Vláda nechá ocelové srdce země dotlouct: Tisíce zaměstnanců Liberty Ostrava skončí na dlažbě!

od redakce

Pětikoalice zlomila hůl nad více než pěti tisíci zaměstnanci hutě Liberty Ostrava. Ti od prosince čekají na návrat do práce, ale teď se dozvěděli krutý verdikt: nikdo o podnik nemá zájem a vláda jej nepřevezme. Kdysi prosperující podnik ocelového srdce republiky nechá na holičkách.

Ze čtvrteční schůzky ve Strakově akademii odešli odboráři jako opaření. Na ní jim předseda vlády Petr Fiala a ministři za ODS Zbyněk Stanjura (finance), Pavel Blažek (spravedlnost) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v podstatě oznámili, že je s hutí jako takovou konec.

»Podnik je bohužel v důsledku vyvádění mnoha miliard korun ze strany pana majitele ve velice složité situaci. Majitel navíc různým právním manévrováním prodlužuje nejistotu kolem budoucnosti firmy. Zájem investorů se tak každým měsícem snižuje. Dnes zaznělo, že zájem o prvovýrobu prakticky nikdo nemá. Existují ovšem zájemci o zachování velké části druhovýroby, což by mohlo zachránit tisíce pracovních míst. Nyní je třeba jednat rychle. Vláda, který je sama významným věřitelem, vyzvala insolvenčního správce a soud k omezení práv současného majitele, který společnost přivedl do těchto problémů. Budeme se každý den ptát všech odpovědných ministrů, jak se situace vyvíjí. Tisíce lidí nemohou nadále zůstávat v nejistotě, OS KOVO bude bojovat o každé pracovní místo,« uvedl po jednání předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Ten se jej zúčastnil s předsedy organizací působících v podniku.

Obnovení alespoň druhovýroby by vrátilo do práce zhruba 2000 zaměstnanců. Zatímco prvovýroba zahrnuje produkci oceli, v druhovýrobě se v podniku ze surového materiálu dělají další výrobky. Absence vlastní prvovýroby by znamenala omezení sortimentu výrobků a surový materiál by se musel nakupovat na světových trzích ve formě polotovarů.

Návrh, aby stát podnik, který je obětí privatizace od devadesátých let, převzal, Stanjura jednoznačně odmítl.

Pracující z hutě oblbovali

»Oblbovali je, uklidňovali a teď ani neví, jestli budou mít v příštím měsíci na nájem«, reagovala před dvěma týdny europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) na to, když zčistajasna oznámili, že slibovaný plán na obnovu provozu vzdávají a vlastně ani nemají na mzdy. »Ani je ale nenapadlo vrátit podniku miliardy, které poměrně nedávno využili pro jiné svoje podnikatelské aktivity. Tisíce ocelářů a jejich rodin, jejich domácí rozpočty a plány jsou teď jen položkou v účetnictví podniku, kterého se chystají zbavit,« uvedla také.

Konečná na lednovém plénu Evropského parlamentu vystoupila, aby na situaci upozornila. »Evropská komise se totiž angažovala ve zpackaného prodeji hutě v rámci opatření na ochranu hospodářské soutěže v EU. Ptala jsem se tehdy, jak se ke spoluzodpovědnosti postaví. Dostala jsem nemastnou neslanou odpověď, která ale obrazně řečeno nenasytí ty, kteří teď netuší, jaký je čeká osud,« poznamenala s tím, že jde o další z řady smutných příběhů, kam fungující podniky přivedla privatizace. »Tenhle je o někdejší průmyslové pýše Čechů, Moravanů a Slezanů. Nová huť toho času Liberty Ostrava padá za oběť zaklínadla divokých devadesátých let, které kouzlo vidělo v tom, že všechno musí být soukromé, aby to fungovalo. Nefunguje, a až příliš často přináší spoustu malých osobních tragédií. Vzpomeňme si na to, až zas budou mluvit o prospěchu privatizací, protože teď se zase na nějaké chystají,« dodala.

David PROUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.