Chtíc nechtíc musím reagovat na článek Ladislava Šafránka Ambivalence evropských fondů (HaNo, 3. 2. 2022), neboť na rozdíl od něj jsem zásadním odpůrcem účasti ČR v Evropské unii. Čím více se zvyšuje nespokojenost s EU a sílí hlasy po vystoupení z této totalitní instituce, tím víc slyšíme, jak nám EU pomáhá (viz článek L. Šafránka), jak nutně potřebujeme její dotace, jinak náš národ umře hlady a bídou, když nám nebude »Brusel« pomáhat. Opravdu?
Podívejme se jenom na strohá čísla bez rozkrádání, podvodů celého bruselského aparátu, které už nelze ani spočítat. Z Bruselu máme možnost získat na další období 550 miliard Kč (dle stávajícího kurzu). Krásné číslo. Tyto peníze jsou rozpočtovány v r. 2012 na 8 let. Do Bruselu posíláme ročně asi 40 miliard. Tzn. 8×40 = 320 miliard. V dividendách jde na západ 360 miliard ročně. Nazpět asi 20 miliard. (Potvrdil to Paroubek, coby bývalý předseda vlády). Tudíž na západ jde ročně cca 340 mld. k 20. 2. 2020. Za osm let je to 8×340 mld. = 2720 000 mld.! Tzn., opakuji, že do ČR přichází (z EU) 550 mld. Takže jsme pro ně výhodný zlatý důl. A pak, proč náš dluh stále stoupá?
Je třeba připomenout, že kromě těch cca 40 mld., které posíláme ze státního rozpočtu do rozpočtu EU (informace uniklé za rok 2012, informace následujících roků se »verifikují« – proč asi), neseme některé další náklady. Zde je přehled některých z nich:
1. 6 mld. zaplacených cel v cenách zboží.
2. 19 mld. náklady na kofinancování evropských projektů.
3. 10 mld. na úředníky EU oficiálně (skutečnou cenu obsluhy nikdo přesně nezná, nebo zná, ale tají).
4. 46 mld. na plán EU – do roku 2020, aby 40 % absolventů středních škol mělo VŠ diplom.
5. 10 mld. na biopaliva (k smíchu).
6. 40 mld. na dotování solární a větrné elektřiny (proto je asi tak drahá).
7. 4 mld. na posílení elektrické sítě kvůli závazku, že musíme posílat část elektrické energie zdarma do Rakouska a Německa (to je ještě závazek minulého režimu, který podepsal Gustáv Husák a Bruno Kreisky, neboť jaderné zdroje musí mít bezpečnou zónu 75 km od hranic státu, což nebylo možno dodržet (seismicita, blízké vodní zdroje atd.). Hlavně, že řvou Temelín STOP!
Je proto jasné, že ČR se snaží udržet v EU stůj co stůj, přestože se stále tvrdí, že na nás prodělávají a peníze od nich tečou k nám. A proto: Byli jsme před EU, budeme i po ní. Nebýt v EU, tak se máme jako prasata v žitě.
Jaromír HABRNAL
5 komentáře
Chtě nechtě…
Nikdo přece netvrdí, že ty firmy zůstanou i nadále v soukromém vlastnictví…
Ekonomické statě Ladislava Šafránka většinou výrazně vybočují ze standardního ideologického obsahu Haló novin, ve vlastních materiálech nebo k “obrazu svému” upravovaného zpravodajství ČTK. Jaroslav Habrnal není prvním, který se s ním snaží primitivně polemizovat, tragikomické je, že tento neúspěšný kandidát KSČM do zastupitelstva v Týnu nad Vltavouuvádí jako povolání podnikatel….
To už opravdu neumíte nic jiného než do komentářů zkopírovat nejméně 4 roky starý hoaxový řetězově rozesílaný e-mail ? Že dividendy jako zůstatek ze zisku po zaplacení daní jsou soukromé peníze a nemohou být tedy do celkové bilance s EU započítávány bylo řečeno už nesčetněkrát. Že je z tohoto pohledu úplně jedno, jestli ty dividendy inkasuje naše (soukromá) nebo zahraniční firma, rovněž.
Rozdíl je v tom, že dividendy, jako zůstatek ze zisku, mohli dostat češi a ne cizinci. Dále, že se ty dividendy utratí jinde a ne v česku. Nehledě k tomu, dnes je možné odepsat investice, byť i fiktivní, a tak zaplatit na daních mnohem méně, než by slušelo. A věřte, že cizí podnikatelé v tom umí chodit mnohem lépe, než naši. Za další, podniky, které mohly takto vyrábět se prodali do zahraničních rukou, místo aby zůstali v českých rukou. K tomu byly pravicové vlády donuceny díky západním poradcům. Došlo k likvidaci průmyslu, který měl ve světě věhlas (SONP, ČKD, VŽKG a mnohé další). Položíme-li si otázku, proč k tomu došlo, zjistíme, že naši zem může pozvednout na úroveň západu, jen zahraniční investice. A toho se konzervativní ekonomové držely zuby nehty. Za více jak 30 let jsme stále pozadu. Mnoho lidí se stále domnívá, že současný ekonomický systém, je tím jediným, který funguje, Není tomu tak, nefunguje. Pohlédneme-li do statistik zjistíme, že se každý rok zadlužujeme a dluh stále stoupá, nikoli klesá. Lze říci, že to je neefektivní ekonomický systém.
Komentáře jsou uzavřeny.