Proti tmářství, které zabíjí

od redakce

Třiatřicetiletá Dorota Lalik přijela v květnu 2023 do varšavské nemocnice poté, co jí předčasně praskla plodová voda. Její zdravotní stav se začal zhoršovat, žádný z členů ošetřujícího personálu ji však neinformoval, že je v ohrožení života a že má tedy i podle přísných polských zákonů právo na potrat. A ačkoliv byla pouze minimální šance, že její plod přežije, doktoři čekali, zda se stav zlepší. Podstoupit zákrok si nikdo nedovolil – došlo k tomu v Polsku s konzervativními vládami. Několik hodin po porodu zemřela Doro- ta na septický šok, její plod pak o tři dny později.

O dva roky dříve zemřela v dalším polském městě Pština za podobných okolností třicetiletá Izabela. Její zdravotní stav byl kritický, ale doktoři i tehdy čekali na to, až dítěti přestane bít srdce. Než se tak stalo, mladá žena zemřela. Takových případů je mnohem více, i když zrovna nevyvolávají bouřlivé reakce společnosti. »Už ani jedna!« nebo »Přestaňte nás zabíjet!« znělo celým Polskem.

V této souvislosti se mluví velmi často o Polsku, ale problém se týká řady dalších zemí v EU. Savita, indická zubařka žijící v Irsku, se těšila, že se svým manželem založí rodinu. Bylo to její první těhotenství. Věci ale nabraly srdceryvný spád. Savita začala mít velké problémy a požádala o potrat, lékaři to ale odmítli kvůli přísným irským zákonům v té době. Zemřela o několik dní později na sepsi.

Zatímco Irsko se změnilo, více než 20 milionů žen v Evropě dnes stále čelí stejným problémům. Nemají právo rozhodnout se, ohrožují své zdraví i životy.

Můj hlas, moje volba (My Voice, My Choice)

To přivedlo desítky organizací, které se věnují především, ale nejen, ženským právům, využít jako nástroj tzv. Evropskou občanskou iniciativu. Pokud její iniciátoři získají během roku potřebný počet podpisů, konkrétně milion, mohou se s tématem obrátit na Evropskou komisi a Evropský parlament. Mezi jejími iniciátory musí být alespoň sedm občanů EU, kteří mají bydliště v sedmi různých členských státech.

A takhle vznikla kampaň My Voice, My Choice (Můj hlas, moje volba), která usiluje o to, aby ženy měly dostatečný přístup k umělému přerušení těhotenství, nebylo ohroženo jejich fyzické ani psychické zdraví, aby to pro někoho nebyl ekonomický problém. Její hlavní požadavek přesně zní: Chceme, aby každý v EU měl přístup k bezpečné interrupční péči, bez ohledu na to, kdo je nebo odkud pochází.

»Z mnoha studií vyplývá, že pokud k péči o reprodukční zdraví budeme přistupovat jako k luxusní nadstavbě zdravotní péče, počet umělých přerušení těhotenství se nesníží, nýbrž tento přístup povede jednoduše k tomu, že ženy budou vyhledávat jiné způsoby provedení interrupce, které nemusí být bezpečné,« říkají iniciátorky kampaně. »Právě kvůli nedostatečnému přístupu k bezpečné interrupci dochází k nesčetným ztrátám na životech, jejich narušení či poškození zdraví, jakož i k nepříznivým dopadům na živobytí dotčené osoby. Tomu je třeba učinit přítrž. Touto evropskou občanskou iniciativou chceme zajistit příklon ke spravedlivější politice, která bude naše evropské hodnoty vyjadřovat konkrétněji a s větším soucitem,« zdůrazňují.

I vy výzvu můžete podepsat ZDE

Podpora roste velmi rychle

Ve chvíli, kdy vzniká tento článek, je pod peticí 676 559 podpisů, a to zbývá ještě půl roku. Petiční stánek byl koncem září také na pražském Palackého náměstí, v Ostravě před Novou Karolinou, ale i v Olomouci či Ústí nad Labem. Mezi desítky lidskoprávních či lékařských organizací z celé Evropy se v České republice do kampaně zapojila Česká ženská lobby a česko-polská iniciativa Ciocia Czesia.

Prvních půl milionu podpisů získala kampaň počátkem června, už 45 dní po zahájení, a už tehdy bylo zjevné, že se stává nejrychleji rostoucí evropskou občanskou iniciativou v historii EU.

»Těchto půl milionu hlasů hlasitě a jasně říká, že EU musí jednat, že musí chránit ženy a přijmout legislativu, která by pomohla zajistit přístup k bezpečné a dostupné potratové péči. Ale to nejsou jen hlasy pro konkrétní legislativní opatření, jsou to hlasy pro Evropu rovnosti, solidarity a soucitu. Hlasy, které v těchto temných časech válek, rostoucí nerovnosti a znovuobjevování krajní pravice, vytvářejí spravedlivější, svobodnější a nadějnější budoucnost,« řekla tehdy Nika Kovač, ředitelka slovinského Institutu 8. března a koordinátorka kampaně. Alice Coffin z francouzského Ma Voix, Mon Choix, zas řekla: »Tento číselný výsledek je sám o sobě známkou toho, že tato kampaň přinesla mimořádné výsledky. Že pro velkou část evropské populace je boj za právo na svobodnou volbu ženy prioritou. Ve Francii kampaň vyvolala obrovskou naději«.

Konkrétně se iniciativa zaměřuje na zřízení specializovaného fondu EU, který zajistí všem ženám v EU přístup k interrupcím a reprodukční péči. Ten by pomohl členským státům poskytovat bezpečnou potratovou péči pro více než 20 milionů žen, které jsou v současnosti bez přístupu k ní.

Po získání 1 000 000 podpisů poputuje návrh aktivistů a aktivistek do lavic europoslanců a eurokomisařů.

David PROUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.