Situace na trhu s rychle rostoucími cenami elektřiny a plynu se podle Hospodářské komory stává neudržitelnou jak pro domácnosti, tak pro podniky. Proto navrhla vládě kroky, jak domácnostem, podnikům a obcím snížit cenu energií a zabránit i dramatickému růstu cen v následující topné sezoně.
Vláda by se podle Hospodářské komory měla soustředit i na dosud neuvažovaná řešení. Komora navrhuje například výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, majetkový vstup ČR do vznikajících LNG (zkapalněný zemní plyn) terminálů nebo vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu. Vláda by měla zvážit i vlastní těžbu plynu z břidlic nebo prodloužení provozu uhelných tepláren.
Komora prezentovala výsledky průzkumu mezi členy, z nichž vyplývá, že podnikatelům v České republice vzrostou v letošním roce náklady o desítky procent. Zdraží se energie, ale i vstupní materiály nebo doprava. V důsledku zdražování materiálů, energií a pohonných hmot tak bude nucenou zvednout ceny svých výrobků více než 80 procent podnikatelů. Řada podniků ale také sníží své marže.
Podle místopředsedy ÚV KSČM Lea Luzara se ukazuje, že KSČM není jediná, kdo kritizuje nečinnost vlády v současné energeticky těžké době. Na stejné chyby vlády upozorňuje také Hospodářská komora, která hájí zájmy podnikatelů. »Česká vláda, narozdíl od ostatních států EU, neřeší situaci s energiemi a způsobuje tak docela vážné krizové situace v rámci republiky. To, co vláda dosud udělala, je, že zlevnila paliva o 1,50 Kč, což je výsměch oproti krokům, které realizovaly okolní státy,« řekl Luzar našemu listu.
Vláda podle něj vůbec neuvažuje o tom, že současný stav není krátkodobý a je třeba být připraven na budoucí situaci. »To mimo jiné znamená znovu se zamyslet nad energetickou koncepcí ČR, nad koncem uhlí, který byl deklarován a hledat další možnosti, jak zabezpečit Českou republiku v rámci energetické bezpečnosti. Toto vláda nerealizuje. KSČM na to upozorňuje a snaží se, aby vláda znovu otevřela všechny tyto obory energetické politiky a hledala cesty. My jsme připraveni nabídnout spolupráci na těchto záležitostech, protože se ukazuje z dlouhodobého hlediska, že jsme měli pravdu,« dodal Luzar.
Zvýšení nákladů o desítky procent
V průzkumu Hospodářské komory plných 94 procent podnikatelů uvedlo, že v porovnání s loňským rokem jim ceny vstupů, jako jsou materiály, meziprodukty a služby zásadní pro podnikání, bez energií a mezd, letos vzrostou. Největší nárůsty cen očekávají podniky působící ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. Polovina firem počítá s nárůstem cen vstupů o deset až 20 procent, zhruba třetina odhaduje meziroční nárůst cen vstupů o více než pětinu.
U energií a pohonných hmot očekává nárůst nákladů 97 procent podnikatelů. Podle Hospodářské komory neexistuje ani jediná firma, která by předpokládala, že cena energií a pohonných hmot letos klesne. Polovina podnikatelů očekává meziroční nárůst energetických vstupů vyšší než o 50 procent.
Polovina firem uvádí, že jejich prodejní ceny letos vzrostou o více než desetinu. Nejvyšší nárůsty cen se objeví především ve stavebnictví – významnou roli v tomto segmentu ekonomiky hraje nedostatek materiálu, součástek i pracovní síly, což dále negativně ovlivňuje válečný konflikt na Ukrajině. Dovoz základních surovin a zásadních meziproduktů vázne a zároveň stavebnictví přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří opouštějí ČR, aby bojovali na frontě, ukázal průzkum.
»Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit,« uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Do šetření Hospodářské komory realizovaného v druhé polovině března 2022 se zapojilo 398 zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů České republiky. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední ale i velké podniky.
(jad)
6 komentáře
KOMUNISTICKA DEMOKRACIE
Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.
Pro mladsi soudruhy sovetske komunalni byty – 3 az 4 pokoje, kazdy pro jednu rodinu, m2 dle poctu osob, spolecna koupelna a kuchyn, kadibudka za bytovkou.
Názory radikálního křídla bolševiků na rodinu – důsledná emancipace, destrukce manželství, kolektivní bydlení a státem garantovaná výchova dětí – vycházely z Engelsova (Marx na ženská práva kašlal) postulátu, že je třeba ženy vysvobodit z „domácího otroctví“.
CHUJLO PUTIN NA SOBĚ NESETŘÍ
Křižník Moskva, 12 500 tun těžký a pres 186 metrů dlouhý křižník, který měl hodnotu v přepočtu 17 miliard korun, měl jen 1 heliport.
Obří Šeherezáda, Putinova šestipatrová luxusní jachtu délky 136 m v hodnotě zhruba 15,5 miliard korun má 2 heliporty.
Ruská válečná loď, která měla jít do prdele, už dorazila do cíle.
BOLSEVICI LZOU
Přišly 4 ženy, obuly si nejdražší boty a prostě rychlejším tempem šly. Prodavačka chudák za nimi utíkala, že ty boty musí zaplatit, ony že jsou z Ukrajiny, že nemusí nic platit. Teda ještě více zrychlily, a bylo,“ napsala Jaromíra Valder Jakubcová.
Ta působí jako šéfka zastupitelů KSČM v Ostravě-Porubě a je také členkou ostravského městského výboru KSČM.
Historka není pravdivá. Podle prodavačky z dotčené prodejny ale historka není pravdivá.
Zde končí legrace!
https://pbs.twimg.com/media/FQyedBaWQAgQE8r?format=jpg&name=small
Udavačství zde bylo za protektorátu, udavačství zde bylo za komárů a nyní se přidala ODS a spol.
Proto u nadcházajících volebních uren to chce také trochu myslet, dámy a pánové.
Hugo 75+ a 1%
Vláda, pokud by měla špetku rozumu a neřídila se jen ideologickými poučkami o “neviditelné ruce trhu”, mohla zabít dvě mouchy jednou ranou – v reakci na zběsilý růst cen PHM a neudržitelnou hustotu individuální dopravy zavést veškerou veřejnou dopravu ZDARMA pro VŠECHNY!
Komentáře jsou uzavřeny.