Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,4 %, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Zaostal za očekáváním trhu (0,5 % mezikvartálně) i květnovou prognózou centrální banky. Úvodní odhad růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí sice potvrzuje, že období ekonomické deprese je za námi, ale pravděpodobně jsme všichni doufali v dynamičtější oživení našeho hospodářství.
Uvedl to ve svém komentáři analytik Reiffeisenbank Martin Kron.
Extrémně utažené peněženky podle něho sice Češi dál pootevírají, ale vzhledem ke struktuře české ekonomiky nemůže pouze samotná vyšší spotřeba domácností zajistit mnohem rychlejší tempo růstu. Pro nás velmi důležitá zahraniční poptávka zůstává stále utlumená a ani ve druhé polo- vině roku nemusí dojít k jejímu výraznějšímu růstu. To je hlavní riziko pro českou ekonomiku v krátkém období. Co se týká růstu HDP v letošním roce, původně jsme očekávali růst okolo 1,5 %, nyní považujeme za realističtější výsledek okolo 1 %, napsal Kron.
Údaje o hospodářském vývoji zveřejnil i Eurostat, podle něhož ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,7 %, mezičtvrtletně o 0,3 %. »Při pohledu do největších ekonomik je obrázek smíšený. Ve Francii (+0,3 %) a Španělsku (+0,8 %) mezikvartální růst překonal očekávání. Zčásti však díky nižším importům, což indikuje spíše pozvolné oživení spotřebitelské poptávky. Italská ekonomika přidala dle očekávání 0,2 %, zatímco německá ekonomika opět zklamala. Oproti předešlému čtvrtletí poklesla o 0,1 %, a zůstává tak nadále nemocným mužem Evropy. To není dobrá zpráva pro tuzemskou ekonomiku, zejména průmyslovou výrobu, která je úzce navázána na aktivitu v největší evropské ekonomice,« zhodnotil situaci analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Začátek třetího čtvrtletí se ekonomice eurozóny nevydařil. Podnikatelské nálady zklamaly jak na straně dlouhodobě slabého průmyslu, tak sektoru služeb, kde růstová dynamika překvapivě zvolnila. Jde však pouze o tzv. měkké indikátory, a se silnějšími závěry je proto potřeba počkat na tvrdá data. Druhá polovina roku ale každopádně nebude z pohledu růstu jednoduchá a nadále převládají negativní rizika, varoval Rusinko.