Konec roku je za dveřmi a mnozí z nás už nyní počítají, co všechno jim od 1. ledna opět zdraží. Bohužel většinou jde o položky, které jsou pro život nepostradatelné, a není tudíž příliš možností, jak se jejich pořízení vyhnout. Ať už jde o částky, které budeme muset vydat za bydlení a s tím související náklady, nebo o potraviny, kde mnozí z nízkopříjmových skupin budou muset přemýšlet, co vložit do nákupního vozíku. Podraží nájmy, voda, pečivo, ale také cigarety nebo káva.
Bydlení je dlouho neřešený problém, i když jeho alespoň částečným vyřešením se zaklínají téměř všechny vlády. Po uplynutí volebních období však nezbývá než konstatovat, že k žádné výrazné změně, která by umožnila získat bydlení za přijatelné ceny, nedošlo. Stejně tomu bude i nyní, nájmy pravidelně rostou a první představy majitelů o cenách nájmů ukazují, že stejně tomu bude i příští rok. Experti upozorňují – nájmy se zvýší skokově. Očekává se dvouciferný růst, v některých regionech však může dojít k nárůstu až o třetinu. V průměru budou nájmy meziročně o sedmnáct procent dražší.
Důvodem nárůstu cen je v první řadě kontinuální poptávka, která neklesá ani navzdory obvyklé sezonnosti. Jen v Praze se nyní o jeden byt uchází průměrně 108 zájemců, o polovinu více než v září. V Brně jejich počet stoupl na šedesát, na třetí příčce se 39 zájemci se umístila Plzeň, průměr v celé ČR je 74 zájemců o jeden byt. Tlak vytváří také pronájmy od čerstvých majitelů, kteří koupili byt v posledních letech s výrazně méně výhodnou hypoteční sazbou a ta teď logicky určuje, jak vysoké nájemné potřebují získat. Nezanedbatelným důvodem je také rozdělování trhu na rekonstruované byty v dobrých lokalitách a byty v horších lokalitách nebo před rekonstrukcí, což průměrná cena pochopitelně nedokáže zohlednit.
I cena vody vyskočí
Domácnosti se musí připravit také na navýšení další položky v rozpočtu na bydlení, a to je vodné a stočné. Od 1. ledna 2025 většina měst a obcí jejich cenu zvyšuje. Důvodem je především inflace a zvýšené náklady na modernizaci vodárenské infrastruktury. V některých krajích se do vyšších cen promítá také navýšení mezd provozovatele.
Ceny vody se v jednotlivých krajích liší.
Pražané v příštím roce za vodné a stočné zaplatí 151,27 Kč. Meziročně cena za tisíc litrů pitné vody vzroste o 4,4 procenta. V Brně podraží o 2,20 Kč, což je nárůst o 2,1 %. Za spotřebovaných 1000 litrů tak obyvatelé města zaplatí 107,73 Kč. V Hradci Králové se cena zvýší o 3,57 %, a to na 151,97 Kč za metr krychlový. Nejméně se voda zdraží obyvatelům Jihlavy, a to o pouhých 9 haléřů za kubík. Celková cena tak bude 126,11 Kč. Na Karlovarsku cena vody stoupne o 2,4 %, kubík vyjde na 112,98 Kč. V Liberci a Ústí nad Labem voda zdraží o 5 %. Cena vody se tak od Nového roku celkově vyšplhá na 149,89 Kč. Pro Olomouc se cena vody zvedne o 2,5 %, obyvatelé zaplatí za kubík 124,40 Kč. Zvýšení čeká i obyvatele Ostravy, kde se cena vody zvýší o 3,89 %. Jeden metr krychlový bude od Nového roku stát 137,92 Kč. Pardubice podraží o 3 %. Za jeden kubík vody domácnost zaplatí téměř 153 Kč. V Plzni vodárna podraží o 2,3 % na 113,31 Kč. Ve Zlíně dojde ke zdražení o 3 %. Metr krychlový tu vyjde na 134,32 Kč. Nejlevnější vodu ze všech krajských měst mají v Českých Budějovicích. Zůstane to tak i příští rok, i když i zde dojde k navýšení o 10,2 % na 93,15 Kč za metr krychlový vody.
