Zastavme dojení českých firem

od redakce

Evergreenem české politické a ekonomické scény jsou krokodýlí slzy a stesky nad tím, kolik tolik potřebných miliard korun, ztělesněných v hodnotách vytvořených našimi lidmi opouští naši zem a odchází do zahraničí. Hovoříme přitom o částkách oscilujících až kolem 250 mld. Kč. České společnosti tak slouží jako levný zdroj peněz pro mateřské firemní skupiny. Úvěry s minimálním úrokem, vysoké platby za manažerské rady a licence, drahé sdílené služby, ale i snižování základního kapitálu. Existují různé cesty jak, zahraniční mateřské společnosti. Stahují peníze z českých dcer. Motivaci mají jasnou: finanční úsporu. Pokud si například zahraniční vlastník nechá vyplatit dividendu, musí počítat s jejím zdaněním. Pokud ovšem matka své dceři naúčtuje poradenské služby, nemusí v Česku platit nic. 

Převody peněz s cílem optimalizovat zisk využívají prakticky všechny velké korporace. Používané techniky jsou sice na hranici zákona a lze je jen obtížně prokazovat. To se týká zejména s podezřením na úmyslné krácení daní či jim podobné trestné činnosti, prakticky nepostižitelné. Dotčené korporace si proto najímají renomované profesionální firmy na daňovou optimalizaci a transfer kapitálu. Dochází tak k ostrému soupeření mezi poradenskými firmami zvučných jmen a daňovými úřady, kdy státní orgány netahají vždy za delší konec sporu.

Hitem posledních let se stalo čerpání pevných půjček z českých podniků. Spadá sem například i sdílení volné hotovosti v rámci firemní skupiny. Jádro problému je v tom, jak stanovit výši úrokové sazby, která se významně liší případ od případu. Levné úvěrování mateřské společnosti je citlivé zejména v případech, kdy majoritní vlastník neovládá 100 procent akcií. Spor je pak veden nejen mezi matkou a dcerou, ale také uvnitř firmy, mezi majoritním vlastníkem s vlastníky minoritními. Pro úplnost je třeba dodat, že existují i opačné směry pohybu prostředků v rámci společností. Je tomu tak například v případech, kdy zahraniční společnost půjčuje své zakládané dceři. Typicky k tomu dochází u nově zakládaných firem.  

Výhodné je rovněž snižování kapitálu společnosti a směrování úspor do tzv. schránky ve státech s nižší daňovou sazbou a možností využít výhodnější zdanění v cílovém státě nebo zvýšení ziskovosti mateřské společnost. Česká daňová správa si je podobných manipulací vědoma a usiluje o co nejpřehlednější a systémovou činnost úřadu. Má k tomu celou řadu nástrojů a opatření komplexních i zaměřených na jednotlivé segmenty konání na hraně zákona. Například systém na zjišťování toho, zda ziskovost kontrolované firmy odpovídá ziskovosti obvyklé v daném odvětví. Pokud je ziskovost podezřele nízká, je to důvod k zahájení kontroly. Bohužel efekt i z reálných možností je nedostatečný.

Neoddiskutovatelným faktem je, že veškerá činnost na tomto poli není dostatečně účinná.  Je to zřejmé z toho, že přes řadu jistě dobře míněných opatření se množství prostředků odplouvajících do zahraničí nikterak významněji nemění. Příčiny jsou v zásadě dvojí: jedním z okruhu je neutěšený stav legislativy v dané oblasti, druhým pak strach odpovědných z náročnosti a rizik zásadních řešení, třetím obava legislativců a zákonodárců z možného střetu s byrokracií Evropské unie. Tím v zásadě páchají mravní, ekonomický i politický zločin vůči občanům této země. Pokud by z odplouvajících prostředků zůstala doma pouhá polovina, rozpočtový schodek by byl zásadně redukován a zadlužení státu, tedy každého z nás, by se výrazně snížilo. Nechce to nic jiného, než plnit předvolební sliby a nadřadit zájmy společnosti nad osobními.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Přečtěte si další články

7 komentáře

fronda 16/03/2022 - 21:24

Proto se přece inscenoval privatizační puč, aby k tomu mohlo docházet.

NEKOMUNISTE 16/03/2022 - 16:39

PAN AUTOR ŠAFRANEK BIJE HŘEBIK PO PALICI:

Když chtěji nenažrani majitele velkych peněz dostat ten AFRIKAKORPRPS pod sebe jako levnou pracovni silu a jako i konkurenci zubožene obsadě republiky,tak at jsou jako ve ŠVEDSKU zdaneni 90%,když neinvestuji svůj mastný zisk v republice a všemi prostředky včetně nedostatečného zakonodarstvi vykradaji brzy bananovou republiku !

jen se všichni podivejte kolik si Švedsko tim padem dovoli zcela nove a ideologicky nekompakni masy , pry se jich tam boji i policie.
No neni divu jen si přečtěte nenavistnou ideologii středověku prý jakysi KA KA RAM hlavně suru 4 89 a budete doma

NEKOMUNISTE 16/03/2022 - 16:37

PAN AUTOR ŠAFRANEK BIJE HŘEBIK PO PALICI:

Když chtěji majitele velkych peněz dostat ten AFRIKAKORPRPS pod sebe jako levnou pracovni silu a konkurenci zubožene obsadě republiky,tak at jsou jako ve ŠVEDSKU zdaneni 90%,když neinvestuji svůj mastný zisk v republice a všemi prostředky včetně nedostatečného zakonodarstvi vykradaji brzy bananovou republiku !

jen se všichni podivejte kolik si Švedsko timpadem dovoli zcela nove a ideologicky nekompakni masy a pry se jich tam boji i policie.
No neni divu jen si přečtěte nenavistnou ideologii středověku prý jakysi KA KA RAM hlavně suru 4 89 a budete doma

Hugo Stiglitz 16/03/2022 - 12:07

Evergreenem mezi lžemi všech komoušů, nácků a populistů je ta o nezdaněných 200-300 miliardách odcházejících do zahraničí. Ano, ta částka sedí, ale je to zisk po zdanění, který jde právoplatným vlastníkům firem či podílů ve firmách. Tak to je všude, a tak to taky prostě bude. I kdyby se soudruzi z jakési mimoparlamentní extremistické a zločinecké partičky třeba rozkrájeli

jmm 16/03/2022 - 08:02

Už skoro 30 let….
Jo,jo zadluž a ovládni…

Josef Kořínek 16/03/2022 - 09:09

To jsem zvědav, co k tomu dodá o.motl nebo Yurri Simon, či jiní “diskutéři” na těchto stránkách.

Velký Max 16/03/2022 - 17:17

Kořínku pan Hugo Stiglitz není sice mým šálkem čaje, ale v tom jak to je s tim cca čtvrt bilionem Kč, které od nás “odtečou * má pravdu, jde o zdanený zisk. Tuto komunistickou lež lze směle srovnat s osvětimskou, což ovšem nemůže až tak překvapit…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.