Koncert ruské písně při příležitosti Dne Ruska se konal uplynulou neděli v Brně.
Účinkovaly oblíbené vokálně-instrumentální osobnosti jako operní pěvkyně a pedagožka Táňa Soto Janošová a dvaadvacetiletý Vojtěch Antoš. Příznivci ruské kultury vyslechli v podání T. S. Janošové třeba Kalinku a Podmoskovnyje večera, rovněž tak tituly Dunajevského Pěsňa o rodině a Večernij zvon či Široka strana moja rodnaja. Ohlas vzbudila krásná píseň Morava na slova ruské básnířky a novinářky Ljubov Vondrouškové, která opatřil notami hudební skladatel Martin Jakubíček.
Účinkující Vojtěch Antoš připomněl staletí součinnosti českých i ruských skladatelů a interpretů. Nedávno napsal větší pojednání na téma Karel Gott a Alla Borisovna Pugačovová. Dříve probíhaly hojné výměny účinkujících interpretů. S pásmy ruských písní úspěšně účinkovaly např. Naďa Urbánková nebo Eva Pilarová. Na závěr koncertu rozezpívali umělci sál známou Kaťušou.
Šlo zejména o hudební posezení, setkání nad sto let starými českými a ruskými romansy. »Tato kulturní hodnota nemá co do činění s politikou. Hudba je vždy apolitická,« zdůraznila operní pěvkyně Janošová. Účastníci koncertu ruské písně si též se zájmem prohlédli obrazovou galerii ruských výtvarnic Světlany Šumberákové, Natálie Křenkové a Olgy Plchové.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD
11 komentáře
HOLODOMOR 1
Mnoho lidí se pozastavuje nad tím, jak heroicky Ukrajinci bojují.
Říkám jim, že je to přesně v duchu národa.
Na žádném místě na světě nebylo ve 20. století zavražděno tolik lidí, jako na Ukrajině.
Toto bude vlákno mini-příběhů doby Holodomoru.
Bude to strašné, šílené: 🔽
Hladomorů bylo v celém carském impériu mnoho a rakouská Halič taky proslula neskutečnou bídou. Až komunistům se díky modernizaci podařilo bídu odstranit. Ovšemže to nešlo hned a vyskytly se chyby a problémy. Zvlášť v podmínkách imperialistické agrese.
HOLODOMOR 2
Osmý mini-příběh:
(Už jsem jej jednou sdílel, vím, ale myslím, že sem do vlákna nutně patří.)
1. část:
“My, komunisté, jsme dostávali přídělové lístky, abychom přežili. Dávali jsme je i svým pomahačům. Co ale žrali oni (Ukrajinci), nad tím zůstává rozum stát.
HOLODOMOR 3
Docela vymizely žáby, myši. Kočku abys pohledal. Kosili trávu, slámu, mleli březovou kůru, z té si pekli placky. Projevy kanibalismu byly na denním pořádku.
Sedíme si tak ve vesnickém sovětu a najednou přibíhá náš informátor. V jedné chatrči prý jedí nějaké děvče.
HOLODOMOR 4
4. část:
Začínám výslech:
+ Kde máte dceru?
– Jela do měst
Vylil jsme polévku do mísy. Maso a zase maso plave v mastném bujónu.
Už mi tito zpěváci lezou krkem, člověk zapne rádio a neslyší nic jiného než ty jejich odrhovačky.
To jsem nepsal.
PETROHRAD 6
plných (do 5 let) cest, dálnic, železnic, infrastruktury, komfortních městech, technologické nezávislosti, toho kolik úspěchů díky sankcím dosáhli, konec kopírování, začátek vlastních technologií, opět zmiňuje hyperzvukové zbraně které nemají ve světe konkurenci. Zajímavá
PETROHRAD 6
budoucnost a budoucnost svých dětí, se svou vlastí.” A teď vysvětluje,že mají platit svým regionům investice, stavět fabriky, školy, investovat do sportu, protože na Západě přišli i miliony dolarů (díky komu?). Tálibán má Vožďa celkem na háku⬇️Dál už je to jen o světlých zítřcích https://t.co/EKnQh9rHQ4
PETROHRAD 7
myšlenka je, že stát musí zajisti poptávku po nových výrobcích které teprve ruští experti vymyslí. Aha. Pak přišel s další myšlenkou “průmyslová hypotéka”, vymyslet to uložil bankám. A “Jen silné suverénní státy můžou v tomto novém rodícím se světovém řádu říct svoje slovo, nebo
PETROHRAD 8
budou odsouzeny k tomu být, nebo zůstat, bezprávnou kolonií”. Mluvil hodinu a čtvrt a neřekl nic, nic co by neřekl už několikrát. Plno planých keců. Zbytečně sem ztratil čas. Ale co já vím, žiju jako otrok v kolonii.
Komentáře jsou uzavřeny.