V roce 2023 dosáhly hrušně rekordní úrody, ostatním ovocným druhům počasí nepřálo. Na snížení sklizně jablek se navíc podepsalo i snížení ploch sadů. Vyplývá to z výsledné sumarizace sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).
Výsledná sklizeň ovoce k 15. 12. 2023 v případě jabloní činila přibližně 100 604 tun, což je 82 % pětiletého a tříletého průměru sklizně tohoto druhu. Na poklesu sklizně jabloní se podepsalo chladné jarní počasí, které způsobilo poškození malých plůdků a následný silnější propad zejména u skupiny odrůd Jonagold a RedDelicious. V některých oblastech se vyskytly kroupy a delší periody suchého a velmi teplého počasí, které sklizeň ovlivnilo také. Ve srovnání s rokem 2022 (sklizeno 138 150 tun jablek) se jedná o 27 % pokles sklizně.
Důvodem poklesu sklizně jablek byl však nejenom vliv počasí, ale také pokles výměry sadů tohoto hlavního ovocného druhu.
Velmi nadprůměrnou, až rekordní sklizeň ÚKZÚZ zaznamenal u hrušní, jejichž úroda činila díky dobrému nárůstu plodů 140 % pětiletého průměru, což je přibližně 9530 tun. Vysokou sklizeň zajistily zejména velmi intenzivní výsadby, které nahradily výpadky v některých regionech.
Peckoviny si v uplynulém roce vedly hůře. Nejlépe dopadly třešně, které však měly se sklizní 1452 tun velké výpadky v některých regionech, zejména pak ve východních a středních Čechách. Vůbec nejnižší produkce třešní byla z důvodu jarních mrazů v oblasti jižní Moravy. Část produkce třešní nedorostla kvůli výrazné deficienci srážek tržních kalibrů a zůstala nesklizena.
O poznání hůře dopadly višně s výslednou sklizní 3207 tun, což činí 58 % pětiletého průměru. Zde se na výpadku sklizně projevilo zejména mrazové poškození, ale také úbytek pěstitelských ploch.
Teplomilné peckoviny dopadly ještě hůře, meruňky dosáhly pouze 42 % pětiletého průměru.
Slivoně, které zachraňovaly ovocnáře v posledních letech, zaznamenaly velké výpadky zejména na Moravě. Mrazy, nedostatečné opylení, houbové choroby a sucho způsobily, že bylo sklizeno pouze 5354 tun slivoní, což činí 57 % pětiletého průměru. Ještě více je rozdíl patrný při srovnání se sklizní v roce 2022, která byla téměř dvojnásobná.