Nemine to ani pečivo
Pečivo je tradiční součástí snídaně všech, kteří právě nepodlehli trendu držení redukční diety. Podle informací televize Nova se nejspíš musíme připravit na to, že nás čeká také zdražení pečiva. Podle Svazu průmyslových mlýnů roste cena nejdůležitější suroviny, tedy pšenice. Důvodem má být špatná úroda ve většině evropských států. A to se prý odrazí ve vyšších nákladech na nákup mouky, které se na konečné ceně pečiva podílí více než 60 procenty.
Zdražování pšenice už pociťují mlynáři, o tom, jak moc pečivo podraží, ale nechtějí zatím spekulovat. Na tom, že ceny porostou, se ale shodnou. Kromě ceny pšenice se do výsledné ceny produktu musí podle nich promítnout také rostoucí cena práce a energií.
Pro cigarety i nadále do Polska
Už nyní hodně rozšířená nákupní turistika, kdy Češi jezdí za levnějšími nákupy do sousedního Polska, bude pokračovat i v příštím roce. Na své si tam určitě přijdou kuřáci. Kvůli konsolidačnímu balíčku, který pravice protlačila už v minulém roce, a který počítá s daňovými nárůsty i pro další roky, od ledna vzroste spotřební daň, a to jak u tradičních, tak i u alternativních tabákových výrobků.
U cigaret, tabáku ke kouření, doutníků nebo cigarillos stoupne spotřební daň o pět procent, což podle propočtů povede ke zdražení krabičky o minimálně 5 korun. Není vyloučeno ani další zdražení ze strany jednotlivých výrobců.
S růstem ceny musí počítat i milovníci alternativních tabákových výrobků. V příštím roce si připlatí také konzumenti zahřívaného tabáku, a to o 4 koruny, u jednorázových cigaret o 6 korun, nikotinové sáčky podraží o 7 korun na 20 kusů o 14 gramech a e-liquids o 30 korun. Je sice pravdou, že i Poláci od roku 2025 spotřební daň u tabákových výrobků o 10 procent zvýšili, stále se tam ale vyplatí Čechům za nákupy cigaret jezdit.
Podraží také ranní šálek kávy. Ceny kávy na mezinárodních trzích dosáhly historického maxima a firmy už avizovaly, že v prvním čtvrtletí přistoupí ke zvýšení ceny svých produktů. Podobně jako u pšenice a dalších potravin, i tady je důvodem zdražování špatné počasí a neúroda.
Připlatí si také motoristé
Motoristé se musí připravit na to, že od ledna zdraží dálniční známky. Roční podraží o 140 korun. Řidiči tak namísto 2300 korun za ni zaplatí 2440 korun. U krátkodobých známek bude zdražení v řádu desetikorun. Měsíční známku pořídíme za 460 korun, nyní stojí 430 korun, desetidenní zdraží o dvacet korun, z nynějších 270 stoupne její cena na 290 korun a za jednodenní zaplatíme 210 korun, nyní stojí rovné dvě stovky.
Poloviční cenu známky platí majitelé aut na zemní plyn a biometan, čtvrtinovou cenu pak platí majitelé plug-in hybridů. Pohon LPG slevu nemá. Nadále bude odpouštěn poplatek za používání dálnic pouze bezemisním vozidlům na elektrický pohon nebo vodík.
Těm, kterým v lednu končí platnost dálniční známky, se vyplatí zakoupit ji už v prosinci. Platnost známky si lze odložit až o 30 dní.
Za jízdu po dálnici bez platné dálniční známky hrozí pokuta až do výše pěti tisíc korun. Ve správním řízení se ale může vyšplhat až na 20 tisíc korun.
(jad)
1 komentář
Ještě hloupěji do kapsy…
Jo, jo, pod praporem modrého z nebe na vyprahlý žlutý písek.