Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach o své finance kvůli rostoucím cenám energie, vzrostl za poslední půlrok téměř na polovinu. Rostoucí míry inflace se obává 38 procent lidí. Naopak výrazně klesly obavy z války na Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu Instant pro Generali Investments, který se konal 10. až 16. srpna mezi 1028 respondentů.
Na 80 procent Čechů na sobě pociťuje dopady prudce rostoucí inflace, strach o ztrátu části svých úspor má 67 procent lidí. Polovina Čechů také ze strachu o své finance změnila za poslední půlrok způsob, jakým se snaží chránit své úspory před rychle rostoucí inflací.
»Inflace dosahuje 17,5 procenta a lidé její dopady pociťují v každodenním životě. Ať již jdou na týdenní nákup nebo na oběd. Proto je pochopitelné, že inflace je pro Čechy aktuálně největším strašákem a negativně se projevuje na náladě spotřebitelů,« uvedl ekonom Generali Investments Radomír Jáč.
Podíl Čechů, kteří se kvůli konfliktu na Ukrajině obávají o své finance, klesl z 33 procenta na osm procent. Právě v březnu, bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině, to byl pro Čechy hlavní důvod obav. Naopak s blížícím se podzimem a topnou sezonou vzrostl podíl lidí, kteří se bojí prudkého navyšování cen energií, a to z 28 procent na téměř 50 procent. Nejméně se lidé bojí pandemie covid-19 či propadu hodnoty dluhopisů a akcií.
Polovina Čechů přes obavy o své finance nezměnila za poslední půlrok způsob, jakým nakládají s úsporami. Celkem 13 procent lidí i nadále drží své peníze v hotovosti, dalších 14 procent respondentů odložilo velké plánované výdaje, jako jsou například koupě či rekonstrukce nemovitosti. Na 13 procent se rozhodlo své finance chránit prostřednictvím převodu na lépe úročený spořicí či termínovaný účet.
S blížícím se příchodem školního roku mají Češi jasno, že odmítají šetřit na svých dětech. Pouze pět procent lidí uvedlo, že šetří na volnočasových aktivitách svých dětí, na výbavě dětí do školy hodlají šetřit tři procenta. Proti dopadům rostoucí inflace se 68 procent Čechů brání snížením spotřeby energií a vody. Šetření na nákupech potravin volí dvě třetiny lidí a omezení návštěv restaurací 45 procent z nich. Své koníčky kvůli inflaci omezuje třetina Čechů. Čtvrtina uvedla, že si více plánují své výdaje, například týdenními rozpočty.
Na energiích se nejvíce snaží šetřit 75 procent starších lidí ve věku 54 až 65 let. Naopak na potravinách šetří nejčastěji mladí ve věku od 18 až do 26 let, a to 63 procent. Předplatné streamovacích služeb či časopisů ruší 23 procent mladých do 26 let.Na 35 procent lidí uvažuje kvůli inflaci o změně práce. Nejčastěji se k těmto úvahám ubírají lidé v produktivním věku, častěji ženy (38 procent) proti mužům (33 procent).
(čtk)
31 komentáře
Dnes jsem byl na setkání s Babišem ve Frenu. Zajímala mne atmosvéra. Odhaduji 300 lidí asi půl hod zpoždění. Všichni v klidu ,pohoda. Dva z povzdáli hvízdali na píšťalky,lidé se na ně dívali nevraživě. Asi budu volit KSČM ale myslím,že Babiš opravdu maká a nemá problém jít mezi lid. Ti ostatní se bojí vylezt mezi lidi.Myslím,že Fiala by ve Frenu neobstál. Jen stále vysíla signály. Podle mne je naprosto neschopný. Josef PS Já i Babiš budeme dávno v hrobě a Čapí Hnizdo tu budou dalších x let. Po Fialovi tu zůstane jen pachuť signalisty.
Celý svět řídí Putin.
Tak ao voľbách si vás kúpim všetky
Vy rude kurvicky, Rude pravo 1989.
Akcni program, prestavba, demokracie…
Politika pro lidi a s lidem.
MOSKVA / PRAHA
Ruda pravda 2022.
