Vinohradníci v České republice v uplynulém roce podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) vysázeli 268,2 hektaru nových vinic. Ve srovnání s rokem 2020 to bylo o 28 ha méně. Z bílých odrůd vysadili nejvíce Pálavy, z modrých odrůd vedl Merlot.
Informovala o tom mluvčí ústavu Ivana Kršková. Meziročně podle ní ale přibylo takzvaných PIWI odrůd vhodných pro ekologické pěstování. Jejich výměra ke konci roku činila 783 ha, proti roku 2020 o 43 ha více. Obhospodařovaná plocha vinic loni v tuzemsku činila asi 17 866 ha, produkční potenciál byl přitom na úrovni 18 504 ha, uvedla mluvčí.
Pokles zájmu vinohradníků ústavu z pohledu jeho činnosti prý nepřísluší komentovat. »Víme ale, že je nedostatek sazenic révy vinné a pracovních sil,« podotkla Kršková.
Pěstitelů s osázenými vinicemi ÚKZÚZ k 31. prosinci loňského roku registroval zhruba 14 000, meziročně to bylo o 642 méně. Kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic v loňském roce činila 180,7 ha. O povolení podle Krškové požádalo 173 pěstitelů na výměru asi 140 ha. Z důvodu nouzového stavu byl příjem žádostí výjimečně prodloužen zhruba o dva měsíce, ale ani tak se kvóta nenaplnila.
Pro novou výsadbu je v letošním roce podle ní k dispozici 178,4 ha. Vinohradníci mohou o povolení ÚKZÚZ žádat do 28 února. »K dnešnímu datu jsme obdrželi 67 žádostí na plochu 35,7 ha. K čerpání zbývá 142,7 ha,« řekla Kršková.
Průměrné stáří nejvíce pěstovaných odrůd, mezi které kromě Pálavy a Merlotu patří i Rulandské bílé či Ryzlink vlašský, je podle ústavu 22 let. Zvláštní skupinou jsou odrůdy PIWI, kde je nejvíce pěstovanou odrůdou Hibernal. Z celkové výměry vinic v tuzemsku bylo ke konci loňského roku v systému ekologického vinohradnictví registrováno zhruba 1083 ha, uvedla dále Kršková.
K největším vinařským obcím v ČR podle plochy osázených vinic patřily loni podobně jako v letech předešlých Velké Bílovice, Valtice, Mikulov či Čejkovice. Ve vinařské oblasti Čechy je největší obcí Mělník.
(ici)