Kvalita vody v českých rybnících se zhoršuje. Příčinou je zejména sucho a klimatická změna. Srážkové úhrny jsou stejné jako v minulosti, ale výpar mnohem vyšší. Velkým problémem se v posledních letech stává i budování čistíren odpadních vod u menších sídel. Ty sice snižují organické znečištění, produkují ale výrazně vyšší množství fosforu, který je živným roztokem pro sinice.
Některé rybníky vlivem těchto jevů vysychají. Zvyšuje se také množství záchranných odlovů v letních měsících, upozornil Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství (AF) Mendelovy univerzity v Brně.
Klimatická změna i další jevy dělají rybářům vrásky na čele. »Roční úhrn dešťových srážek je přibližně stále stejný, ale často nerovnoměrně rozdělený, s dlouhými obdobími sucha a nárazovými, často i přívalovými srážkami. Svůj díl nese i způsob zemědělského hospodaření na polích, utužení půdy, velké půdní celky, orba až po okraj vodní plochy rybníka. To vše zvyšuje erozi ornice, která končí v sedimentech rybníků a snižuje jejich vodní kapacitu,« uvedl Kopp.
Výpar vody se zvyšuje
Zatímco množství srážek zůstalo stejné, výpar vody se podstatně zvýšil. Málokdo si dovede představit, že z 1 ha vodní plochy se za slunných letních dnů odpaří klidně tři litry vody za jedinou sekundu. Celkový objem vody se tak rychle zmenšuje, více prohřívá, urychlují se rozkladné pochody v sedimentech rybníků, klesá obsah rozpuštěného kyslíku a celý ekosystém rybníka je značně nestabilní. »Rybnikáři musí předvídat, jak se bude vyvíjet vegetační sezona daného roku z hlediska množství a kvality vody a kolik si mohou dovolit nasadit do rybníků ryb,« řekl Kopp.
Především na jižní Moravě, která dlouhodobě patří k nejsušším oblastem ČR, jsou v poslední době již poměrně běžné tzv. záchranné výlovy rybníků v letních měsících. Rybáři vyhodnotí kritické parametry a ryby raději preventivně odloví, aby jim neuhynuly. Některé ještě před několika lety běžně obhospodařované vodní plochy už dokonce úplně vyschly. Příkladem je Mušlovský dolní rybník u Mikulova, který vyschnul před čtyřmi lety.
Problémy ČOV
Velký problém je v posledních letech i budování čistíren odpadních vod (ČOV) u menších územních celků pod 2000 obyvatel. Tyto malé čistírny legislativa nijak nelimituje z hlediska odstraňování nebo i monitoringu fosforu na odtoku. Nově vybudovaná ČOV sice zlepší kvalitu vod z hlediska podílu organického znečištění, ale naopak přidá množství fosforu na odtoku, což je hlavní živina lidskému zdraví škodlivých sinic či vodního květu. »Stav před vybudováním čistírny byl tak paradoxně pro kvalitu vody v rybníku často lepší,« uvedl Kopp.
Vědec upozornil na skutečnost, že nejsou ojedinělé situace, kdy přítok do rybníka tvoří pouze takto »vyčištěná« odpadní voda, která je v podstatě zejména výborný živný roztok pro sinice. »Pak přijdou přívalové srážky a díky jednotné kanalizaci, která je společná pro dešťovou i odpadní vodu většiny vesnic a měst, dojde brzy k překročení kapacity místní ČOV a nečištěná odpadní voda jen naředěná vodou dešťovou končí zase v prostoru rybníka,« uvedl Kopp. I větší čistírny mají limity pro vypouštění fosforu velice benevolentní, které naprosto nekorespondují s běžně dostupnými technologiemi k odstraňování fosforu a množství vypouštěného fosforu je tak velmi vysoké.
Laická veřejnost většinou zhoršenou kvalitu vody rybníků dává do souvislosti s intenzitou rybářského hospodaření. Pokud rybáři rybníky nepřihnojují, ale pouze ryby přikrmují obilninami, je ve většině případů jejich vnos fosforu do rybníka nižší než jeho množství, které z rybníka »vytěží« v podobě vylovených ryb. I v případě částečného přihnojení rybníka bývají hlavním zdrojem fosforu odlehčené odpadní vody a voda z ČOV. »Pokud nezačneme intenzivně řešit problematiku odlehčených odpadních vod a kvalitu ‚vyčištěných‘ odpadních vod, není zlepšení současného stavu možné a jakost vody v rybnících se v podmínkách rostoucích teplot bude dále zhoršovat. Představy o průzračných vodních plochách vhodných ke koupání jsou tak v současných podmínkách iluzorní, a to i při úplném vyloučení rybářského hospodaření,« zdůraznil Kopp.