Novy zacatek.
S lidmi pro lidi.
KREML / PRAHA
Porad stejni smejdi, akorat ze nad hrobem.
Toto ale vasi prabolsevici 75+ nectou.
Estonský prezident v tričku od Zelenského vyrábí maskovací sítě pro Ukrajinu. Některým zemím by člověk ty prezidenty i záviděl.
Se Zlodědkem na Hradě můžeme jejich prezidenty závidět všem civilizovaným zemím.
Se Zlodědkem na Hradě můžeme jejich prezidenty závidět všem civilizovaným zemím.
Estonský prezident v tričku od Zelenského vyrábí maskovací sítě pro Ukrajinu. Některým zemím by člověk ty prezidenty i záviděl.
Polistopadový vývoj českých komunistů byl v řadě věcí velmi odlišný od jiných postkomunistických zemí.
Zatímco ostatní komunistické strany se většinou po pádu železné opony rozhodly transformovat a kriticky nahlédnout své předchozí působení, česká KSČM udělala pravý opak: zakonzervovala se.
Komické přitom je, že s postupem času se strana zřekla i nějaké domnělé „levicovosti“ a stala se jen asociálním dinosaurem české politiky.
Všechny okolní státy Polák, Slovák, Maďar, třeba i Portugalec, Španěl zastropovaly ceny energií !
Francie šmejdům na burzu začala prodávat jen přebytky !,
Jen my máme snad nejvyšší inflaci a nejdražší energie v Evropě !
Vzpomeňte při komunálních a Senátních volbách, jak nám Pětidemolice “pomáhá”!
Šetření už i na jídle je tím nejlepším důkazem kapitalistické prosperity
Olomoucká Drbna: “Víte už, s kým určitě nepůjdete do koalice?”
Jednička na kandidátce KSČM Liběna Večeřová: “My víme určitě, že nikdo s námi nechce jít do koalice.”
Soudruzi, já prostě taky musim zaujmout jasný stanoviště. Poněvač to neni jednoduchý proces ta menstruace. To je proces bychřekl, v kerým se né každý muž vyzná. A proces, v kerým teče krev. A ta je rudá! Ale to jsem odbočil.
Prostě já si myslim, soudruzi, že každá soudružka žena, kerá snese to vejce, každý měsíc, musí mít naší plnou podporu abychtakřek. A musí jí prostě být zajištěno dostatečný množství tý buničiny. Na té bázi domácího vnitřního trhu. Ale to je otázka dodavatelsko-odběratelských vztahů atakdál atakdál.
Máš pravdu, soudruhu jenerální tohleto! 🍒
Čili vše bylo abychtakřek v rychtyku. A přitom sou hlasy takový, že nebylo. Ale to prostě ne, jak tady je příklad.
Neverim nicemu co 5 dni krvaci a neumre.
Fronda kde te pritel simra knirem?
Moje Květena měla toho vždycky dostatek, až hodně bychřekl, celý krabice. Jako každá pracující žena v té době.
Všecko bylo prostě. A né že né! I dovolená na Krymu. Kdo chtěl, moh si zažádat.
Není vata, nejsou vložky,
co si dáme mezi nožky?
Ty už tohle radši neřeš, soudruhu tajemníku 😄🤭
To mi připomnělo starý vtip : “Je to rudý a skáče to na komunistických sjezdech. Co to je?….kulturní vložka “.
Milouši atd. Budeš rád mrznout za Ukrajinu a budeš na to hrdý? Jak ti závidím tvůj neodolatelný humor. Máš vnoučata (já vím, že ne)? Nechal by si je lézt po zemi v pokojové teplotě 19 stupňů, když při zemi je ještě méně ? Je známo, že v nemocnicích je v zimě zima. A bude hůř. To je ta správná současná prča. Čo bolo to bolo, tím se netrap…
.
Zmizni!
Lehni!
Zatímco podle dat českých statistiků dosahovala průměrná mzda v letošním druhém čtvrtletí 2021 částky 38 275 korun, v roce 1989 to bylo 3170 Kčs.
Pouhá sacharidová tělo zatěžující srágora !
