Platforma KLUB 2019 zaslala otevřený dopis premiérovi Petru Fialovi, ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi, prezidentovi Hospodářské komory ČR Vladimíru Dlouhému, viceprezidentovi Hospodářské komory ČR a prezidentovi Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáši Prouzovi. Podstatnou část obsahu přinášíme.
Obracíme se na Vás formou otevřeného dopisu, abychom Vás informovali o stavu resortu zemědělství a navazujícího potravinářství píší signatáři Ivan Vyskočil, Zdeněk Troška, Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba premiérovi.
Interpretace krizové situace maloobchodního trhu potravin ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou se opírají především o závěry a tvrzení Tomáše Prouzy, vlivného člena jeho poradního sboru a viceprezidenta Hospodářské komory ČR. Jsou nepravdivé a hájí zájmy zahraničního kapitálu, maloobchodu.
Situaci v maloobchodním trhu potravin pokládáme za nadále neudržitelnou, skončí sociálním výbuchem a ztrátou potravinové bezpečnosti státu. Ministr zemědělství, namísto aby hledal řešení, tak se rozhodl útočit na zemědělce a potravináře a svalit vinu za drahé potraviny na ně.
V pořadu Události, komentáře na ČT 24, 23. července, pan ministr Nekula prohlásil, že ceny potravin do tří týdnů padnou a nepřipustil o tom diskusi. Nyní je v situaci, že ceny potravin nejenomže nepadly, ale naopak stoupají a není předpoklad, že se situace změní – snižuje se domácí živočišná výroba, roste inflace, snižuje se rating České republiky, je před zimní topnou sezónou s nejistými dodávkami energie,
Na srpnovém jednání naší platformy Klub 2019 jsme situaci diskutovali a předkládáme Vám následující závěry:
Ceny potravin neurčuje český zemědělec, ale maloobchodní řetězce sdružené ve Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR jako Billa, Albert, Penny, Kaufland, Globus a další – vše pod předsednictvím pana Prouzy.
Od českých zemědělců a potravinářů řetězce nakupují podle dlouhodobých, minimálně tříměsíčních, smluv, a aktuální cena pšenice nehraje velkou roli, peče se stále ještě ze zásob loňské sklizně.
Důvodem zdražení není tudíž obilí, ale aktuální cena energie, zejména plynu, který je topným médiem v pecích
Extrémně zvýšené náklady nesou pekaři, kteří začínají krachovat, maloobchod reagoval tak, že si zvýšil ceny a profituje dál.
V návaznosti vás chceme seznámit s výsledky živočišné výroby za 2, čtvrtletí 2022. Výroba hovězího masa meziročně klesla o 6,6 %, vepřového masa o 2,2 % a drůbežího masa rovněž pokles a to o 1,9 %. Takový pokles výroby samozřejmě vytváří příznivou půdu pro další zdražování, nikoliv propad cen, jak se snaží prezentovat ministr Nekula.
Trend českého zemědělství je i laikovi zřejmý, ne však zodpovědnému ministrovi Zdeňkovi Nekulovi. Svými mediálními výstupy, jako že je všeho dost, že nejpozději v prvním týdnu srpna padnou ceny potravin, mate veřejnost, problémy neřeší, se zemědělci – vyjma Asociaci soukromého zemědělství (obdělávají cca 4 % půdy) – nekomunikuje. Rozhodl se vše svalit na zemědělce a potravináře, a snad jako jediný ministr zemědělství v rámci EU vystupuje proti svým zemědělcům!
Vážený pane premiére, situace je vážná a žádáme Vás, abyste daný stav neprodleně řešil, požaduje platforma.
Prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého platforma požádala o spolupráci. Jde o interpretace krizové situace maloobchodního trhu potravin Vaším kolegou, viceprezidentem Tomášem Prouzou, píše Dlouhému. Jsou ve vztahu k domácím zemědělcům nepravdivé, urážlivé. Váš viceprezident Prouza jednoznačně hájí zájmy zahraničních maloobchodních řetězců a pracuje v jejich prospěch proti českým zemědělcům a potravinářům.
Zde je příklad, citujeme: »Přiznám se, že nerozumím tomu, proč ministr zemědělství už dávno nepřesunul část dotací od agrobaronů třeba k pekárnám. Mohli jsme mít okamžitě levnější chleba a pečivo, nižší inflaci a pekárny nemusely krachovat. Místo toho dál tečou miliardy agrobaronům« – píšeProuza na Twitteru.
Jaká jsou fakta?
Dotace se rozdělují podle přesných pravidel a jsou nárokové.
Ministr zemědělství není jejich majitelem a musí tato pravidla ctít.
Zemědělských subjektů s nárokem na dotace je cca 30 000, přičemž kategorie »agrobaron« v pravidlech specifikovaná není a v žádných směrnicích se ani nevyskytuje – ta je pouze v hlavě pana Prouzy.
(red)
5 komentáře
Z článku :
“Dotace se rozdělují podle přesných pravidel a jsou nárokové “.
—————–
Dotace ( 4000 Kč na hektar ) velkostatkářům nárokové nejsou a ministr zemědělství je může i zrušit
Soukromí zemědělci jsou PODNIKATELÉ jako kdokoliv jiný .Výsledky práce robotníků prodávají za TRŽNÍ ceny a s TRŽNÍM ZISKEM .
———–
Proč nekupuji údajné české potraviny.
TYto neprodávají zemědělci ale VELKOSTATKÁŘI , kteří nemusím být Češi – feudálové, etničtí cizinci. Coloreredo Mansfeldové, Kinští , Lobkowitzi, Czernini a další takoví
Po r. 1989 se zmocnili české půdy ( a dalších přírodních zdrojů ), vyhnali z ní rolníky a najali si nějaké bezzemky na robotu .
Vynutili si , řevem a výhružkami, dotace 4000 Kč na každý hektar půdy, které se zmocnili.
Sprostě LŽOU o tom, že se jim zvýšily náklady na dopravu a říkají že obchodní řetězce, které vozí ovoce a zeleninu ze vzdálenosti víc než 1000 km, za dopravu nic neplatí nebo platí méně než platí VELKOSTATKÁŘI za dopravu ze vzdálenost např.50 km.
Pro některé velkostatkáře je v celé historii jedno jestli zapíchnou prase, nebo zmrzačí nebo zabijí člověka.
viz Bezruč: Maryčka Magdonová
Tverský soud v Moskvě Leonida Gozmana* (uznávaného jako zahraničního agenta) na 15 dnů administrativního zatčení za veřejné ztotožnění SSSR s nacistickým Německem, uvedla tisková služba soudu pro RIA Novosti.
No kde jsou pomluvy rusofobů o 15ti letech? Kde?
Mazou rude kurvicky, porad mazou
Penam ✌️
Komentáře jsou uzavřeny.