Světové sociální fórum 2022 v Mexiku
Světové sociální fórum se tentokrát konalo v hlavním městě Mexika ve dnech 2. až 6. května 2022, i když některé akce probíhaly již před těmito daty a další po konci fóra. První setkání začalo na 1. máje, kdy se účastníci fóra připojili k lokálním mexickým organizátorům prvomájové oslavy. Letní teploty lehce pod 30 stupňů Celsia vytvářely příjemnou atmosféru, v níž se nejen v budovách, ale často také pod palmami odehrávaly družné debaty.
Každé sociální fórum je setkáním levicových aktivistů a organizací, sociálních hnutí, vědců, novinářů a dalších účastníků, kteří probírají zásadní problémy a krize našeho světa a východiska z nich. Také tentokrát se semináře, diskuse, přednášky a organizační setkání zaměřovaly hlavně na sociální, ekonomické a politické nerovnosti, vykořisťování, střety mezi velmocemi, války, diskriminaci žen a sociálních a etnických skupin, poškozování životního prostředí a další problémy. Diskuse samozřejmě neopominuly ani sociální a ekonomické souvislosti pandemie, dlouhodobé i krátkodobé příčiny války na Ukrajině, její potenciální budoucí uspořádání a její vztahy s Ruskem, se Spojenými státy americkými, zeměmi Evropské unie, s Tureckem ad. Tato debata pochopitelně otevřela také otázku nového budoucího uspořádání světa, s překonáváním unilateralismu (dominance USA) multilateralismem (pluralitou vyvažujících se a spolupracujících zemí) a se začínajícím posilováním prvků bipolárního řádu (hlavně USA a EU versus Rusko, Čína a další země).
Na fóru v Mexiku bylo registrováno celkem více než tři sta šedesát aktivit. Z toho bylo 190 aktivit hybridních, tj. probíhaly jak s fyzickou přítomností účastníků, tak online. Dalších 100 aktivit bylo jen s fyzickou přítomností a zbývající aktivity byly online. Jednotlivé aktivity měly různě velkou přítomnost účastníků: od malého kroužku intenzivních diskutérů až po několik tisíc aktérů. Největší účast byla patrně na semináři o asijských otázkách s čínskými účastníky, kterých bylo více než tři tisíce.
Na Světové sociální fórum se zaregistrovalo více než 500 organizací, které mají mnoho členů. Účast byla z mnoha zemí světa, ovšem nejvíce aktérů bylo z Mexika a poté z dalších zemí Latinské Ameriky. Cílem organizátorů je vždy motivovat především účastníky z místa a regionu, kde se zrovna fórum koná, aby se podpořila lokální účast zdola. Tak tomu bylo na minulých fórech v Brazílii, Senegalu, Tunisku i jinde.
Tentokrát v Mexiku však bylo na fóru méně lidí než na fórech v minulých letech především v důsledku pokračující pandemie. Zatímco většina opatření proti covidu byla už ve většině evropských zemí zrušena, v Mexiku je opatření stále více. Na všech seminářích a dalších akcích na fóru museli účastníci nosit roušky, stejně jako na ostatních místech uvnitř veřejných budov a v mexické veřejné dopravě. Z některých zemí účastníci nebyli do Mexika ani vpušteni, hlavně z pandemických důvodů, ale bohužel také z důvodů ideologických.
Fyzická účast na akcích byla menší i z důvodu možnosti zúčastnit se jich online. Dva roky pandemie normalizovaly videokonference, které se postupně staly běžně užívanou formou komunikace. Výhoda elektronického setkání je jistě finanční a časová, což umožňuje větší participaci především chudých a chudších účastníků z rozvojových zemí. Nicméně online setkání obvykle postrádá možnost mnoha neformálních setkání, seznámení se s místními poměry a navázání intenzivnějších a dlouhodobějších kontaktů a spolupráce. S tím se budou muset progresivní organizace, hnutí i jednotlivci v budoucnu vypořádat a využít výhod nových technologií, podobně jako masová sociální hnutí pracujících od 19. století do století 20. využívala tehdejší technologie tisku a dopravy.
Hlavní obsahovou výzvou Světového sociálního fóra bude zpracování proměny světa, k níž došlo od roku 2001, kdy organizátoři z Porto Alegre v Brazílii ve spolupráci s dalšími aktéry připravili první Světové sociální fórum. Světová (hlavně západní) ekonomická krize 2007/08 přinesla nevyužitou příležitost pro systémovou progresivní změnu, neboť vzdorující občané v USA, EU i jinde reagovali na krizi především pouze na místní a národní rovině, což byla jen slabá reakce proti silnému protivníkovi. Světový a transnacionální kapitál totiž vyžadoval kritiku na světové a transnacionální rovině. Globální potenciál, který Světové sociální fórum vytvořilo, však nebyl v krizi 2008 a v postkrizovém období využit.
Čekáme tedy na další příležitost neboli na další krizi, která se pravděpodobně nyní v důsledku pandemie a války na Ukrajině přiblíží dříve než v obvyklém přibližně dvacetiletém cyklu, tedy dříve než kolem let 2027/28. Možná ji – nebo alespoň recesi – můžeme očekávat už v následujících letech. Doufejme, že nebudeme muset čekat na další světovou válku, která by jako v minulosti dokázala vybudit výraznější sociální pnutí a následné alternativy. Snad aktivisté, sociální hnutí a organizace a další lidé budou v blízké budoucnosti schopni reagovat alespoň na makroregionální nebo kontinentální rovině, když už ne na rovině světové.
To bude vyžadovat transformaci politické části fóra na Světové politické fórum nebo na nějakou podobnou organizaci, která by byla schopna politické akce. Možná to však bude až věcí hlavně střednědobé strategie, i když částečně to bude možné a velmi potřebné již co nejdříve. Krátkodobě bude snadnější organizovat se na makroregionální a kontinentální rovině, kdy bude důležitá také planetární virtuální síťová organizace. Bude to kombinace snah vycházejících zezdola na místní rovině a směřujících na další, vyšší organizační roviny až po rovinu planetární. Sociální, ekonomické a politické nerovnosti přitom bude nutné odstraňovat systematičtěji než dosud. Jiný svět je možný a nutný.
Martin LAMPTER
FOTO – autor
1 komentář
Jako Svycarsko vitez skupiny MS?
Bez Ruska je patri zrusit. Malgin misto Malkina? Oveckin ⭐🐑.
Komentáře jsou uzavřeny.