A pak, že to nejde

od redakce

Francie přikázala EDF (francouzská obdoba ČEZ), aby zákazníkům prodávala elektřinu levněji. Je třeba se inspirovat ve Francii. V České republice slyšíme pořád jen výmluvy, že něco nejde.

To je reakce předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné na to, že tři měsíce před prezidentskými volbami čelí vláda prezidenta Emmanuela Macrona sílícímu tlaku veřejnosti kvůli rostoucím životním nákladům a vláda proto omezila letošní růst ceny elektřiny na čtyři procenta. Ministr financí Bruno Le Maire listu Le Parisien řekl, že bez nových opatření na omezení cen by 1. února ceny elektřiny místo o čtyři procenta vzrostly o více než 35 procent. Dodal, že plán vlády schválila Evropská komise (EK).

Francouzská vláda EDF nařídila, aby prodával více levné jaderné energie konkurentům, čímž chce omezit růst cen elektřiny. EDF uvedla, že ji tento krok bude stát až 8,4 miliardy eur (205,6 miliardy Kč), zhoršila proto výhled na letošní rok. Akcie EDF v reakci na toto rozhodnutí klesly až o 25 procent, následně ztráty zmírnily a na pařížské burze odepisovaly kolem 15 procent na 8,75 eura. Dopad růstu cen energií tak spíše než spotřebitelé pocítí akcionáři EDF, ve které většinu drží stát.

Jak je to v ČR?

»Všichni viděli, jak jsme se postavili k řešení covidové krize, jak jsme se připravovali na omikron, jak jsme reagovali na růst cen energií,« uvedl po vyslovení důvěry předseda české vlády Petr Fiala (ODS).

»V České republice slyšíme pořád jen výmluvy, že něco nejde. Pro začátek je třeba alespoň omezit vývoz elektřiny do Německa a Rakouska a ustanovit cenový strop pro elektřinu. Nelze tolerovat, aby čeští občané byli drceni cenami elektřiny kvůli hloupé energetické politice Německa! Jenže tahle vláda neschopných je vystrašená něco skutečně účinného pro snížení cen energií udělat – třeba jen zastavit boj s emisními povolenkami, jak je vyzvala KSČM!« uvedla dále Konečná.

EK na přelomu roku představila návrh pravidel pro ekologické investice, pro něž se vžilo označení taxonomie. Návrh za určitých podmínek zařazuje jádro a plyn mezi přechodové zdroje energie, což má k jejich podpoře přilákat soukromé investory. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně ČR, které chtějí jádro a plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren a tepláren. Státy Evropské unie či nevládní organizace se k návrhu mohou vyjádřit do 21. ledna.

Macron v úterý uvedl, že návrh EK na takzvanou taxonomii, tedy systém podpory ekologických investic, je podle něj dobrý. Zopakoval, že jádro a zemní plyn podle něj patří mezi takzvané zelené investice. Francie se na začátku ledna ujala předsednictví EU.

Ale Konečná připomněla i jinou stránku: » Diktát EK v oblasti zavádění elektromobility je občany přijímán velmi negativně. Zvláště ve chvíli, když nám na jedné straně přikazují podporovat elektromobilitu, a na druhé ztěžují přístup k transformačním prostředkům na jadernou energii. Má český ministr průmyslu a obchodu se svým kolegou na ministerstvu dopravy představu, jaká bude cena za vybudování infrastruktury pro nabíjení elektromobilů a tankování vodíku?«

(zmk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.