Sto dní Válkovy vlády nad českým zdravotnictvím

od redakce

Po loňských podzimních volbách nebyl o post ministra zdravotnictví v pětikoalici velký zájem. Nakonec to »jaksi zbylo« na toho, který na veřejnosti prohlašoval, že on ministrem rozhodně nebude, protože má rád Brno a svoji rodinu. Od samého začátku se vyznačoval katastrofálními nepřesvědčivými mediálními výstupy a obvyklými personálními »vyhazovy«. Válka na Ukrajině ovšem přinesla nutnost řešit nové problémy. Pan ministr se stal rázem skoro neviditelným. Jenže závažné problémy českého zdravotnictví nezmizely. Stejně jako epidemie COVID–19.

Koronavirus v České republice si vyžádal už přes 40 tisíc životů. Jako kdyby najednou vymřel téměř celý Přerov, úplně celá Česká Lípa, Třebíč nebo Třinec. Největší podíl na tom mají první tři měsíce loňského roku, kdy od ledna do března virus zabil více než 15 tisíc lidí. Praktičtí lékaři se začínají již nyní chystat na podzimní vlnu onemocnění covidem. Počítají sice s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou přijít. Proto žádají ministerstvo zdravotnictví, aby upadající zájem o očkování zvrátilo pomocí motivačních kampaní a informací o případných zdravotních rizicích pro neočkované. Základní vakcinaci by neočkovaní lidé měli stihnout právě do podzimu. Zatím ovšem žádají marně. Místo toho jsme byly svědky nesmyslného parlamentního boje o pandemický zákon, aby vláda nemusela vyhlašovat nouzový stav, který ale teď stejně máme, a dokonce protiústavně schválený na více než třicet dnů. Astronomické zdražování a inflace drtí občany České republiky a s tím i nemocnice, které s vypětím všech sil dohánějí kvůli covidu odložené operace a vyšetření. I když musí právě nyní finalizovat své finanční plány, na Kompenzační vyhlášku na rok 2022 stále čekají.

Pan ministr nezabojoval o svůj resort ani při schvalování »úsporného« rozpočtu a nechal si vzít pro tento rok 20 miliard korun. Přitom musí vědět, že zdravotní pojišťovny letos své rezervy již vyčerpají v důsledku zvýšených výdajů na testování, očkování, covidovou a postcovidovou péči a navýšené personální náklady. Kromě jasného závazku zavedení komerčního připojištění mlhavě slíbil valorizaci plateb za státní pojištěnce v roce 2023. Otázkou je, z jakého to bude základu. Současného nebo toho od 1. 7., sníženého o 400 Kč za měsíc? Bude finanční nedostatek kompenzován částečně aspoň možností vyčerpat nabídku peněz z EU v rámci Národního plánu obnovy a REACT?

S příchodem sta tisíců uprchlíků z Ukrajiny se ještě prohloubily dlouhodobé problémy s nedostatkem zdravotníků, s postgraduálním vzděláváním a s vysokým věkovým průměrem praktiků pro dospělé i děti. Na zjednodušení vstupu ukrajinských kvalifikovaných lékařů a sester do českého zdravotnictví se ale stále čeká.

Sto dní vlády politika za TOP 09 Vlastimila Válka tak zatím rozhodně nepřesvědčilo občany České republiky, že se v podzimních volbách rozhodli správně. Pokračuje nekompetentní arogance a chaos. Zásadně chybí koncepční řešení rozvoje zdravotnických služeb tak, aby zdravotní péče byla kvalitní a dostupná pro všechny.

Soňa MARKOVÁ

Přečtěte si další články

1 komentář

svaty_vaclav 22/04/2022 - 08:12

Ministr zdravotnictví je Brouk Pytlík. Mnoho zmatených slov a žádné činy.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.