Německo se obává problémů s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck oznámil, že vyhlásil stupeň včasného varování, což je první ze tří varovných stupňů. Habeck uvedl, že nyní bude o energetické bezpečnosti Německa jednat krizový štáb. Stupeň včasného varování poté vyhlásilo i Rakousko.
»Je to preventivní opatření,« řekl Habeck a doplnil, že Německo musí být připraveno na jakýkoli vývoj. »Musíme být nachystáni pro případ, že Rusko situaci vyhrotí,« prohlásil. Uvedl, že Německo je nyní energeticky zajištěno. »Nejsou ani problémy s dodávkami plynu,« řekl.
Platbu za plyn v rublech, jak ji připravuje Gazprom, podle něj Západ odmítá, neboť smlouvy s ruskou měnou nepočítají. »Porušení soukromých dodavatelských smluv nepřijmeme,« řekl ministr hospodářství.
Na německém ministerstvu hospodářství bude každý den jednat krizový tým, který pracuje na různých možnostech vývoje. »Pokud by to bylo nutné, přikročili bychom k dalším opatřením k zajištění zásobování,« uvedl. Připraveni musí být podle Habecka také odběratelé, od kterých se nyní očekává úspora spotřeby. »Jsme v situaci, kdy musím konstatovat, že každá uspořená kilowatthodina energie pomůže,« řekl.
Stupeň včasného varování na odběratele přímý dopad nemá. Pokud se ale situace zhorší, může následovat vyhlášení stavu ohrožení, případně nejvyššího stupně, kterým je stav nouze. V takovém případě by Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) rozhodovala, které odběratele plynu upřednostní. »Toto ale zatím nehrozí,« ujistil Habeck.
Německo je podle Habecka připraveno i na ty nejčernější scénáře, kdy by Rusko zastavilo dodávky plynu i ropy. Varoval však, že za takové situace není možné vyloučit zdražení a omezení zásobování. Ministr zmínil také existenci solidárního mechanismu, který má Německo se sousedními státy dohodnutý pro případ, kdy energetické zásobování některé země bude ohroženo.
Německý Spolkový sněm již minulý týden v pátek schválil zákon, který vyžaduje, aby provozovatelé německé zásobníky plynu k 1. srpnu naplnili z 65 procent, do 1. října z 80 % a k 1. prosinci z 90 %. Cílem opatření je předejít problémům v zimě v případě přerušení dodávek a také zajištění cenové stability. Stav německých zásobníků je nyní na 25 %.
Ekonomové varují
Ekonomové se nicméně obávají dalekosáhlých dopadů výpadku ruských energetických dodávek na německou ekonomiku. Hrubý domácí produkt (HDP) by se mohl v následujících 18 měsících snížit až o tři procenta. Pokud by se dodávky ropy a plynu z Ruska zastavily natrvalo, vyžádají si odpovídající změny až deset let. Podle agentury DPA to uvedl německý výzkumný institut DIW. Výpadek by podle něj zároveň s sebou přinesl nárůst inflace až o 2,3 procentního bodu.
Institut pro makroekonomii a výzkum hospodářského cyklu (IMK) Nadace Hanse Böcklera před náhlým zastavením ruských dodávek energie varuje, ať už by nastalo prostřednictvím německého embarga nebo by dodávky zastavilo samo Rusko. Podle ředitele IMK Sebastiana Dulliena by takový vývoj v letošním roce způsobil hlubokou recesi.
Jak bude vypadat platba v rublech
Banka ruské energetické společnosti Gazprom bude od 1. dubna převádět platby za plyn z eur na rubly, pro evropské zákazníky se ale nic nemění. V telefonátu to podle mluvčího německé vlády Steffena Hebestreita ruský prezident Vladimir Putin oznámil německému kancléři Olafu Scholzovi. Mluvčí uvedl, že kancléř s takovým postupem v rozhovoru nesouhlasil, ale vyžádal si písemné informace, aby celému procesu lépe porozuměl. Podle agentury TASS se Scholz s Putinem dohodli, že o dodávkách ruského plynu za rubly bude jednat skupina expertů. Putin podle TASS jednal o platbách za ruský plyn také s italským premiérem Mariem Draghim.
»Ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu, který se uskutečnil na jeho přání, vysvětlil, že vydá zákon, podle kterého se od 1. dubna bude muset za dodávky plynu platit v rublech. Zároveň v rozhovoru zdůraznil, že pro evropské smluvní partnery se nic nezmění,« uvedl Hebestreit. Platby tak budou nadále v eurech odcházet do banky Gazpromu nezatížené evropskými sankcemi.
Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin, ale Evropskou unii postrašil tvrzením, že v rublech by se mohl účtovat také vývoz ropy, obilí, kovů, hnojiv, uhlí a dřeva.
Dosud evropské státy za ruský plyn platí převážně v eurech. Z Ruska přitom dovážejí asi 40 % plynu.
Nicméně dodávky ruského plynu do Evropy po třech klíčových plynovodních trasách – plynovodem Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře, plynovodem Jamal do Polska a také směrem na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany jsou podle odběratelů nadále stabilní.
(ici)