I podle zákona ústní závazek se musí plnit, zvláště, jsou-li na to svědci. Mezi přáteli, nebo dejme tomu obchodními partnery, to je dokonce samozřejmost. A představte si, že jsou země a jedinci, kteří takové závazky jednoduše smetou ze stolu, protože z toho mají profit.
Ale k věci. Vraťme se do roku 1989. Ve východní Evropě to vře. Ani doma to Gorbačov nemá nejjednodušší. Spoléhá na svého souputníka Jakovleva a ten má už dávno jasno. Jednou se možná z dokumentů dozvíme, jak krok za krokem řídili likvidaci Sovětského svazu. Ve zmíněném roce se na palubě výletní lodi Maxim Gorkij u břehů Malty sešli »přátelé«. Gorbačov a George Bush st. Bylo to 2. prosince – pro přesnost. Nic nepodepsali. Žádný dokument. Přesto si gentlemansky na závěr dvoudenních rozhovorů podali ruce a stvrdili, na čem se dohodli. Novinářům pak sdělili historické věty, které se měly zapsat do análů…
Gorbačov: »Opouštíme jednu epochu, studenou válku, a vstupujeme do nové epochy.«.
Bush: »Spojené státy a Sovětský svaz vstupují do nové éry vzájemných vztahů.«
Zda se objali, nevíme. Jen to, že při jednání Bush st. slíbil splnit Gorbačovovu žádost, aby se NATO dál nerozšiřovalo na východ, i když zřejmě předpokládal zrušení obou paktů. Bush st. to slíbil. Slyšeli to i členové jeho doprovodu. To ovšem znamenalo, že Gorby, ještě nikoli nositel Nobelovy ceny míru, mu musel slíbit, že Varšavská dohoda se bude likvidovat, aniž se totéž očekává od NATO.
A skutečně, 19. listopadu 1990 na pařížském summitu Konference o bezpečnosti a spolupráci bylo podepsáno společné prohlášení šesti zemí Varšavské dohody a šestnácti států Severoatlantické aliance o ukončení studené války. Východ to stvrdil rozpuštěním svého paktu 25. února 1991, Západ to vzal na vědomí. NATO zrušeno nebylo. Americký Kongres na konci listopadu 1993 dokonce k tomu všemu přijal potvrzující zákon.
Mezitím Německo bylo sjednoceno, Gorbačov poté, co Jelcin 8. července 1991 zorganizoval »bělověžskou schůzku«, přestal být sovětským prezidentem, protože přestal existovat Sovětský svaz. Slib však zůstal, protože existovalo Rusko a jeho obavy. Navíc jeden z bloků namísto svého zrušení se dál rozvíjel a postupně se z »obranného« změnil na »četníka světa« a dokonce k tomu přizpůsobil své »zakládací« dokumenty.
Proč vám to všechno vykládám? Protože dnes se zpochybňuje nejen onen Bushův slib, ale dokonce i právo Ruska přát si mír u svých hranic a jistotu, že se nemá čeho bát. To druhé pochopí každý, i ti méně sledující mezinárodní politiku, to prvé už se zpochybňuje. Něco, co není podepsáno, přece neplatí. Jak mohou Rusové vůbec něco takového požadovat? A bylo to vůbec Bushem vyřčeno? Bylo, těžko někdo může zpochybnit slova bývalého velvyslance v Rusku a jinde, poradce amerických vlád a »architekta teorie zadržování« George Kennana. Byla napsána v únoru 1997. Tehdy tento americký politik úpěnlivě prosil, aby Amerika nezneužila svůj triumfální okamžik rozšířením NATO do střední a východní Evropy a neporušila tak (ústní) slib daný Gorbačovovi. Zdůraznil dokonce, že »rozšíření NATO by bylo nejosudovější chybou americké zahraniční politiky v celé éře po studené válce… Rozšířením NATO o státy bývalého sovětského bloku obnovíme atmosféru studené války ve vztazích mezi Východem a Západem«.
Stalo se. Slib daný Gorbačovovi splněn nebyl. Rusko se právem rozšiřování Aliance směrem na východ může opravdu obávat o svou bezpečnost. Navíc v době, kdy Spojené státy se domnívají, že mají právo být jedinou určující mocností světa. To si ovšem kdysi myslel nejen Řím, ale i karlovská říše, církev ze všech nejsvatější, Napoleon, císař Vilém i Hitler. Ukázalo se, že tomu bylo jinak, že slova Madeleine Albrightové o tom, že »jsme nepostradatelný národ. Stojíme vysoko a vidíme do budoucnosti dále než jiné země!« – nemají a ani nemohou mít světovou nadhistorickou platnost.