(vž)
18 komentáře
TEROR 0
Prvně si, velmi stručně, řekněme, jak to všechno začalo. Nebude to pro Vás nic nového ani překvapivé, vlastně jen jména budou oproti dnešku jiná.
Po převzetí moci bolševici zjistili, že to s budování komunismu nebude tak jednoduché, jak si mysleli při čtení spisů Marxe.
TEROR 1
Marx totiž předpokládal, že revoluce proběhne v bohatých, průmyslových zemí a z toho, co zlí kapitalisté vybudovali, bude následně dělnická třída žít.
Jenže SSSR byl nesmírně zaostalou zemí. Prakticky nic se bolševikům nedařilo. Úroda v Rusku byla rok od roku nižší.
PROC SE NEPODARI V NP UDELAT ALESPON 1x ZA DEN POZITIVNI TITULEK?!
TO PO NEM PRABOLSEVICI NETOUZI, JENOM NEGATIVA A PROBLEMY?
JAK DLOUHO VYDRZITE, NEZ ZKRACHUJETE JAKO HN?!
PROTOZE
Jsme obdobně jako KSČM se svým zaměřením prezentoval jako vyhraněně levicový, antikapitalistický, antifašistický, antimilitaristický, prosocialistický a marxistický, kriticky a antikapitalisticky hodnotil společnost v období po sametové revoluci v roce 1989, kriticky se stavěl k průběhu evropské integrace.
A co já? Jsem vosk
Jiří Ovčáček
„Jak praví jedno anglické přísloví, proč si kupovat psa a pak místo něj štěkat?“
Tak jenom namátkou pozitivní titulky:
Rusové podle tisku zajali na Ukrajině první dva Američany
Celníci odhalili podvody s minerálními oleji
Rusové vytlačili ukrajinské jednotky z centra Severodoněcka
Hlubuček rezignoval na funkci náměstka pražského primátora
Rusko na kolenou? Ne
USA ceri, skoly neuci, chudoba, sinice, gen. stavka, covid, vezni, strelec, klapky, zrusme, placeni, boj… 👍👍🍒🤝
A co ja naposledy, pred mesicem na sjezdu? Svetle zitrky, tym, spokojenost, sen. Vize
REACHER
„Studená válka má tři potenciální vektory. Buď ještě víc ochladne, nebo zůstane na stejné teplotě, nebo se rozpadne pod vlastní vahou Sovětský svaz. Přičinlivý plánovač se samozřejmě dívá na možnost číslo tři a ptá se, dobře, co bude následovat? Budou následovat malé války proti uhozeným protivným zemím.
Ve výrobě elektřiny je Česko soběstačné, elektromobily jsou jeden velký omyl, alternativní zdroje energie absolutně nestačí, bez jádra se neobejdeme. Snížení evropských emisí planetě nijak výrazně nepomůže podle geolog a filozofa Václava Cíleka. Ví ale, že v praxi není možné se s ruskou energií zcela rozejít.
Lavrov perlí:
“invazi na Ukrajinu jsme neprovedli, ale vyhlásili speciální vojenskou operaci”
Nebo: “jsme takoví, jací jsme, a nestydíme se to ukázat” 🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡
Estonsko urychleně dokončilo první etapu stavby plotu na hranici s Ruskem.
russák něco říká a něco jiného pak dělá.
A Lavrov toho nakecá a namele opravdu fest.On vlastně ani nic jiného kecat nemůže. Už by nebyl.
Estonsko dokončilo první etapu plotu, podobně jako Maďarsko, Řecko a další státy a třeba i USA – bojí se migrantů.
Nějaké válce by plot nezabránil. A Rusko nemá sílu na útok na NATO. To má desetkrát vyšší výdaje na zbrojení a technologickou převahu kromě jaderných raket.
Laďka toho namele a nakecá opravdu fest. On ví, jak by to bylo s Lavrovem, který je ministrem dlouhá léta . Laďka má styky.
JAK UKLIDNIT SVOJI PŘÍTELKYNI, KDYŽ MÁ SVÉ DNY?
IVČO, JSEM TADY PRO TEBE.
JAK UKLIDNIT SVOJI PŘÍTELKYNI, KDYŽ MÁ SVÉ DNY?
IVČO, JSEM TADY PRO TEBE.
Asi se Polsko a Pobalti chytaji, ze na ne Putler a Lukasenka zase neco s uprchliky vymyslim.
Proste je dovest, nahnat proti dratum, na koridor z Afghanu a Syrie je to moc daleko.
Rozjebeme svet.
A raketami se netrap. Az vyleti bude ti to jedno.
Komentáře jsou uzavřeny.