Nečestné jednání europoslance STAN

od redakce

Polčák by měl vyvodit osobní odpovědnost

Sněmovna dmítla hlasy koalice požadavky opozičních hnutí ANO a SPD, aby se zabývala postupem europoslance a místopředsedy hnutí STAN Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Opozice považuje jeho chování v této kauze za nemorální. Podle vládní koalice tím, že se vzdal požadované odměny, je celá záležitost vyřízená.

Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík jménem poslaneckého klubu Starostů uvedl, že Polčák se své odměny v pondělí vzdal, což bylo »správné a jediné možné«.

Polčák podle Gazdíka tímto rozhodnutím »ukončil podezření na střet zájmů v této věci«. »Je nepřijatelné, aby vznikl dojem, že tuto odměnu dostal za svou práci politika,« uvedl Gazdík k tvrzením zástupců opozičních hnutí, že Polčák loni ve Sněmovně zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích prolobboval. Odmítl také tvrzení, že Polčák měl za to od obcí dostat provizi.

Zástupci ANO a SPD požadovali, aby Sněmovna prověřila, jak to s odměnou bylo. Připomínali, že Polčák se odměny vzdal, až když byla záležitost zveřejněna. Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) vyzývala ke kontrole v obcích, které se s Polčákem na odměně dohodly. »Nejsem přesvědčena, že to probíhá v souladu se zákonem o obcích,« uvedla.

Předseda SPD Tomio Okamura mimo jiné prohlásil, že Polčák si řekl »bezpáteřně, bezcitně a hnusně« o osm milionů korun za to, že prolobboval zákon. Europoslanec už v pondělí uvedl, že starostové mu odměnu ve výši 2,5 procenta z částky, kterou obdržely obce, tedy ze zhruba 350 milionů, sami navrhli, a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Okamura chtěl, aby Polčák zveřejnil všechny smlouvy s obcemi, které během svého působení v Evropském parlamentu uzavřel. Obvinil STAN z politického podnikání a kšeftování se zákony.

Až když se to provalilo…

Postup europoslance a místopředsedy STAN odsoudil také místopředseda ÚV KSČM Leo Luzar. Připomněl, že v době, kdy se kauza Vrbětice ve Sněmovně projednávala, KSČM zastávala jasný názor, že tato kauza jednoznačně postihla dané obce, zabránila možnosti jejich rozvoje a že mají být odškodněny. »Ten samý názor zastávaly všechny politické strany ve Sněmovně a navrhly, aby tyto obce dostaly přednostně odškodnění, samozřejmě z pohledu možnosti využití těchto prostředků pro rozvoj obce,« reagoval Luzar pro náš list. »Ani ve snu nás nenapadlo, že se najde někdo, kdo pro to také lobboval, kdo by toto využil pro své obohacení. To považujeme za absolutně nepřijatelné a nečestné,« dodal.

To, že Polčák se rozhodl své odměny vzdát, na věci podle něj nic nemění. »Samozřejmě, že se toho zřekl, ale bylo to až poté, co se to provalilo a dozvěděla se o tom veřejnost. Místopředseda STAN by z toho měl vyvodit osobní zodpovědnost a minimálně hnutí STAN by mělo reagovat na tuto činnost svého významného člena. Nepovažujeme toto jednání za čestné, morální a správné,« uvedl Luzar.

Polčák podle serveru Seznam zprávy měl od čtyř obcí Zlínského kraje dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Europoslanec po vlně kritiky uvedl, že se své části odměny vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Poskytnutí svých právních služeb nechá přezkoumat Českou advokátní komorou. Zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří, kteří odměnu, kterou pro Polčáka sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající.

Starostové se zastupováním Polčákovou advokátní kanceláří podle serveru souhlasili, aniž výši odměny předem znali. S Polčákem totiž podle serveru tehdy nesepsali smlouvu. Žádost o vyplacení odměny jim advokát předložil až v minulých dnech. Někteří místní politici se podle serveru domnívali, že pomoc je bezplatná.

Dva muniční sklady u Vrbětic na Zlínsku explodovaly v roce 2014. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Stát obcím v okolí Vrbětic a jejich obyvatelům umožnil zákonem získat odškodné.

(jad)

Přečtěte si další články

4 komentáře

maly had 23/03/2022 - 10:35

Podle morálky Starostů vyjádřené panem Gazdíkem se nic nestalo. Ale mají toho Starostové čím dál víc.

svaty_vaclav 22/03/2022 - 19:42

Pětihlavý vládní kočkopes je největší politická špína, ale po puči 1989 standard.

Sluka 22/03/2022 - 19:23

Soudruzi postarejte se o své plíny už jsou cítit.

jmm 22/03/2022 - 20:02

Některé “piliny” smíšené se vzduchem vybuchují – pak jsou cítit “výbuchem”….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.