Jungmannova národní akademie: Marx nepatří do starého železa!

od redakce

V současném světě informací a dezinformací, manipulací, cenzury a autocenzury, mediálního balastu, kdy přestává být jasné, co je podstatné a co je pěna dní či fíkový list zakrývající podstatu, přichází Jungmannova národní akademie (JNA) s nabídkou vzdělávacích kursů pro nejširší vrstvy obyvatel. Přednášejí na ní zkušení pedagogové a v mnoha ohledech i kapacity svých oborů. Studenti si mohou zapsat i kursy marxismu, které vede komunistický historik a publicista PhDr. Josef Skála, CSc.

Jde o »školu pro dospělé«, kterou si účastníci platí (1400 Kč za jednodenní kurs, pět standardních hodin po 45-50 minutách s otázkami a diskusí závěrem). Záměrně je program koncipován v komorním rámci, tedy do 20 posluchačů, což umožňuje skutečně živý a interaktivní průběh.

Skála přednášel marxismus na JNA prozatím na dvou přednáškách, 24. června a 7. října, obě se konaly ve Slovenském domě v Praze. Třetí se odehraje 4. listopadu ve Zlíně a další 10. února v hlavní městě. První kurs již pro pokročilé se má konat 20. ledna 2024 (téma Karel Marx a jeho stopa v dějinách). Je reakcí na příznivý ohlas posluchačstva, který vedl rektora akademie PhDr. Petra Hampla, Ph.D., k zařazení kursu pro absolventy vstupních seminářů.

»Obě dosud uskutečněné přednášky mi učarovaly složením účastníků – byli v nejlepších letech, průměr kolem čtyřicítky, jednou i táta se synem, v seniorském věku zatím jen dva, ale znalí a čilí, všichni bez výjimky kriticky naladění a hladoví po poznání a skutečné alternativě,« přiblížil své pedagogické pocity Skála. Říjnovou přednášku si neváhali koupit i dva mladí členové komunistické strany, včetně čerstvého člena KSČM hned po dosažení 18 let. »Ač začínáme v devět hodin ráno, jde i o lidi až z Brna, Českých Budějovic, Kroměříže a jiných docela vzdálených míst, kteří v sobotu neváhají vstávat mezi čtvrtou a pátou, aby stihli přijet,« dodal významnou okolnost, která dokládá opravdový zájem o přednášku.

Škola pro dospělé lidi

Jungmannova národní akademie vznikla letos. Je to škola pro dospělé lidi, jak uvádějí webové stránky, což lze chápat dvojím způsobem – nejen pro zájemce starší 18 let, ale především pro zvídavce, kteří se v době všeobecného úpadku vzdělanosti chtějí napít z bohaté studnice poznání, jež je v mainstreamovém podání značně osekáno a často i zdeformováno. Zakladatel sociolog Hampl a jeho tým se s nepříznivou skutečností nesmířili a nabízejí volnočasové vzdělávací kursy na akademii, jež nese jméno význačného českého obrozence Josefa Jungmanna (1773-1847). Filolog Jungmann usiloval o pozdvižení všeobecné vzdělanosti.

»Naším cílem je zprostředkovat normálním pracujícím lidem znalosti z oborů jako psychologie, sociologie, ekonomie, antropologie, historie atd. a zároveň zvýšit jejich analytické schopnosti. Tedy připravit je k tomu, aby sami dokázali posuzovat a analyzovat informace a orientovat se ve společenských situacích lépe než jen intuitivně. Neříkáme, co je dobré a co je špatné. Poskytujeme nástroje k tomu, abyste si sami vytvořili kvalifikovaný názor,« je možné číst na webu JNA. Z širokého spektra humanitních disciplín lektoři vybírají témata a pasáže, které jsou klíčové pro pochopení současného dění.

Odborníci v lektorském sboru

Hampl akademii založil za podpory jednoho z vlastenecky motivovaných podnikatelů. V lektorském sboru figurují odborníci, kteří jsou známi z levicové i mnohem širší alternativní scény – profesoři Jan Keller, Petr Drulák a Oskar Krejčí, docenti Ilona Švihlíková, Martin Konvička, Radim Valenčík, Petr Žantovský, Michal Téra a další kapacity. »Po mně má tříhodinovou přednášku prof. dr. Ivo Budil, DSc., na téma Produktivní a spekulativní prvky v dějinách. Ve Zlíně to bude doc. Karel Nedbálek o inspiracích slušovického agropodniku,« přibližuje některé další pedagogy a jejich přednášky Skála.   

Vlaštovka, co jaro udělá

Skálova pětihodinová přednáška nesla název obsahující řečnickou otázku: Patří Marx do starého železa? »Práh milénia sváděl k chytlavým anketám a v Británii volili myslitele tisíciletí. Stal se jím právě on,« připomněl dr. Skála známou pravdu. Takovou pozici na špici by Marxovi těžko vyhrálo pouze to, že strávil půl života v londýnském exilu. »Na cíl, který opřel o nové argumenty, se názory logicky různí, ale znát Marxovy analytické průlomy z první ruky se vyplatí. A v sevření současné civilizační krize ještě víc než kdykoli předtím,« má jasno historik a znalec Marxova díla. Právě tímto směrem koncipuje i své přednášky – jako exkurze dílem Marxe, jeho souputníka Bedřicha Engelse a dalších kreativních osobností marxismu, i událostmi testujícími jejich poznání v praxi.

Skála čtenářům a čtenářkám našeho týdeníku prozradil, podle jakých bodů vedl přednášku základního kursu: Kam až se věda dopracovala před Marxem a co si předsevzal Marx sám; Luxusní sociální kapitál a prekérní životní volba; Nová interpretace společenského vývoje; Anatomický atlas kapitalismu; Cestovní mapa emancipace; Marxova česká stopa a Past tzv. konce dějin a kudy z ní. Pro někoho »španělská vesnice«, pro jiného opakování znalostí nabytých na vysoké škole, pro dalšího ochutnávka vedoucí k reálnému zájmu o tento kurs (a nejen ten).

Posluchači také individuálně studují odbornou literaturu a nejsou to žádné »rodokapsy«, které zhltnete raz dva. »Literaturu jim předem nabízím jak ze zlatého fondu marxismu, tedy Komunistický manifest a další díla, která jsou i v elektronickém formátu na české verzi marxists.org, tak díla E. Hobsbawma, J. Muravchika, E. Beneše a dalších ne-marxistů, argumentujících ve prospěch našeho kréda, resp. nabízejících fakta o přínosu našeho hnutí. Většina účastníků neskrývá, že tyto zdroje dosud neznala, a tím větší jeví zájem o ně i mou ‚exkurzi Marxovou stopou‘ stavěnou jako odpověď na otázku, zda Marx patří skutečně do starého železa, jak to plká množina prodejných mozků,« přiblížil Skála.Podle něho je to po letech prvý pramínek svého druhu na »cizí půdě«. »Zkouším ho piplat jako vlaštovku, co jaro udělá. I s úroky se tak vrací vše, co roky vkládám do spolupráce s Petrem Hamplem a dalšími členy lektorského sboru.« Více o Jungmannově národní akademii na www.junaak.cz.

Monika HOŘENÍ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.