No jo, tenkrát koruna měla hodnotu, i za haléři se platilo a desetikoruna byla bankovkou. Snad i proto se na úroveň tehdejší spotřeby potravin už nikdy nevyhrabeme.
Celková spotřeba potravin na osobu včetně vyhazovaných zbytků činila loni 789,7 kilogramu, což bylo proti roku 1989 o 17,4 kilogramu méně.
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/prumerny-cech-sni-za-rok-skoro-tricet-kilo-kureciho-a-vykour/r~a6f47bda14fe11ea84c6ac1f6b220ee8/
Celé současné ekonomicko-krizové šílenství jsme si zavinili sami tím, že jsme uvalili sankce sami na sebe. Putin vesele prodává energie dál. Ani zdaleka nenasvědčuje nic tomu, že by sankce zabraly natolik, aby se alespoň zamyslel nad ukončením války.
Všechny státy, které dnes pokrytecky deklarují současnou (nebo i budoucí) nezávislost na ruském plynu nějak zapomínají dodávat, že kupují i nadále ruský plyn, jen cestou několika dalších překupníků.
Vypadá to asi takhle – Rusko prodá plyn do Indie, od Indie ho koupí USA, od USA ho koupí Německo, od Německa my. Je to stále ten identický plyn, jen se díky překupníkům stává ideologicky korektní. Ale také mnohonásobně dražší. A s cenou tohoto “nezávadného” plynu roste i cena všeho ostatního.
Odstraňte tuhle naprosto nesmyslnou a sebezničující ideologickou bariéru a nemusíte vymýšlet pseudodaně a pseudoprogramy na “záchranu”.
Cena másla v roce 1989 stál 10 korun.
Za kilogram kuřete zákazníci v roce 1989 zaplatili 30 korun.
Cena lahvového piva v roce 1989 činila 2,5 koruny.
Atd atd
Ceny potravin sice po sametové revoluci vzrostly, ale lidé si jich nyní mohou koupit více. Průměrná výplata v roce 1989 činila 3170 korun.
Jen ať se to vše pořádně zdraž !!!, Hlavně PHM a krámy v obchodech, klidně o několik stovek procent !!! Blbů na silnicích co jak pominutí jezdí od rána do večera sem tam a tam sem je čím dál víc !!! Kam furt jezdí kromě těch co jedou do či z zaměstnání??? Očumovat zbytné krámy v OC??? To se jako jezděním sami v pětimístných autech a vozením vzduchu vytváří nějaké hodnoty ??? Je z toho jen zbytečný smrad a hluk ve městech od rána do večera. Pak rakoviny, astmata, bouračky atd. Navíc pokud by se ty za den vyježděné PHM všech aut vylily do jednoho megabazénu a zapálí, tak zjiístíte co tu denodenně vytváří tohle nesmyslné ježdění sem tam a tam sem !!!
Cena másla v září až prosinci 2021 byla 32–35 Kč/250 g, dnes je 60–70 Kč/250 g.
Cena chlazeného kuřete byla 40–42 Kč/kg, dnes je 75–90 Kč/kg.
Cena vajíček byla kolem 2 Kč/ks, dnes je 4–6 Kč/ks a z volných chovů dokonce až 10 Kč/ks.
Cena vepřového masa byla 60–89 Kč/kg, dnes se pohybuje kolem 140–180 Kč/kg, pokud není v akcích, kde se prodává rozmrazené maso ze Španělska či Rakouska.
Mám pro vládu zlepšovák – kočky. MIcky v klíně krásně hřejí a ještě předou, no a dají se i hladit.
Navíc chytají myši. Začít by s tím mohli vládní poslanci ve Sněmovně.
Čeho jsme se to dožili.Ted si uvědomují jak krásný život jsme měli za zlatého socializmu a nevážili sme si ten krásný, svobodný a šťastný život.Cest práci soudruzi ❤️
Koho by tenkrát napadlo, že zítra může být hůř než včera. Zdálo se některým, že životní úroveň se zvyšuje příliš pomalu. Ale že by to ještě někdy mohlo nabrat i zpětný chod, o tom neuvažovali ani největší pesimisté.
Komentáře jsou uzavřeny.