Prohlášení Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska k největšímu vystoupení v 2. světové válce na území bývalého Československa proti fašismu, nacismu:
S úctou si spolu se slovenským lidem, našimi bratry, připomínáme 29. srpna 80. výročí vypuknutí Slovenského národního povstání, největšího protifašistického vystoupení v 2. světové válce na území bývalého Československa proti fašismu, nacismu a porobě bratských slovanských národů Slováků a Čechů.
Slovenské národní povstání se přihlásilo k jednotné Československé republice a odmítlo Slovenský štát kolaborující od počátku svého vzniku s hitlerovským nacistickým Německem. Po boku bratrů Slováků se do povstání přímo zapojilo přes 2 tisíce Čechů, dále mnoho Poláků, Rumunů, Rusínů, Ukrajinců, Francouzů, Bulharů a Jugoslávců. Velkou materiální pomoc mu poskytl Sovětský svaz, v menší míře západní spojenci. Povstání tak mělo široký internacionální rozměr.
K Slovenskému národnímu povstání však také patří i významná odborová událost. Dne 15. října 1944 se v Podbrezové uskutečnila Konference závodních výborů a důvěrnických sborů. Na ní vystoupil Jan Šverma, československý poslanec předválečného Národního shromáždění. Jeho slova o nutnosti vytvoření jednotné odborové organizace a potřebě spravedlivého řešení národnostní otázky po válce se setkala s velmi kladným přijetím. Dle pamětníků byl ze všech řečníků právě Švermův projev odměněn největším potleskem přítomných. Tento odkaz byl v roce 1990 v Československé republice zapomenut a těžce vybojovaná odborová jednota rozbita.
Odkaz Slovenského národního povstání si připomínáme dnes, kdy ve světě, na Blízkém východě, v Evropě opět zuří válečné konflikty, s mimořádnou pozorností. Zlo fašismu, genocidy, zotročování pro náboženské vyznání, politické přesvědčení, pronásledování a vraždění pro odborovou svobodu sdružování a hájení zájmů pracujících není zažehnáno a nabývá stále hrozivějšího rozsahu. Jsme opět svědky, jak nejmocnější imperialistické státy a vládnoucí skupiny světa metodou rozděl a panuj, sází tu na otevřenou, tu na skrytou podporu fašismu a válečného šílenství. Prostředky na roztáčení válečného úsilí se nachází snadno, finanční prostředky na udržení mezd, platů, základních životních jistot se v kapitalismu hledají obtížně. Lidská důstojnost a právo na život je neustále pošlapáváno.
Je proto povinností i odborových svazů pracujících zvednout prapor boje za mír, proti válkám a za lidskou důstojnost. Proto si, drazí slovenští bratři, spolu s vámi připomínáme odkaz Slovenského národního povstání, který nesmí být zapomenut. Stejně tak nesmí být zapomenuto, kdo před 85 lety, 1. září 1939, rozpoutal dosud nejstrašnější válku v dějinách lidstva, 2. světovou válku.
Pracující v boji za mít musí být jednotní po celém světě. Pak zvítězí!