Turecký aktivista a filantrop Osman Kavala zůstává nadále ve vězení. Původně měl včera soud vynést rozsudek, obhajoba ale požádala o více času na přípravu závěrečné řeči, uvedla Reuters. Kavala je za mřížemi přes čtyři roky, aniž by byl odsouzen. Turecko za to čelí mezinárodní kritice a hrozí mu pozastavení členství v Radě Evropy.
Kavala spolu s dalšími sedmi osobami čelí obžalobě z účasti na puči a hrozí mu až doživotní trest vězení. Obžalobu při včerejším vystoupení před soudem označil za »naprosto nepodloženou«. Podle jeho advokáta Tolgy Aytöreho byla obžaloba sestavena na základě politické ideologie. Další soudní líčení je naplánováno na 22. dubna. Je možné, že tehdy padne rozsudek.
Turecké kličkování
Dlouhé věznění filantropa Kavaly odsoudili západní spojenci Turecka. K propuštění muže Ankaru vyzval Evropský soud pro lidská práva (ESLP) a za nedodržení rozhodnutí štrasburského soudu zemi hrozí až pozastavení členství v Radě Evropy. Turecko ale tvrdí, že rozhodnutí ESLP naplnilo, protože Kavala se nachází ve vazbě kvůli jinému případu, než kterým se zabýval soud. Výbor ministrů, který o pozastavení členství rozhoduje, čeká na další vyjádření ESLP.
Vězení bez zločinu
Podle agentury AFP se proces s Kavalou stal symbolem tvrdého postupu turecké vlády proti opozici. »Ačkoli se nedopustil žádného zločinu, který by byl uznávaný na mezinárodní úrovni, Kavala je svévolně ve vězení, aniž by proti němu byly hmatatelné důkazy,« řekl šéf organizace na ochranu lidských práv Amnesty International pro Evropu Nils Muižnieks. Ankara ale trvá na tom, že její soudy postupují nestranně a nezávisle.
Po osvobození nové zatčení
Kavala byl zatčen v roce 2017 a obviněn z financování protivládních protestů z roku 2013 a z podílu na pokusu o převrat z roku 2016. Hrozí mu až doživotí. Filantrop všechna obvinění odmítá. Na začátku roku 2020 soud Kavalu zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů v kauze protestů z roku 2013. Po několika hodinách na svobodě ho ale policie opět zatkla, tentokrát kvůli obvinění z podílu na pokusu části armády o puč z roku 2016. Posléze nejvyšší soud Kavalovo zproštění viny v souvislosti s protesty z roku 2013 zrušil. Režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pozatýkal po puči v Turecku jen kvůli pouhému podezření desetitisíce lidí.
(ava, čtk)