Na českém pracovním trhu stále přetrvává značný rozdíl v podílu nezaměstnaných žen a mužů. Zatímco mužů bylo v únoru bez práce 3,8 procent, u žen to bylo 4,2 procent. Ve srovnání s ostatními státy centrální Evropy jsou tyto rozdíly v obecné míře nezaměstnanosti v České republice nejvyšší.
Je to jeden z problémů, na který se místo pouhých oslav »něžné polovičky« soustředit nedávný Mezinárodní den žen, a také se hlavně řešit. Zatím se však neví, proč k tomu dochází.
Podle ekonoma Národního institutu SYRI Jakuba Grossmanna příčina není jasná. Tyto rozdíly lze přitom pozorovat už déle než dva roky a nejedná se tedy o dočasný jev.
Z celkového pohledu únorová čísla nezaměstnanosti nijak nepřekvapila. »Únor je měsícem, kdy počet lidí bez práce stagnuje, a v porovnání s lednem dokonce k žádné změně ani nedošlo,« uvedl Grossmann, který v následujících měsících počítá se stagnací či mírným poklesem obecné míry nezaměstnanosti.
»Důvodem bude sezónnost, tedy zlepšující se počasí, které povede k narůstající poptávce po sezonních pracovnících. Z dlouhodobějšího pohledu by měla obecná míra nezaměstnanosti stagnovat, či pouze lehce růst,« dodal Grossmann.
Míra nezaměstnanosti v Česku v únoru stagnovala na lednových čtyřech procentech. Lidí bez práce bylo na konci února 296 107, což bylo o 561 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně stoupl o 1796 na 268 579. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v únoru byla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu nižší, činila 3,9 procenta.
(dp)