A dodejme ještě, nikoli bez souvislosti: »Sliby se mají plnit jen o Vánocích« a »gentlemani je neporušují«. Jenže gentlemani, tedy »slušní muži«, v nejvyšších kruzích zřejmě vymřeli už hodně dávno anebo se mezi ně ani Bush st., ani současný prezident Biden počítat nemohou.
Jaroslav KOJZAR
17 komentáře
Jestlipak je Gorbačov až takový hlupák, nebo to všechno dělal jako agent západních tajných služeb na rozkaz?
Když bolševik a Kojzar obzvlášť začne mluvit o dodržování gentlemanských dohod, zaznívají salvy smíchu. Děkujeme HaNo za zpestření pátečního dopoledne.
A my zase děkujeme panu Šálkovi, ze jsme se mohli před víkendem zasmát jeho přitroublému příspěvku!
No vidíte, tak jsme se všichni zasmáli. Je tu ale jeden problém. Ten bývalý koryfej stalinistické žurnalistiky to ale určitě jako komickou vložku nemyslel.
Vždyť Jaroslav Kojzar byl v době stalinismu dospívající mladík, ne žádný koryfej žurnalistiky.
Pokus o obhajobu ruské agrese, dobrej leda tak pro rudé noky a další kremrole, Kojzare. A teď něco o plnění písemných závazků. Co třeba Budapešťské memorandum z roku 1994?
Teda o.motle, vy jste snad ještě větší než ten Max; o Šálkovi ani nemluvě.
Pane redaktore, nepřipravenost Sovětského svazu skutečně překvapuje ,ale tak už to na světě bývá.Československo opité demokracií se propadlo do suterénu EU a fašismus má zelenou.Zatím nejsou vidět osobnosti ,které by nás vrátili alespoň na úroveň socialismu např.v kultuře,vzdělání ,sportu apod. 9 místo v umístění úspěšnosti je pokřiveným zrcadlem cizích investic a ne umem Česka.
O. Motl je dalším exotem v diskuzích na HaNo. Oč víc mu chybí alespoň základní vzdělání a přehled, o to víc se snaží urážet. Ale tak to bývá…
Něco k věci byte neměl? Při vašem vzdělání to určitě nebude problém. Třeba něco k Budapešťskému memorandu, když se tu rudý gentleman Kojzar tak hezky rozepsal o plnění závazků.
Budapešťské memorandum? To je stejné, jako kdyby někdo v roce 1945 vyčítal Sovětskému svazu porušení smlouvy o neútočení, protože přece útočil na Německo. Ale možná se od pravičácké propagandy nakonec dočkáme i této absurdity.
Banderovská diktatura je nelegitimní a nemá co vystupovat jménem Ukrajiny, tím méně zvát na její území cizí vojska.
Ukrajina zaútočila na Rusko, kdy? Co se týká porušení paktu Ribbentrop – Molotov, Putin se v roce 2014 zachoval stejně jako Hitler v roce 1941, smlouvy jsou pro něj jen cár papíru. Údajné záruky, které chce dát Rusko za poskytnutí volné ruky na Ukrajině a ve střední a východní Evropě si můžou mužici strčit tam, kam slunce nesvítí. Mají stejnou cenu jako ruský podpis pod Budapešťským memorandem. Rusové a jejich pátá kolona to neradi slyší a povykují o fašistickém režimu na Ukrajině. Jenže pro Rusy je už od Stalinových dob fašista každý, kdo jim překáží, tak je to prosté.
o.motl: Na Ukrajinu v roce 2014 zaútočil Západ. Prostřednictvím banderovských pučistů. Legitimní ukrajinský prezident Janukovyč pak požádal Rusko o pomoc na základě platných spojeneckých smluv. Jakým právem se ale na Ukrajině angažuje Západ, to bych tedy rád věděl.
Banderovským pučistům nikdo nic nesliboval.
Frondo, šetřte nervy. Toho s tím zao.motlaným uvažováním stejně nepřesvědčíte.
,V roce 2014 se k otázce údajného slibu o nerozšiřování NATO směrem na východ vyjádřil oficiálně Gorbačov takto: “Téma “rozšiřování NATO” vůbec nebylo projednáváno a v těchto letech nebylo předloženo. Říkám to s plnou zodpovědností. Ani jediná východoevropská země toto téma nezvedla, dokonce ani po zrušení Varšavské smlouvy v roce 1991. Západní představitelé je také nepředložili. Bylo projednáváno jiné téma, které jsme předložili: Zajistit, že vojenské struktury NATO po sjednocení Německa nepostoupí a dodatečné ozbrojené síly aliance nebudou umístěny na území někdejší NDR. PS: Faktem je, že část euroatlantických politiků rozhodnutí o rozšíření Aliance směrem na východ z roku 1993 považuje za omyl..
Maxi, k tomu vašemu PS. Co asi tak by bylo bývalo lepší? Tedy podle nich a pro zajímavost i podle vás.
Komentáře jsou uzavřeny.