ochutnávalo.
Výběr pěti vzorků provedl majitel muzea ze své kolekce 83 druhů rumu. Každý nalévaný vzorek krátce představil. V družné degustační debatě, prokládané kubánskými příběhy, uběhla dvouhodinovka velice rychle. Z muzea odcházeli členové zájezdu spokojeni.
A jak lze návštěvu muzea uskutečnit? Stačí zavolat na tel: 739 787 925 nebo poslat e-mail na adresu: ceskokubanskemuzeum@email.cz. A dohodnout termín a čas návštěvy.
Jozef ŠTOFAN, předseda SČKP Brno