Ministerstvo školství chtělo zřejmě ušetřit a vzalo to, jak jinak, za špatný konec. Její dotační výzva týkající se obědů zdarma pro letošní rok nepočítala s podporou dětí z rodin, které jsou v exekuci, insolvenci nebo pobírají dávky hmotné nouze či pěstounského příspěvku. Dětem z nejchudších rodin chtělo vzít příspěvek na školní oběd. To pochopitelně vyvolalo bouři nesouhlasu nejen ze strany odborné veřejnosti, ale i spousty lidí, kterým neschází sociální cítění. Vznikla i Petice za školní obědy pro potřebné děti.
»Vítejte, Země české, zpátky do 19. století. Čím hlouběji se pokloníš Jeho knížecí Jasnosti, s o to větším gustem plivneš chudým do polévky… Díky, že můžem!,« zaznělo trefně na sociálních sítí s narážkou na heslo »Díky, že můžeme«, které rádi používají pravicoví propagátoři událostí roku 1989 jako oslavu »svobody kapitalismu«.
Ještě před koncem roku pod tímto tlakem ministerstvo zveřejnilo dodatek k dotační výzvě, který vypustil zmíněné asociální ustanovení. Ministr školství Mikuláš Bek se to snažil svést na nedopatření. »Při přípravě programu na podporu školního stravování pro rok 2024 se MŠMT bohužel dopustilo chyby, která by poškodila nejohroženější děti. Omlouvám se za toto pochybení, nápravu zjednám okamžitě,« uvedl na síti X (bývalý Twitter). A tak se stalo. Po úpravě ale jsou ale finanční příspěvky stejně omezenější, než tomu bylo dosud.
Podle obecně prospěšné společnosti Women for women, která se podílí na pro- jektu Obědy pro děti, jen za loňský školní rok dostalo teplé jídlo víc než 14 tisícdětí za celkem 77 milionů korun.
»Obědy ve školách musí být i v roce 2024 dostupné všem dětem. Oceňuji rychlou opravu chyby MŠMT. Jsem ráda, že podpora a pomoc potřebným dětem, kterou jsem na MŠMT založila v roce 2015, bude pokračovat. Hlavní smysl byl a je – žádné hladové děti ve školách, žádná zbytečná byrokracie, pomoc učitelek a učitelů a nevládních neziskových organizací, které děti a rodiny nejvíce znají. Přála bych si, abychom takový program vůbec nepotřebovali. Bohužel školy hlásí větší a větší počty potřebných dětí. Je dobře, že i nadále bude dostupná pomoc existovat,« zareagovala exministryně školství Kateřina Valachová.
»Cílem projektu je především zabránit vyloučení z kolektivu u sociálně znevýhodněných dětí. Právě možnost chodit na obědy se spolužáky je totiž pevnou součástí sociálního života ve škole. Školní oběd je navíc pro některé z nich jediným teplým jídlem denně,« vysvětluje neziskovka Women for women. Stejně to chápe i sociolog Daniel Prokop. »Obědy zdarma jsou pro děti a posilují jejich účast a socializaci. Nemají být nástrojem výchovy rodičů. To ať stát dělá jinde. Třeba přehodnocením toho, že dnes v insolvenci a před- nostní exekuci máte nulový i záporný užitek z práce,« uvedl na síti X.