Listopadová přednáška o Gruzii byla u královéhradeckých Švagerků bohatě navštívena. Přišlo na pět desítek účastnic a účastníků. Manželé Zuzana a Karel Špryňarovi promítli fotografie z dvacetidenního turistického pobytu v zajímavé zemi pod Kavkazem. Cestu 2000 km absolvovali se skupinou turistů s českým průvodcem ve větším automobilu a projeli Gruzii (3,5 mil. obyvatel) křížem krážem. Pan Karel komentoval cestu podrobně – »politiku« ale neřešil.
Přítomní účastníci se dozvěděli o možnostech a úrovni ubytování a stravování. Nejrozšířenější a levné jídlo je plněná placka kačapura a alkohol z vína čača, výborné jsou zde také cukrářské výrobky a pivo obstojné.
Poznali rozdílný život ve městech a na venkově, kde pasou krávy, ovce i koně, ženou je po silnicích, a život tam bude asi tvrdý. Zaujaly je zde třeba starobylé věže na uchování obilí.
Vedle mnoha kamenitých horských míst jsou tu dobré podmínky pro pěstování vinné révy, čaje a koření. Navštívili nejstarší památky z doby vládnutí královny Tamary, viděli památky jak křesťanské – Gruzie je nejstarším křesťanským státem s bájnou řeckou Kolchidou – tak památky muslimské a pravoslavné. Ve městech Tbilisi a Batumi obdivovali i moderní skulptury. Podívali se též do Gori, rodného města Stalina, jehož si zde váží za pozvednutí úrovně země a udržují sochy i muzeum. Vykoupali se v sirných lázních.
Češi se dostali dvakrát vysoko pod velehory a navštívili přírodní rezervace a dostali se nedaleko nejvyšší hory Šchara (5201 metrů n. m.) a automobil museli občas chladit – nejvýše byli v 2600 m n. m. Zažili cesty v dobré kvalitě i dobrodružné – třeba rozestavěnou dálnici Číňany – a krkolomné serpentýny s nebezpečnými úseky v horách. Železnice tu funguje na dobré úrovni. Chválili si ubytování i dobrou a chutnou stravu s přijatelnými cenami (platí zde gruzínské lari). Hlavní však bylo, že potkali lidi vždy vstřícné a pohostinné.
Akci pořádala KR Česko-ruské společnosti, LKŽ i ČSBS, zastoupené Hankou Žatečkovou.
(vha)
FOTO – Miroslava VOHRALÍKOVÁ