Náklady na léčbu dopadů sexualizovaného násilí dosahují miliard

od redakce

Mezinárodní den žen bývá každoročně příležitostí upozornit na problémy, jež tíží polovinu lidstva a v širším smyslu celou lidskou společnost. Je to vedle nerovností ekonomických a sociálních také přetrvávající vysoký výskyt sexualizovaného násilí. K tomu se vázala tisková konference specializované organizace proFem a výstava Obyčejné předměty, neobyčejná bolest, jež byla 5. března zahájena v pražském Obchodním centru Westfield.

Náklady na léčbu zdravotních dopadů sexualizovaného násilí dosahují v České republice 2,3 mld. korun ročně ze systému veřejného zdravotního pojištění. Ukazuje se tedy jako správné investovat do prevence. Takové jsou závěry výzkumu organizace proFem, centra pro oběti domácího a sexuálního násilí, a agentury MindBridge Consulting. Ve výzkumu bylo osloveno 5042 žen ve věku 18-65 let, což má velkou vypovídací hodnotu, když uvážíme, že hojně komentované volební průzkumy se konají na vzorku 1000 osob.

Hostem tiskové konference proFem u příležitosti Evropského dne obětí trestných činů (22. února) byla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, jež upozornila, že například vloni bylo v ČR ohlášeno 930 znásilnění, což je ovšem pouhá špička ledovce těchto násilných trestných činů, neboť drtivá většina není vůbec ohlášena.

Podle Laurenčíkové je potřeba dále pokračovat ve vzdělávání policistů, soudních znalců, soudců a dalších odborníků a odbornic. V politické reprezentaci je prý shoda na redefinici znásilnění, která »v horizontu týdnů přijde na vládu«, aby nastoupila další cestu legislativním procesem. Novela zákona by měla zavést jednotnou definici sexualizovaného vztahového násilí. Součástí novely bude mj. i prodloužení doby vykázání ze stávajících deseti dnů na 14, přičemž u násilníka bude zabavena případná zbraň.

Laurenčíková v té souvislosti připomněla, že o pouhé dva hlasy v plénu Senátu Parlamentu ČR před časem neprošla Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. »Zkusíme to znovu, má smysl v aktivitách pokračovat,« zdůraznila. Ovšem musí se to stát předmětem další politické rozvahy.

Každá pátá žena zažila znásilnění

Odbornice z proFem vysvětlily, že podle výzkumu během života zažilo sexualizované násilí 58 % žen, znásilnění 20 % respondentek – tedy každá pátá žena; 76 % obětí a přeživších znásilnění (prožitého kdykoli v průběhu života) uvedlo, že v jeho důsledku čelí nebo čelily nějakým následkům na zdraví, vztahy, studium, práci, či dokonce životě. U obětí znásilnění v době, kdy jim nebylo ještě ani 15 let, je tato statistika ještě horší – 93 % obětí a přeživších znásilnění čelí či čelilo v jeho důsledku negativním následkům.

Vedoucí psychoterapeutických služeb proFemu Markéta Pekárková upozornila, že u všech klientek, se kterými pracují, se projevují depresivní stavy. Devadesát procent obětí znalo pachatele. Jen 6 % znásilněných se obrátilo na policii; 123 550 žen v ČR ročně vyhledá odbornou zdravotní pomoc kvůli následkům sexualizovaného násilí. Léčebné výdaje ze zdravotního pojištění dosahují ročně 2,3 mld. Kč, a to 13 % žen, jež se staly obětí sexualizovaného násilí, si úhradu následné zdravotní péče hradí samo. V této částce nejsou zahrnuty náklady na soudní řízení, vězeňský systém, sociální systém apod. – jde jen o náklady zdravotní pomoci.

Kampaň

Ředitelka proFem Jitka Poláková informovala o kampani, která od března probíhá ve veřejném prostoru. Kampaň na sedmi příbězích upozorňuje na dopady sexuálního násilí a invazivnost, se kterou promění životy obětí od naprostých základů. Nese název Obyčejné předměty, neobyčejná bolest. Cílem kampaně je odhalit hluboké, ale často přehlížené následky sexuálního násilí a podpořit potřebnou změnu společenského vnímání a postoje k obětem. Kampaň se zaměřuje na všední předměty, které jsou každodenními připomínkami traumatických situací.

Součástí je putovní výstava, která po Liberci a Hradci Králové dorazila do Prahy a byla 5. března zahájena v obchodním centru Westfield. Výstavu možno navštívit po celý březen. 

Organizace proFem se snaží poukazovat na vysoké společenské náklady domácího a sexualizovaného násilí dlouhodobě, například v roce 2016 se podílela na výzkumu ekonomických dopadů domácího násilí, o čemž informoval i deník Haló noviny.

Centrum Port

V hlavním městě funguje s podporou magistrátu komplexní centrum Port, kde se obětem sexuálního násilí dostane krizové pomoci, sociálního a právního poradenství, zastupování, psychoterapie a dalších služeb, dokonce je k dispozici krizový byt. Port se nachází v Praze 6, Břevnovská 6, objednat se lze na telefonním čísle 608 22 22 77.

Monika HOŘENÍ

Z tiskové konference proFem věnované zdravotním nákladům sexualizovaného násilí. FOTO – autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.