Občané musí mít pocit, že si z nich vedení města dělá »apríl« nejen v dubnu. Každý měsíc vše probíhá, jako přes kopírák. Občané se nechají vypovídat, a tím to skončí. Projednávat náměty, s nimiž přicházejí, řešit problémy, které je trápí, tak to bychom chtěli po pražské koalici moc.
A tak se už na desátý pokus snažili občané například přesvědčit zastupitele, že je potřeba změnit jednací řád, protože zavedené podmínky pro interpelace mnohým z nich fakticky znemožňují se jich zúčastnit. Nevhodná doba, krátký čas na sdělení, jejich odsouvání na pozdější dobu, absence interpelovaných radních, hluk v sále, že není možné slyšet ani sám sebe, to je ukázka »svátku demokracie«, jak vedení města jednání zastupitelstva samo označuje.
Pro občany je to spíš svátek arogance, pohrdání a dezinformací. Dubnové zastupitelstvo to opět potvrdilo. Ani jeden návrh občanů, respektive opozičních zastupitelů do programu nebyl schválen. To se týkalo i dokolečka navrhovaného bodu v souvislosti se změnou zákona o obcích. Ta zvýšila limit financí, o němž může od ledna rozhodovat už jen sama rada bez zastupitelstva, na pětinásobek. Dobrovolné snížení limitu na trojnásobek, a posílení tak kompetencí zastupitelstva, což bylo v prosinci slíbeno, však nemá šanci projít. Sliby, chyby.
Ohrožení významných projektů
Na jednu stranu se vyhazují miliony na válčení, na hašení průšvihů způsobených vyprovokovanou válkou (například nezvladatelná migrace), na zbytečné akce, nad nimiž zůstává rozum stát. Na stranu druhou chybí peníze na významné projekty, jako je například výstavba městského okruhu, Radlické radiály, Hloubětínského tunelu, nových tramvajových tratí, oprav mostů a dalších staveb. Peníze na jejich realizaci nejsou.
Opozice tak přišla s návrhem, aby vedení města začalo jednat s vládou o spolufinancování strategických investic státem. Návrh neprošel. Přitom hlavní město neslouží pouze Pražanům. Denně sem dojíždí lidé z jiných krajů do škol a za prací, každý rok přichází velké množství turistů. I v minulosti se proto na významných stavbách dopravních či kulturních významnou měrou podílel stát. Stačí zmínit pražské metro, které letos slaví 50 let od svého založení a je chloubou dopravy metropole. Také je ovšem pravda, že v té době se jinak hospodařilo a že jsme měli zdroje z průmyslových podniků, vyvážejících výrobky do celého světa. Kde je jim konec! Také jsme měli soběstačné zemědělství a nemuseli jsme vozit jablka, rajčata, papriky, okurky, česnek a další plodiny ze zahraničí.
Dopravní chaos bude pokračovat
Ani tentokrát se nedostal na program návrh zřídit funkci koordinátora staveb na území hlavního města. A tak dál budeme ztrácet čas v kolonách, dál budeme zahlcovat město zplodinami, dál budou řidiči marně hledat objízdné trasy. Ty prostě nejsou. Uzavírky pražských ulic bez ladu a skladu tak i nadále budou komplikovat život chodcům, cestujícím v městské hromadné dopravě, řidičům.
Dychtivý poslanec Ondřej Kolář (TOP 09)
Ten vystoupil v interpelacích s oznámením, že má už nachystané paragrafové znění zákona, který má České republice umožnit odebrat majetek, jenž Ruská federace na našem území vlastní. Zdůvodnil to tím, že »v Rusku vládne teroristický režim«. Pražské zastupitele vyzval ke společnému postupu, aby se »zatopilo agresorovi, který v Evropě rozpoutal nevídanou válku«. Podle jeho slov je na Praze 6, kde býval starostou, takového majetku hodně. Jako příklad uvedl bývalou školu v pražské Bubenči, kde sídlila střední škola při ruském velvyslanectví.
Čtenářům jen připomínám, že Ondřej Kolář je bývalý nechvalně známý starosta Prahy 6, který se nestyděl nechat odstranit sochu maršála Koněva, který bojoval proti německému nacismu a osvobozoval Prahu v pětačtyřicátém. KSČM proti tomuto nehoráznému kroku Koláře vedla ostrou protestní kampaň.
Miliony Svědkům Jehovovým
Náměstek primátora Jiří Pospíšil (opět TOP 09) je »štědrý« člověk. Alespoň vůči vybraným skupinám a z veřejných peněz. Dokázal to i na jednání pražského zastupitelstva, kde předložil ke schválení návrh poskytnout na kongres Svědků Jehovových dotaci hlavního města ve výši 2 miliony korun. Program zahrnuje přednášky, sympozia, audiovizuální prezentace, společenský večer a další doprovodné programy. Otázka je, jaký přínos pro hlavní město má mít štědře obdarovaný kongres této náboženské společnosti. Nejsou peníze na strategické dopravní stavby, na školství, na sociální služby, na opravy kulturních památek. Dvoumilionovou dotaci Svědkům Jehovovým mi fakt hlava nebere.
Marta SEMELOVÁ, předsedkyně KV KSČM Praha, bývalá pražská zastupitelka