Lesná: Nová připomínka pochodů smrti

od redakce

V obci Lesná (okres Tachov) odhalili nové pietní místo u hřbitova. Infopanel a kámen s pamětní deskou, z obou stran osazené stromky, připomíná tragédii v místě noclehu pochodu smrti z 13. na 14. dubna 1945. Další infopanel je u Staré Knížecí Huti.

»V pátečním dopoledni svítilo slunce, a tak prudký vítr neodradil malé ani velké občany Lesné, kteří se vydali na slavnostní odhalení k místnímu hřbitovu. Děti ze školy doprovodily paní učitelky, přišel pan starosta Kamil Pečenka i paní Ilona Farkašová z obecního úřadu, také paní kronikářka a mnozí další,« informovala Haló noviny Milena Městecká, iniciátorka pamětních tabulí o pochodech smrti ze zimy 1944/1945, které prošly i naším územím, a také autorka knihy Evropa v agonii pochodů smrti. Díky vstřícnosti obce Lesná vzniklo na důstojném prostranství před vchodem na hřbitov nové pietní místo. Kámen s pamětní deskou připomíná zavraždění 44 vězňů koncentračního tábora Buchenwald při jejich noclehu z 13. na 14. dubna 1945 právě zde, na holé pláni za mrazivé noci u lesenského hřbitova.

»Hned vedle pamětního kamene je nový infopanel, který všem objasní, proč k této tragédii došlo. Také to, že vězni byli hnáni do Lesné z tachovského nádraží, vyčerpaní a zubožení z dlouhé několikadenní jízdy transportu smrti z Výmaru v Německu, našlapaní v otevřených vagónech na uhlí. Ubíjeni strážemi SS, stříleni třeba jen při pokusu za noclehu vstát,« přiblížila děsivé okolnosti německých nacistických zločinů. Poprvé v historii, 77 let po této hrozné události, při slavnostním odhalení v Lesné přečetli 20 jmen obětí, vězňů KT Buchenwald. Jejich jména jsou známa teprve od loňska, k jejich odhalení pomohla vězeňská čísla z exhumačních protokolů. »Snad jména časem dojdou k těm, kteří celá léta pátrali po svých blízkých,« doufá Městecká.

V sobotu pochod od Mohyly

Z Lesné pak účastníci přejeli odhalit druhý infopanel, který se nachází u Staré Knížecí Huti, kde je bývalý hrob 37 obětí dalšího noclehu na cestě pochodu smrti – ty už dlouhá léta připomíná pomník na návsi v Lesné. Lesná je prvním místem odhalení na trase sedmi infopanelů Pochody smrti na Tachovsku. Vznikly především díky mnohaletému úsilí a pátrání tachovského filmaře a badatele Františka Soukupa a také Městecké, jež neúnavně organizuje pěší túry v trase někdejších pochodů smrti. V sobotu 30. dubna budou následovat další, symbolicky je odhalí účastníci vzpomínkového pochodu, který startuje v 9.30 hodin u tachovské Mohyly. Délka pochodu činí 25 km až do Dolů u Boru. Přidat se může každý, třeba jen na kousek trasy, vyzývá Městecká.

Zastávky pochodu připomenou, co se zde dělo a kde byly po válce nalezeny hroby obětí. »Přečteme dalších 67 jmen vězňů, kteří zde zemřeli, připomeneme všechny bezejmenné, pohřbené u tachovské Mohyly, a 600 vězňů spálených na Novém židovském hřbitově (dnes Urnový háj). I tam budou v budoucnu infopanely – u těch se potkáme v dalších letech,« slibuje Městecká.

(mest, mh)

Přečtěte si další články

4 komentáře

psy_cho 02/05/2022 - 15:58

Nejlepší by bylo, kdyby komunisti nějaký pochod předvedli v praxi. Třeba pochod do ruska za Ural. Bych jim do čemodanu i kousek chleba přibalil.

Fery 30/04/2022 - 18:39

Správně. Na obludné zločiny nacismu a komunismu nesmíme zapomínat.

fronda 30/04/2022 - 21:43

… a už vůbec nezapomínejme na zločiny “liberálních demokratů”.

fronda 29/04/2022 - 23:05

Současný trend je označit všechny za “oběti války”, vězně z koncentráků i jejich esesácké dozorce, kterým se lidé po válce pomstili.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.