Před 95 lety se narodila Anne Franková, oběť holocaustu, kterou proslavil deník

od redakce

»Nechci žít marně jako většina lidí. Chci být užitečná nebo přinášet radost ostatním lidem. Dokonce i těm, které neznám… Důvod, proč jsem si založila deník, je ten, že nemám žádného skutečného přítele.«

Židovská dívka Annelies Marie Franková, autorka nejslavnějšího deníku světa a jedna z nejznámějších obětí holocaustu, by oslavila už 95. narozeniny. Narodila se 12. června 1929 ve Frankfurtu n. M. jako druhá dcera bankovního úředníka židovského původu Otto Franka a jeho ženy Edith, měla o tři roky starší sestru Margot. Ještě jí nebyly čtyři, když se stal říšským kancléřem Adolf Hitler a rodina proto z obavy před pronásledováním odešla z Německa do nizozemského Amsterodamu, kde měl otec přátele a založil tam firmu Opekta na prodej ovocného pektinu.

Klidný život ale netrval dlouho, v květnu 1940 přepadli Němci Nizozemí a brzy i zde vstoupily v platnost protižidovské zákony a nařízení. Když v červenci 1942 dostala Margot povolání do transportu, rodina Frankových se ukryla v tajných místnostech v zadním traktu domu, ve kterém sídlila Opekta. V úkrytu strávili více než dva roky. Věděli o nich jen čtyři zaměstnanci firmy, kteří jim pomáhali. Anne si o všem, co prožívala, psala deník, který dostala od otce k třináctým narozeninám. Na psaní měla talent, mohla být úspěšnou spisovatelkou. Zachytila události od narozenin 12. června 1942 až do 1. srpna 1944. Tehdy do úkrytu vtrhla policie a všechny zatkla. Kdo je prozradil, není zcela jisté.

Byli deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Edith Franková tam zemřela hlady a vysílením, Anne a Margot byly přesunuty do tábora Bergen-Belsen, kde v březnu 1945, měsíc před osvobozením tábora, zemřely na skvrnitý tyfus.

Otto Frank Osvětim přežil a po válce se vrátil do Amsterdamu, kde našel dceřin deník a rozhodl se ho vydat. Deník se svými unikátními záznamy a výstižným vykreslením nelidskosti holocaustu se brzy stal jedním ze symbolů tragického osudu židů za 2. světové války. Z původní nizozemštiny byl přeložen do mnoha jazyků a patří mezi nejčtenější knihy po celém světě. V češtině vyšel jako Deník Anne Frankové, poslední vydání má název Zadní dům.

V průběhu let vzniklo o Anně Frankové několik filmů, její život inspiroval řadu umělců. Její odkaz byl podnětem k založení Nada- ce Anny Frankové a v květnu 1960 bylo s pomocí veřejné sbírky v Amsterdamu otevřeno muzeum Dům Anne Frankové v budově, kde se rodina ukrývala; ročně ho navštíví kolem 800 tisíc lidí. V roce 1999 časopis Time zařadil Anne Frankovou na seznam nejvýznamnějších lidí 20. století s odůvodněním: »S deníkem, který si vedla na tajné půdě, se postavila na odpor nacistům a propůjčila svůj hlas boji za lidskou důstojnost.«

Helena KLUZOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.