Výsledky tuzemské ekonomiky v roce 2021

od redakce

Palec nahoru: Vzrostla hrubá přidaná hodnota a mírně i zaměstnanost.

Hrubý domácí produkt (HDP) loni podle včera zveřejněného zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl meziročně o 3,3 procenta. O rok dříve ale klesl o 5,8 %. V posledním čtvrtletí minulého roku se HDP zvýšil mezičtvrtletně o 0,9 % a meziročně o 3,6 %.

Hlavním faktorem celoročního růstu byly podle statistiků výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Naopak negativní vliv měla zahraniční poptávka.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly o 4,3 %. Výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu vzrostly o 1,6 % především zásluhou rychle rostoucích výdajů na kolektivní spotřebu. Tvorba hrubého fixního kapitálu za celý rok 2021 byla o 0,9 % vyšší než v roce 2020. Rostly především investice do obydlí a dopravních prostředků. Saldo zahraničního obchodu kleslo v běžných cenách meziročně o 204,1 miliardy korun na 185,2 mld. Kč.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) se loni zvýšila meziročně o tři procenta. Ekonomický růst se projevoval napříč celým hospodářstvím. K růstu HPH nejvýrazněji přispěl vývoj v průmyslu, zejména ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství a skupině odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče.

Celková zaměstnanost vzrostla ve srovnání s předchozím rokem o 0,1 % na 5347 tisíc osob. Celkem bylo odpracováno o 2,9 % hodin více než v roce 2020.

Konec roku přinesl zrychlení

V samotném čtvrtém čtvrtletí se HPH zvýšila mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 2,9 %.

V mezičtvrtletním srovnání nejvíce přispělo k jejímu růstu odvětví činností v oblasti nemovitostí a odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Růst zaznamenal také průmysl a skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles provázel stavebnictví.

Na meziročním růstu HPH se nejvíce podílela skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, dále peněžnictví a pojišťovnictví, profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti a odvětví veřejné správy, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Negativní vliv měl zpracovatelský průmysl.

Na straně poptávky byly hlavním faktorem mezičtvrtletního růstu ekonomiky rostoucí zahraniční poptávka a výdaje na tvorbu hrubého fixního kapitálu. Meziroční růst HDP táhly výdaje na konečnou spotřebu domácností, investiční výdaje a změna stavu zásob. Naopak negativní vliv měla zahraniční poptávka.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 1,8 %, meziročně ale vzrostly o 9,3 %.

Tvorba fixního kapitálu se zvýšila mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 3,5 %.

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty 22,5 mld. Kč a bylo tak o 122,6 mld. nižší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz rostl mezičtvrtletně reálně o 2,2 %, přičemž meziročně klesl o 5,7 %. Tento vývoj nejvíce ovlivnil pokles vývozu elektronických a optických přístrojů a motorových vozidel. Dovoz klesl mezičtvrtletně o 0,4 %, meziročně však vzrostl o čtyři procenta především zásluhou růstu dovozu léčiv, základních kovů, elektrických zařízení a strojů a zařízení.

Státní dluh výrazně vzrostl

Státní dluh loni stoupl na rekordních 2,47 bilionu Kč. Ještě na konci roku 2020 činil »jen« 2,05 bil. Kč. Informace z počátku roku potvrdilo ministerstvo financí (MF) ve Zprávě o řízení státního dluhu za rok 2021.

Za nárůstem dluhu je zejména emise státních dluhopisů kvůli pokrytí rekordního schodku loňského státního rozpočtu a snaze využít příznivých podmínek na finančních trzích na předfinancování plánovaných splátek dluhu. Rozpočet loni skončil se schodkem 419,7 mld. Kč. V poměru k HDP se loni státní dluh podle MF zvýšil z 36 na 40,4 %.

Výdaje na obsluhu státního dluhu loni stouply o pět procent na 42,2 mld. Kč. Do nárůstu se promítla nejen rostoucí hodnota státního dluhu, ale také zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky.

Hrubá emise korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na primárním i sekundárním trhu loni činila 572,7 mld. Kč při průměrném výnosu 1,61 % ročně a při průměrné době splatnosti 8,8 roku. Vyšší průměrná doba splatnosti proti předchozímu roku přispěla podle MF i k nárůstu průměrné doby splatnosti celkového státního dluhu, a to z 6,2 roku na konci roku 2020 na 6,4 roku na konci roku 2021. Nyní je tak na nejvyšší úrovni od roku 2009.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.