Bohumín likvidoval jmelí, na jeho odvoz potřeboval 30 tatrovek

od redakce

Pro lidi představuje jmelí tradiční symbol Vánoc, pro stromy je nepřítelem číslo jedna. Město proto letos přišlo s pilotním projektem na jeho likvidaci. Odborníci museli ořezat a zlikvidovat napadené větve ze 140 stromů ve třech největších ohniscích výskytu této parazitující rostliny. Z Bohumína nakonec odvezli 250 kubíků bioodpadu.

Naši redakci o tom informovala tisková mluvčíbohumínské radnice Jana Končítková.

Jmelí, jeden z nejrozšířenějších rostlinných cizopasníků, ničí stromy tím, že se napojí na jejich cévy a vysává vodu a živiny. Dřevinu tím postupně vyčerpá, a ta usychá. Účinná zbraň proti němu v podstatě neexistuje. V některých městech zkoušejí chemický postřik, ten je ale ve fázi vývoje a jeho účinnost zatím není jednoznačně prokazatelná.

»My jsme se vydali cestou ořezu napadených větví, což je nejefektivnější metoda. Dva roky jsme připravovali projekt, který zahrnoval i časově náročnou terénní revizi stromů na území města. Díky kotlíkovým půjčkám se nám na něj podařilo zajistit finance prostřednictvím dotace ze Státního fondu životního prostředí. Ta pokryje až 90 procent nákladů,« uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Jak dodal, město nakonec vysoutěžilo práce za polovinu původně odhadované ceny. Za jejich realizaci zaplatilo 850 tisíc korun včetně vypracování projektu, dozoru a likvidace biologického materiálu.

Odborná firma z Albrechtic, která uspěla ve výběrovém řízení, se pustila do ořezů letos na jaře a pokračovala ještě na podzim. Ošetřila zejména lípy, javory topoly, vrby a akáty. Poslední větve šly k zemi na konci listopadu. »Vytipovali jsme tři největší ohniska výskytu jmelí. Hlavní jádro se nacházelo v parku Petra Bezruče v Novém Bohumíně, druhou lokalitou pak byl hřbitov ve Starém Bohumíně, okolí potoka Bajcůvky a tenisových kurtů. Třetí masivní ohnisko jsme zaznamenali v okolí skřečoňského hřbitova,« doplnil Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Ozdravné kúry se ale dočkaly i stromy v jiných městských částech.

Bioodpad, který z ořezů vznikl, představoval 250 metrů krychlových štěpky. Pro její odvoz bylo tedy potřeba 30 tatrovek. Bohumín se nyní chystá na další fázi likvidace. »Ještě v průběhu první etapy projektu jsme začali připravovat jeho pokračování. Máme na seznamu dalších tři sta dřevin, které potřebují zdravotní péči. Opět se pokusíme dosáhnout na některý z dotačních titulů,« informoval Palán. Jak upozornil, šířením jmelí bílého je Moravskoslezský kraj postižen nejvíce z celé republiky.

(zas, mh)

FOTO – radnice Bohumín

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.