Když nic není příliš drahé aneb o jedné protičínské kampani USA

od redakce

Nedávný článek agentury Reuters dokonale ukazuje, proč USA, vystupující jako světový lídr, ztratily důvěru mnohých. Článek odhaluje, že v době vrcholící epidemie koronaviru Pentagon, vedený geopolitickými cíli, vedl na Filipínách a v několika dalších zemích kampaň proti vakcinaci, a to vše ve snaze podkopat důvěru v čínskou vakcínu a snížit vliv Pekingu.

V roce 2019 svět čelil zcela nové a bezprecedentní situaci, kdy vypukla pandemie koronaviru. Pandemie se objevovaly už předtím a pravděpodobně i potom, ale toto byla první epidemie, při níž se sociální média stala již nedílnou součástí našich životů. Jak světové farmaceutické společnosti závodily s časem, tak se prudce rozšířila antivakcinační kampaň, která je dnes již trendem, a to i díky sociálním médiím a dezinformacím.

Řízená antivakcinační kampaň

Jak však ukázalo vyšetřování agentury Reuters, ne všechny antivakcinační kampaně byly spontánní, vedené lidmi. Některé byly organizovány samotnými Spojenými státy. Noviny našly informace, že Pentagon vedl dezinformační kampaň proti čínské vakcíně na Filipínách, v zemi, která již byla epidemií těžce zasažena a kde je ve společnosti obecně zaseta vysoká míra odmítání vakcín.

Článek identifikoval nejméně 300 profilů na sociální síti, tehdy známé jako Twitter (dnes sociální síť X – pozn. red.), které byly všechny zaregistrovány v době vrcholící epidemie v roce 2020 a které všechny sdílely zprávy a příspěvky, jejichž cílem bylo zpochybnit účinnost a bezpečnost čínské vakcíny vyráběné společností Sinopharm. Kromě toho většina těchto příspěvků zpochybňovala také účinnost masek (roušek a respirátorů) a přístrojů pocházejících z Číny.

Nevěřte Číně!

»Virus pochází z Číny, vakcína pochází z Číny – nevěřte Číně!« – napsaly USA v létě 2020 v typickém příspěvku na jednom ze svých profilů. Zatímco tento příspěvek pocházel z profilu na Filipínách, agentura Reuters našla podobné příspěvky i na Blízkém východě, kde se objevilo několik příspěvků, které tvrdily, že čínská vakcína je vyrobena z prasečí želatiny, a je tedy proti islámu.

Kampaň začala během prezidentství Donalda Trumpa, ale Pentagon se nezastavil ani za Bidenovy vlády. Zdroje také potvrdily, že Pentagon má zakázáno vést takové kampaně doma, pro což list nenašel žádné důkazy. To však jen přispívá k otázkám o morálnosti tohoto postupu.

Amerika na prvním místě

Případ ukazuje, že ačkoli jsou USA a jejich západní spojenci obvykle obviňováni z dezinformací, zdaleka se jim to nevyčítá, i když o tom přední levicová média obvykle neinformují.

Příběh vyvolal takové pobouření, protože kampaň je zjevně motivována geopolitickými zájmy, a to v době, kdy kvůli epidemii koronaviru umíraly denně desítky tisíc lidí. A Filipíny byly virem obzvláště ohroženy, přičemž počet mrtvých se do roku 2021 vyšplhal na více než 48 000. Situace byla natolik vážná, že prezident Rodrigo Duterte vznesl možnost vězení pro ty, kteří odmítnou očkování.

Několik odborníků, s nimiž deník hovořil, označilo dezinformační kampaň americké armády za neospravedlnitelnou a několik z nich poukázalo na to, že základní skepse se neomezuje pouze na čínskou vakcínu, neboť výzkumy ukazují, že pokud někdo odmítne jednu vakcínu, je vysoká pravděpodobnost, že nepřijme ani druhou.

Několik filipínských zdravotníků bylo šokováno zprávou o vojenské kampani, která byla v podstatě útokem Pentagonu na zranitelnou a zoufalou společnost výměnou za geopolitické výhody.

Když na lidském životě nezáleží

Zdroj agentury Reuters uvedl, že operace, kterou z Floridy zahájilo armádní oddělení psychologického boje, neměla žádné obavy o veřejné zdraví a měla jediný cíl: zašlapat Čínu do bláta.

Zatímco Peking dával světu k dispozici vlastní zásoby a vakcíny a realizoval rozsáhlý program pomoci rozvojovým zemím, americké vedení se snažilo čínskou vakcínu podkopat, zatímco doma se Amerika zjevně řídila první zásadou. Neomezovala cenu vakcín, které země nepoužívala, aby je farmaceutické společnosti mohly vnutit nešťastným zemím za mnohem vyšší cenu.

Propagandistickou kampaň přiznal mluvčí ministerstva obrany, ale vzhledem k citlivosti operace nebyly uvedeny žádné další podrobnosti. Jisté však je, že na těchto kampaních má zájem i Bidenova administrativa, neboť, jak se list dozvěděl, tajné propagandistické úsilí Pentagonu bude pokračovat. Ve strategickém dokumentu z loňského roku napsali vysocí generálové Pentagonu, že americká armáda by mohla podkopávat protivníky, jako jsou Čína a Rusko, »šířením dezinformací na sociálních sítích, falešných narativů vydávaných za zprávy a podobnými podvratnými aktivitami s cílem oslabit důvěru veřejnosti v administrativu«.

A v únoru získala společnost, která pracovala na kampani proti očkování – General Dynamics IT – zakázku v hodnotě 493 milionů dolarů. Její úkol zní: Pokračovat v poskytování tajných vlivových služeb armádě…

Márton BRÉM-NAGY, Magyar Hírlap, 18. června 2024

Přeložila Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.