Brání si »špinavej džob«

od redakce

Exekutoři se brání milostivému létu

Na přínosech tzv. milostivého léta se jeho autoři neshodnou s Exekutorskou komorou. Ta tvrdí, že se při akci exekuce zbavilo 15 000 lidí a exekutoři zastavili 42 000 případů. Podle poslanců jde o neúplná čísla a jejich zveřejněním chtějí exekutoři zabránit opakování akce na podzim.

Milostivé léto umožňuje lidem zbavit se exekucí na dluhy u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Lidé, kteří se do milostivého léta zapojili, museli zaplatit původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi, aby se jejich řízení uzavřelo. Podle komory se při akci exekuce zbavilo 15 000 lidí a exekutoři zastavili 42 000 případů. Dlužníkům byly odpuštěny penále, úroky a další platby za 1,55 miliardy korun. Prezident komory Jan Mlynarčík uvedl, že ho překvapil nízký zájem dlužníků. Možnost opakování projektu je podle něj přinejmenším diskutabilní. Zastavených 42 000 exekucí představuje podle komory jen 3,2 procenta z 1,3 milionu případů, u kterých mohli dlužníci akci využít.

Autoři tzv. milostivého léta, Marek Výborný (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO), statistiky, které k akci zveřejnila Exekutorská komora ČR, kritizují. Čísla, která komora předložila, jsou podle nich neúplná. Nepočítají s řadou řízení, jejichž ukončení ještě není zanesené v evidenci. Exekutoři zveřejněním zkreslených dat chtějí podle poslanců relativizovat úspěch milostivého léta a pokusit se zabránit opakování akce.

Dluhy rostly, exekutoři bohatli

»Řešení exekucí vyžaduje opravdu zásah státu, je neudržitelné, aby drtivá většina občanů, mnohdy ne vlastní vinou, spadla do exekučního mlýnku na maso, který není schopen člověk sám zvládnout. Následné exekuce, rostoucí příslušenství a exekutorský byznys, který na dluzích občanů vznikl, není srovnatelný snad nikde v Evropě,« reagoval pro náš list místopředseda ÚV KSČM Leo Luzar. Proto se podle něj Exekutorská komora snaží tyto okolnosti zevšeobecňovat a zastírat to, že právě její členové byli ti, kteří absolutně nejvíc vydělávali na občanech, kteří se dostali do problémů. Komora se proto podle něj snaží vyvolat dojem, že milostivé léto nefunguje. Luzar uvedl, že jsou známy tisíce případů občanů, kteří z dluhů řádově sto korun až tisíce korun najednou měli platit desetitisíce. »Situace je neudržitelná, dluhy lidí narostly enormně právě kvůli tomu, že na tom bohatli exekutoři,« dodal.

Zároveň ale Luzar autorům milostivého léta vytkl, že se soustředili jen na řešení dluhů, které vznikly hlavně u organizací spojených se státem a úplně vynechali například banky a další instituce. »Myslím si, že stát může vyvinout aktivitu, aby se milostivé léto týkalo i lidí, kteří už dávno mají dluh zaplacen a řeší pouze jeho příslušenství. V tomto smyslu by se mohl institut opravit před svým dalším spuštěním na podzim,« uvedl Luzar.

Nevalidní a neúplná data

Výborný označil postup exekutorů za nekorektní a neseriózní. »Jsou vydávána data, která jsou zjevně nevalidní, neúplná,« uvedl. Komora podle něj vychází z centrální evidence exekucí, kde ještě nejsou všechna řízení. »Exekutorské úřady ještě procesují možná víc než polovinu případů. V té statistice se ještě nemohou objevit, protože ještě nebylo vydáno usnesení o zastavení exekuce,« vysvětlil.

Připomněl statistiky zastavených exekucí ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Ve VZP bylo ke čtvrtku vydáno 13 658 rozhodnutí o uznání institutu milostivého léta, na pojistném dlužníci uhradili přes 175 milionů korun a pojišťovna odpustila penále přes 325 milionů korun.

Nacher doplnil, že například v Pražském dopravním podniku je zatím zaplacených téměř 11 000 exekucí. Podle zákonodárců je tak zřejmé, že celkový počet bude mnohem vyšší, než jaký uvádí komora.

Výborný řekl, že kabinet s opakováním akce počítá i přes snahu exekutorů vzbudit u veřejnosti dojem, že je to zbytečná věc.

Exekutorská komora žádá pro exekutory pro podzimní akci vyšší odměnu. »Debata o tom odměňování v duchu té tiskové zprávy (exekutorské komory) a té prezentace u mě zanechává určitou pachuť,« podotkl Nacher. Uvedl, že přístup komory ho zklamal.

(jad)

Přečtěte si další články

6 komentáře

Lubomír Šálek 02/04/2022 - 19:40

Bravo soudruzi. Tak porazíme kapitalismus, Kam se hrabe Aurora. Půjčit si a neplatit dluhy. Toť pravé ořechové. Špinavý džob, chtít takovou odpornost, že dluhy se mají platit. Jak klasické a jak komunistické.

Josef Kořínek 03/04/2022 - 10:53

Šálku, zkuste zapřemýšlet bez zaujatosti. Komu zadluženost jako taková vyhovuje nejvíce? No přece exekutorům a dražitelům. Tedy těm nenasytům s povahou predátorů se “silným žaludkem”. – Ne že by si nesplácející dlužník nezasloužil trest, ale o to by se měl postarat “spravedlivý státní orgán” a ne soukromý chamtivec, jenž čeká a dělá všechno možné, aby to ten neuvážlivý, možná namyšlený a nebo jen hloupý dlužník prohrál. Předlistopadový režim lidi chránil před exekucemi někdy možná tvrději, než bylo nutné, ale odhodíme-li předpojatost, činil dobře.

jmm 31/03/2022 - 19:37

Rozdělit, zadlužit a ovládnout….

NINO 31/03/2022 - 18:37

Již jsem jednou zažil socializmus s lidskou tváří z antikomunistických hub. nezblbnul jsem tehdy. Ani dnes mne nezblbne Václav s lepším kapitalizmem. A že se pro podporu obrací ke Grospičovi je nejlepší dnešní fór.

Václav 31/03/2022 - 18:08

A vše má jenom jednu a jedinou příčinu-kontraproduktivní a parazitický kapitalismus založený na dluzích.A vy to pane Luzare moc dobře víte.Pokud nezlikvidujeme kapitalismus ,kapitalismus zlikviduje nás!!Lidstvo má pouze jedinou šanci!

Eva L 01/04/2022 - 08:19

To bych podepsala!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.