Světové ceny hnojiv jsou podle amerického Green Markets North America Fertilizer Price Indexu na historických maximech, když od začátku válečného konfliktu na Ukrajině index vzrostl o 40 procent. V Evropě vzrostly ceny hnojiv jako čpavku, dusíku či dusičnanů o třetinu.
Sdělil to analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. Domácnosti podle něho pocítí růst cen hnojiv, obilovin nebo semen v cenách potravin, takže potraviny zdraží až o desítky procent.
»Ruská hnojiva jsou téměř všude. V roce 2021 bylo Rusko největším vývozcem dusíkatých hnojiv a druhým největším vývozcem draselných a fosforečných hnojiv na světě,« uvedl Hájek. Ačkoliv nebyl obchod s Ruskem úplně zastaven, dovozci se Rusku vyhýbají, dodal.
Podle Hájka na Rusko připadá 14 % světového exportu hnojiv, což ve svém důsledku bude mít silný dominový efekt na trh s potravinami. Klíčovou složkou pro výrobu hnojiv je navíc plyn, jehož zdražení v Evropě vedlo k omezení výroby, což výrazně prohloubí nedostatek hnojiv na trhu.
»Zatímco farmáři byli schopni v minulosti přenést vyšší ceny komodit na zákazníka, vysoké ceny hnojiv a jejich přetrvávající nedostatek mohou vést ke zničení poptávky,« upozornil Hájek. Jen za měsíc únor rostly podle agentury FAO Organizace spojených národů celosvětové ceny potravin meziročně o 20,7 %.
Rostoucí náklady spolu v čele s napjatým trhem hnojiv, obilovin, semen a pokračujícími problémy s lodní dopravou podle něj ještě více prohloubí potravinovou krizi, podobně jako tomu bylo v roce 2007. Tentokrát se však krize nebude týkat především rozvíjejících se ekonomik, které většinu potravin dovážejí, ale nevyhne se ani České republice. »O desítky procent můžeme očekávat zdražení u potravin, jako je pečivo a ovoce, kde bude cítit vyšší cena obilnin nebo hnojiv nejvíce. Připlatíme si však také za zeleninu, maso a oleje,« podotkl Hájek.
Podle něho jsou však možnosti, jak se na růst potravin připravit a pomoci těm nejslabším vrstvám. »Po vzoru Polska můžeme snížit daň z přidané hodnoty, které snížilo sazbu z pěti na nulu procent. V ČR činí sazba DPH na potraviny 15 %, což je také výrazně nad sedmi procenty sousedního Německa. Postupem času tak může i klesat odbyt českých potravin, jelikož se lidé vydají na nákupy do zahraničí,« míní analytik, který tak současně podpořil i návrh řešení, který zastává KSČM.
(ici)
1 komentář
Jak i Němci zachovávají paniku – https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/prazdne-regaly-v-nemecku-lide-vykupuji-mouku-olej-testoviny-ci-ryzi-40391873
:o)))
Komentáře jsou uzavřeny.